Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - ÚPLNÉ BEZVĚTŘÍ - TV tip - thriller jako od HitchockaÚvodník: Australský thriller odehrávají se většinou na moři kde v "úplném bezvětří" postupně stoupá napětí a divákův strach. Čtyřiadvacet let starému snímku stačí k divácké úspěšnosti v podstatě tři hlavní herci a výborný režisér.

Článek:

Žánr thrilleru nedoporučujeme v našich TV tipech tak často. Je to hlavně proto, že na televizní obrazovky se až děsivou rychlostí a v děsivém počtu dostávají málo kvalitní béčkové snímky, které mohou (možná) uspokojit nejnižší divácké pudy, ale o umělecké kvalitě se mluvit nedá (a možná o ni ani tvůrci neusilovali). Snímek ÚPLNÉ BEZVĚTŘÍ patří k těm světlým výjimkám, které vzbudily pozornost v kinech a nyní se již poněkolikáté vrací na televizní obrazovky.

Na počátku byl román Charlese Williamse, o jehož zfilmování se kdysi pokoušel i slavný Orson Welles. Tomu se film dokončit nepodařilo, takže se s dramatem trojice aktérů na moři se seznámíte až nyní z tvůrčí dílny australských tvůrců ,v jejichž čele stál režisér Philip Noyce. Začíná příchodem námořního kapitána Johna Ingrama (Sam Neill) domů, kde ho čeká drtivá zpráva - jeho manželka Rae (mladá Nicole Kidmanová) havarovala a při nehodě se zabil jejich malý synek Dan. I po vyléčení se žena těžko zbavuje traumatizujících vzpomínek na autohavárii a tak se manžel rozhodne vzít ji na jachtu a vyjet na širé moře. Po několika dnech uklidňujícího pobytu se však v blízkosti objeví tmavý škuner - první loď, kterou na své plavbě potkávají. John si okamžitě všimne, že není všechno v pořádku. Po chvíli vyloví z moře trosečníka, který tvrdí, že další spolucestující zemřeli na otravu jídlem. Když vyčerpaného mladíka Hughieho (Billy Zane) uloží na lodi k odpočínku rozhodne se John, že prozkoumá jeho loď. Mrtvoly mladých dívek, které v podpalubí nalezne, jednoznačně svědčí o tom, že mladík na jeho palubě je psychopatický zabiják. Než se však stačí vrátit mladík s jeho lodí i s manželkou ujíždějí pryč. .. Více se nesluší prozradit, jen tolik, že na rozdíl od jiných drasťáků tento příběh se dobere šťastného konce.

Thriller ÚPLNÉ BEZVĚTŘÍ je postaven na růstu napětí mezi trojicí postav odříznutých od okolního světa. Manželé se šokem přivezeným z pevniny, šílený vrah, potápějící se loď a proti tomu až moc klidné moře. Polarita vztahů se několikrát radikálně změní, nebezpečí se vrací opětně v nejméně očekávanou dobu. Atmosféra jako vystřižená od mistra napětí Hitchocka, stupňované napětí udržující diváka do poslední chvíle v pohotovosti a vynikající herecké výkony - to jsou výrazné klady tohoto snímku. Malý nenápadný film od něhož ani produkce předem neočekávala žádný velký úpěch v kinech zabodoval a jak je vidět i na televizních obrazovkách je jako doma.

Však také režisér si jím napsal pozvánku do Hollywoodu, zvláště když se tam za něho přimluvil další - v té době již úspěšný - Australan George Miller (tvůrce &SÍLENÉHO MAXE či VERTIKAL LIMITU). Philip Noyce si své postavení v Americe poté upevnil skvělými snímky jako VYSOKÁ HRA PATRIOTŮ nebo NĚKDO SE DÍVÁ a hollywoodská studia již neopustil. A za ocenánem se uplatnil i scénárista snímku Terry Hayes, autor pozdějších scénářů k filmům Z PEKLA či VERIKAL LIMIT.

Zkušenému milovníku filmu nedá, aby nevzpomněl na jiný film s tématikou manželské dvojice a chlapce na jachtě - Polanského debut z roku 1962 NŮŽ VE VODĚ. Tam však nešlo o vraha, ale klackovitého, provokujícího mladíka a jeho postava sloužila k psychologické studii změny vztahu mezi dosud spořádanými partnery.
Fota: csfd.cz

**********************************************************************
ÚPLNÉ BEZVĚTŘÍ (Dean Calm),
Austrálie 1988, režie Philip Noyce,
uvidíte na Nova Cinema ve středu 8.8. od 20,00 hodin

Nicole Kidmanová a Sam Neill


 
 


03.08.2012 - Stanislav Polauf