Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Studenti se vytasili s neotřelými návrhy. Chystají nové technologie i budovy!
Úvodník: Podívejte se na ty nejzajímavější práce, které vévodily letošní univerzitní technologické soutěži Technology Cup 2012.
Článek: Jana Malinovská, MU v Brně Bluetooth SIM Extender (BTSe)
Návrh reaguje na aktuální potřeby uživatelů smartphonů , kteří jsou nuceni používat další telefon. Jedná se o zařízení, které bude obsahovat dva vstupy pro SIM karty a pomocí Bluetooth bude připojeno k hlavnímu telefonu. Pokud bude někdo volat na číslo, jehož SIM karta je umístěna v zařízení, připojí se ke smartphone a hovor bude probíhat skrze něj. Zařízení, neboli modul, bude pokryto solárními články, uživatel se tedy nemusí starat o jeho dobíjení. K modulu by měl být připojen i dobíjecí kabel, který by díky solárnímu nabíjení mohl dobít i samotný smartphone. Díky zařízení bude uživatel smartphonu moci používat až tři telefonní čísla současně a pouze jeden mobil.
František Novák, VUT v Brně Návrh bioplynové stanice Telč
Jakub Kos, VUT v Brně Návrh bioplynové stanice Telč
Dvě nejzajímavější architektonické studie řešení bioplynové stanice vytvořili František Novák a Jakub Kos. Zadání požadovalo řešení bioplynové stanice v Telči, která má sloužit administrativními laboratorním účelům a být špičkovým pracovištěm pro výzkum technologií využití bioplynu.
Vít &Storch, ČVUT v Praze Odsávání mezní vrstvy
Se zajímavým návrhem pro řešení cirkulace vzduchu v aerodynamických tunelech přišel Vít &Storch. Možnost co nejpřesnějších měření v aerodynamických tunelech je klíčová pro výzkum a vývoj v nejen v leteckém a automobilovém průmyslu. Pan &Storch navrhl odsávací kanál s ventilátorem, který dokáže vyvinout dostatečný podtlak k odsátí části proudu z tzv. mezní vrstvy vzduchu při vnitřní stěně aerodynamického tunelu. Redukce mezní vrstvy touto metodou přispěje k vyšší přesnosti měření.
Samuel Prívara, ČVUT v Praze Modelování a identifikace pro prediktivní řízení
Samuel Prívara ve své práci dokazuje, že díky výpočtům prostřednictvím matematického modelu, v kombinaci s daty z předpovědi počasí, je možné dosáhnout úspor na vytápění budov v řádu desítek procent. Autor specifickým způsobem rozebírá možnosti optimalizace spotřeby energie ve velkých budovách. Navrhovaná metoda umožňuje předpovídat a upravovat tepelné chování budovy
a prostřednictvím relativně levného softwarového řešení sladit termostaty v objektu způsobem, který přináší viditelné úspory.
Aleš Vyka, V&SB – TUO Newsstand toolkit
Zvláštní cenu TC za progresívní řešení v oblasti elektronické publikace, získal student V&SB-TUO Aleš Vyka. Newstand toolkit je nástroj pro publikaci elektronických časopisů z mobilních zařízení. Tyto publikace je následně možné prodávat přes tzv. kiosek, který představuje virtuální novinový stánek,
v němž si mohou uživatelé zakoupit časopisy a magazíny.
Kristýna Hladká, Nikola Gruntorádová, SP&S chemická, Brno Vývoj nové koncepce clonek v scintilačním detektoru
pomocí systému SolidWorks Flow Simulation a Ansys CFX
Dvě středoškolačky, jejichž sofistikovaný výzkum byl ve svých předchozích fázích oceněn také v jiných vědeckých soutěžích, získaly zvláštní cenu Technology Cupu za nejlepší středoškolskou práci. Studentky se zabývaly problematikou environmentálního rastrovacího elektronového mikroskopu, který umožňuje sledovat vzorky obsahující vodu v jejich přirozeném stavu. Studentky navrhly clonky, které optimalizují proudění plynů skrz detektor mikroskopu, čímž výrazně zvyšují ostrost obrazu a další parametry mikroskopu.