Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Rekord: Češi odevzdali k recyklaci již 2 000 000 lednic o celkové váze 92000 tunÚvodník: Dva miliony ledniček již odevzdaly české domácnosti k recyklaci kolektivnímu systému ELEKTROWIN. Svého vysloužilého chladicího pomocníka se tak za posledních sedm let „zbavila“ každá druhá česká domácnost. Díky jejich recyklaci se ušetřilo 46 tisíc tun železa potřebného k výrobě 5 400 vozů &Skoda Octavia, a energie, která by vystačila Kladnu na celý rok.

Článek:
Díky ekologické recyklaci chladicích zařízení nebylo do ovzduší vypuštěno 244 tun freonu, který při neodborné manipulaci poškozuje ozónovou vrstvu Země.

 „Průměrné stáří ledničky v české domácnosti je dnes odhadováno na 14 let. Lidé je ale většinou používají, dokud slouží. Proto je pro nás příjemným překvapením, že se nám podařilo za tak krátkou dobu shromáždit dva miliony kusů starých vysloužilců,“ říká Roman Tvrzník, generální ředitel kolektivního systému ELEKTROWIN.  

Chladničky a mrazničky patří ke spotřebičům, které v domácnosti spotřebují největší množství energie. Pokud je chladnička starší deseti let, spotřebuje o téměř 20 procent více energie, než kolik spotřebovala v době jejího nákupu. „Domácnosti by ale neměly zapomínat na to, že vyšší energetická náročnost bývá často způsobena i nesprávným zacházením. Jedná se především o to, že lidé neprovádí jejich pravidelnou údržbu - odstranění ledu a usazenin z kondenzátoru. Už 5mm námraza přitom zvyšuje energetickou spotřebu i o více než třicet procent,“ dodává Roman Tvrzník. Samozřejmostí je správné umístění lednice, otevírání dvířek na krátkou dobu a pravidelná kontrola těsnění. Ušetřit se dá i tím, že lednice bude minimálně ze 70 procent zaplněná.


Zdroj: ELEKTROWIN a.s.
Ikonka: hyderabad.olx.in


29.07.2012 - redakce