Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - 3 x Nikita Michalkov v České televiziÚvodník: V televizním cyklu VELIKÁNI FILMU nám v tomto týdnu ČT 2 představí významnou osobnost ruské kultury - herce a režiséra Nikitu Michalkova. Uvedeny budou dva starší snímky a jeden film z novější tvorby.

Článek:

Dva bratři – dva různé osudy, povahy i dílo. Příjmením Michalkové. Umělecká rodina. Otec známý básník a spisovatel Sergej (m.j. autor textu sovětské a dnes ruské hymny). Starší Adrej (1937) přijal po své matce, známé básnířce a spisovatelce Natalje Končalovské, a po svém dědečkovi, slavném inmpresionistickém malíři Piotru jméno KONČALOVSKIJ. Nikita je mladší (1945) a ve všem téměř protipólem svého bratra.

 I jejich osudy - byť oba je dovedly k filmové režii - jsou rozdílné. Starší Andrej původně filmařem být nechtěl - studoval hru na klavír na moskevské Konzervatoři (1959) a teprve pak přešel na VGIK (do ročníku Michaila Romma). Zaujal už svým debutem PRVNÍ UČITEL /1965) a dvěma přepisy ruských klasiků - Turgeněvovým &SLECHTICKÝM HNÍZDEM a Čechovovým STRÝČKEM VÁŇOU (1969-1970). Po mladě svěží ROMANCI O ZAMILOVANÝCH a velkolepé fresce SIBIRÁDA však Andrej opouští Rusko a stává se světoběžníkem. Prosazuje se i v Hollywoodu a jeho filmy jako SPLA&SENÝ VLAK, HOMÉR A EDDIE či TANGO A CASH (1985, 1989) znáte z kin i TV obrazovek.

Na rozdíl od něj se mladší Nikita stále hlásí ke svým ruským kořenům - je známý jako zastánce konstituční monarchie, pravoslavný křesťan, velký ruský patriot a také kandidoval na ruského prezidenta. Debutoval sice esternem SVŮJ MEZI CIZÍMI (1987) a retrofilmem OTROKYNĚ LÁSKY (1976) ale stále více tíhl k ruské klasice. Už NEDOKONČENÁ SKLADBA (1977) měla jako podklad prvotinu "Platonov" od 17-letého Čechova. Poté převedl na plátno slavný román I.A.Gončarova OBLOMOV, který se nyní dostává opět na televizní obrazovku. Spolu s ním se v tomto týdnu v rámci cyklu VELIKÁNI FILMU představí Michalkov ještě snímkem OČI ČERNÉ a mimo cyklus novějším psychologickým dramatem "12". Pro úplnost jen připomeňme další Michalkovovy filmy jako URGA, UNAVENI SLUNCEM (+ dvě pokračování) a LAZEBNÍK SIBIŘSKÝ. Zapomenout nelze ani na jeho herecké role - nezapomenutlný je jako válečný hrdina a oběť stalinského režimu v UNAVENI SLUNCEM či car Alexandr III. v LAZEBNÍKU SIBIŘSKÉM případně porotce č. 2 ve filmu "12". Nikita Michalkov předsedá Ruskému fondu kultury, od roku 1998 i Svazu filmových tvůrců a stojí v čele MFF v Moskvě.

V 36. týdnu budete moci na televizní obrazovce sledovat tyto filmy Nikity Michalkova:

OBLOMOV (Něskolko dněj iz žizni I.I. Oblomova, SSSR 1979)-

Dvoudílný film podle stejnojmenného románu Ivana Alexandroviče Gončarova sleduje chronického lenocha Ilju Iljiče Oblomova (Oleg Tabakov - viz foto), "muže, který promarnil život." Oblomov žije v ústraní a oddává se spíše filozofování než správě svého statku. Pojem "oblomovština" se stal známým, ale Michalkov reezignuje na jeho tradiční výklad a soustřeďuje se spíše na společenský problém prezentovaný Oblomovým přítelem &Stolcem (Jurij Bogatyrev), který je jeho opačným, aktivním protipólem. Nutí Oblomova chodit do společnosti a podporuje jeho vztah k mladé dámě Olze (Jelena Solovejová). Aktivní &Stolc nakonec získá jak Olgu tak i Oblomovův majetek... Podle Michalkova "...přijde pár tisíc &Stolců a změní tvářnost Ruska..."

Uvádí ČT2 v pondělí 3.9. od 21,50 na ČT2


OČI ČERNÉ (Oci ciornie, Itálie 1987)

Film podle povídky Alexandra Pavloviče Čechova "Dáma s píčkem" vznikl v italské produkci a už na první pohled zaujme hereckým obsazením. Děj se odehrává na počátku minulého století. Poněkud zchátralého Itala Romana Patroniho představuje Marcello Mastroianni. Poznáme ho jako číšníka na výletní lodi plující z Řecka do Itálie. Vypráví náhodnému cestujícímu o své velké ruské lásce Anně (Jelena Safonovová) kdy kvůli své slabosti propásl životní šanci a doplácí na to trpkým údělem člověka odevzdaného osudu. Netuší, že člověk, jemuž o své osudové lásce vypráví, je jejím současným manželem. Kromě Mastroianniho se na plátně objevují Silvana Maganová a Marthe Kellerová, ze sovětských umělců Innokentij Smoktunovskij, Jurij Bogatyrev, Oleg Tabakov či Pavel Kadočnikov. Mastroianni získal za tuto roli na MFF v Cannes 1987 Cenu za mužský herecký výkon.

Uvádí ČT2 v pátek 7.9. ve 21,40.


Jelena Safonovová a Marcello Mastroianni ve filmu OČI ČERNÉ


12 (12, Rusko 2007)

Film uváděný pouze číslicí na první pohled připomene legendární snímek Sidneyho Lumeta DVANÁCT ROZHNĚVANÝCH MUŽŮ z roku 1957. Děj je zasazen do současné ruské reality ale i tady rozhoduje dvanáct porotců - tentokrát o vině čečenského mladíka, obžalovaného z vraždy ruského důstojníka, který se ho před lety ujal jako sirotka. Dvě a půl hodiny se rozplétají osudy chlapce a od počátečního téměř jasného verdiktu "vinen" se názory porotců proměňují. Muži různých profesí i sociálního postavení a zaměření postupně začínají pochybovat o vině souzeného ale spolu s tím se rozkolísají jejich názorové jistoty. Rozhovoří se o svých osobních zážitcích a zkušenostech, na povrch se dostanou ukryté vzpomínky ale i stereotypní předsudky – ve vztahu ke Kavkazu, k antisemitismu, k rozdílnostem v národní povaze. Rozdíly se stupňují až k otevřeným osobním střetům plným emocí. Do děje vstupují Čečencovy útržkovité vzpomínky na smrt rodičů a na boje ve vypleněné rodné zemi. Tvůrci pojali své dílo jako zobecňující výpověď o současném Rusku a přidali symbolický prolog (zachycující v hutné zkratce moderní "dějiny" Ruska) a neméně symbolický epilog.

Film 12 získal na MFF v Benátkách zvláštního Zlatého lva s přihlédnutím k celoživotnímu dílu Nikity Michalkova.

Uvádí ČT2 ve středu 5. září od 22,20 hodin

Foto: kviff.cz, ivid.it, megashare.com, kultura.idnes.cz 31.08.2012 - Stanislav Polauf