Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Máte bystrou hlavu?Úvodník: Cožpak o to, vy ještě pravděpodobně ano. Ale co váš dědeček a babička - anebo rodiče v pokročilém věku? Po křížovkách pro seniory vydal Fragment další kousek pro ty, kterým již hlava tolik neslouží. Je plný rébusů, křížovek i hlavolamů!

Článek: Babičky i dědečkové mohou projednou zapomenout na brýle. Nakladatelství Fragment přichází s další publikací určenou primárně těm ze starší generace, pro které již malá písmenka v křížovkách znamenají nepřekonatelnou hráz. S povzdechy: "Když já už na to nevidím..." je utrum. Stačilo málo. Všechno pořádně zvětšit. V Bystré hlavě pro seniory tak najdete jako pod lupou křížovky, šifrovačky, číselné rebusy od klasického sudoky až po vyškrtávačky a doplňovačky, tabulky opakujících se písmenek, jejichž přetříděním se dostanete k tajence i pár obrázkových hádanek, které pocvičí mozek.

Před takovým počinem je potřeba vždy smeknout. Cílí na osoby, které nejsou hlavní kupní silou a dělá v podstatě dobrý skutek. Přesto najdeme dvě slabá místa celé publikace. Prvou je nevyváženost obsahu, druhou nevyváženost grafiky, dá-li sešitu připomínajícímu pracovní listy tak říkat. Proč obsahu? Zkusila jsem v duchu "testování na lidech" Bystrou hlavu dát do pléna penzionu pro seniory na pražském Zahradním městě. V čem byl menší kámen úrazu? Vyskytly se dva typy šifer, jejichž princip většina seniorů nepochopila. Na druhou stranu, 80% dalších se shledalo s pochopením a některé i s nadšením. A zádrhel číslo dvě? Velikost obsahu. Na jedné straně na vás haleká v duchu pětipalcových bulvárních titulků gigantické sudoku, na straně druhé je rozlehlá křížovka. Ano, křížovka je velká, ovšem písmenka jsou tenká a pro mnohé stále špatně čitelná. Co radit pro příště? Raději o sloupec a řádek kratší křížovku a písmena v ní sázet v tučném řezu.

Nenechte se ale odradit, máte-li doma babičku šifrátorku, sešit jí pořiďte. A nejlépe uděláte, když se na ty těžší z luštěnek podíváte rovnou s ní...

Bystrá hlava pro seniory
rébusy, křížovky, hlavolamy


EAN: 8594155753390

Vydalo nakladatelství Fragment

www.fragment.cz

19.10.2012 - Michaela Wilhelmová