Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - ŽŮREK V IDU, PLÍHAL NA MĚSÍCI: ÚSPĚCHY DIVADLA NA CUCKYÚvodník: Členové souboru Divadla na cucky nezahálí ani o divadelních prázdninách. Hudebník Jan Plíhal zahraje k němému filmu na Letní filmové škole v Uherském Hradišti, umělecký šéf divadla, Jan Žůrek, byl jmenován do dramaturgické rady Institutu umění – Divadelního ústavu.
 


Článek: Soubor olomouckého nezávislého Divadla na cucky připravuje podobu nadcházející sezóny, ve které se bude muset obejít bez stálé scény. Své premiéry proto připraví v prostorách Divadla hudby, Divadla K3 a také v brněnském Kabinetu múz.
Přes provozní problémy však členové Divadla na cucky pokračují v práci
a slaví úspěchy i mimo území alternativní divadelní scény. Hudebník Jan Plíhal přijal výzvu z hradišťské Letní filmové školy a 26. července zahrál v kině Hvězda k restaurované a ručně kolorované verzi Cesty na Měsíc, němému snímku průkopníka kinematografie George Méli?se. „Oslovení z LF&S mě velmi potěšilo. Projekcí němých filmů s živým doprovodem jsem se několik let účastnil jako divák a vím, že jsou velmi populární. Několikasethlavé publikum v kině Hvězda je pro mě velkou motivací, Cesta na měsíc je navíc krásný film,“ uvedl Plíhal.
Další významná kulturní instituce přizvala ke spolupráci uměleckého šéfa souboru Jana Žůrka. Od Institutu umění – Divadelního ústavu obdržel jmenovací dekret do jeho dramaturgické rady v oblastech činohry a nových směrů živého umění. „Jedná se o poradní orgán Institutu umění, který konzultuje mezinárodní spolupráce a prezentaci českého umění v zahraničí,“ doplňuje Žůrek. Ten v současné době zasedá také v grantové komisi Ministerstva kultury ČR.
 
Plíhal a Žůrek spolu působí jako autorská dvojice a stojí za úspěšnými inscenacemi Mme Bovary a Kabaret na cucky, které jsou stále na repertoáru divadla. V nadcházející sezóně plánují spolupráci na inscenaci Fernando Krapp mi napsal dopis, jejíž premiéra je plánována na únor 2013 v olomouckém Divadle hudby.
 
 
 


04.08.2012 - redakce