Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Holan v Africe, antice, Číně i RuskuÚvodník: Byl jednou jeden člověk, který zabil velikého ptáka. Jeho kůži dal sušit na střechu. Poté šel majitel kůže do zahrady. Kůže se proměnila ve stejného ptáka, udělala si buben, zavolala kuřata a tančila &Selešeteše.

Článek: Že těhle pár vět ani zdaleka nepřipomíná pohádka či legendy tradiční evropské tvroby? Máte pravdu. Jsme v Africe. Právě tady začíná naše pořádně obsažné a světoběžné putování po Spisech Vladimíra Holana (16. září 1905 – 31. března 1980). V hledáčku máme Překlady IV. - Výchozápadní van. Mají úctyhodných 552 stran.

Čekají na vás básně Traklovy, Morgensternovy, Browningové, Stephensovy, Ungarettiho, Lorkovy i Pasternakovy. Máte radši starší kousky? Nevadí. Ba přímo naopak. Holanovské hrátky s jazykem, při kterých se nebrání ani vytváření novotvarů, plynou hladce jako nůž po rozmrazeném másle. V mnoha přeložených básních narazíme i na Holanově stylu charakteristickou meditativní nótu klouzající ke spiritualitě. Jeden z největších básníků a nadšený překladatel Holan se svou vášní nenechává unášet nadmíru.

O Holanově genialitě nemusíme pochybovat. Stačí připomenout, že nepřekládal jen z němčiny či francouzštiny, ale i z polštiny, španělštiny, ruštiny a dokonce i perštiny a čínštiny! Vydařené ochutnávky jeho jazykového umu můžeme mlsat napříč kontinenty i stránkami v dalším z jeho souborů překladů vzniklých pod taktovkou vydavatelství Paseka.

Ve sbírce narazíte na rozsáhlou tvorbu jmen jako Nizám-uddín Abú Muhammed Iljás ben Júsuf, kterého známe spíše pod zkráceným Nizámí, řadu u nás nepříliš známých čínských autorů z různých dynastií i tradiční černošské kusy legend vtělených do poetických útvarů. Mozaika je to více než pestrá. Nad dalším z holanových odkazů tak nezbývá, než zamáčknout slzu, že alespoň některé lidské životy nemohou trvat navěky...


Spisy 14 - Východozápadní van
Překlady IV
Vladimír Holan

Běžná cena: 549 Kč, v e-shopech 467 Kč
Nakladatel: Paseka
552 stran
ISBN: 978-80-7432-173-3

09.07.2012 - Michaela Wilhelmová