Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - BALADA O CABLU HOGUEOVI - TV tipÚvodník: Western o konci Divokého západu bez koltů proklatě nízko plný humoru a navíc s romantickými prvky. Jde to vůbec dohromady? Navíc bez potoků krve i když pochází z režijní dílny "Krvavého Sama" alias Sama Peckinpaha?

Článek:

Přibližme si trochu základ příběhu. Prospektor Cable Hogue je v počátku přepaden dvěma maskovanými lupiči, kteří je oberou doslova o vše. Zanechají ho v poušti bez vody. Na poslední chvíli, na pokraji zoufalství a vyčerpání, objeví na místě kde by to nikdo nečekal, silný pramen vody. Díky ní nejen přežije, ale až zázračně zbohatne. Pramen se totiž nachází jen kousek od pravidelné zastávky dostavníku a stálý přísun žíznivých cestujících mu zajistí dobře prosperující živnost. Zdá se, že život se mu vyvíjí zdárně. Až na to, že touha po pomstě kdesi v koutě srdce stále dříme. A také proto, že pokrok se i v těchto drsných končinách pozvolna začíná prosazovat...

Kdo čeká pouhou střílečku ten se nedočká. Jméno Sama Peckinpaha (1925-1984), zmíněné již v perexu, sice navodí pocit desítek mrtvých těl, litrů krve a scén bezuzdného násilí - vzpomeňte třeba na DIVOKOU BANDU, BONNIE A CLYDE či na film STRA&SÁCI. Ale Sam si tentokrát jakoby vybral oddechový čas a dokázal, že ani komický žánr mu není cizí, že dovede příběh proložit vhodně volenými hudebními čísly a že romantiku nemusí zastupovat jen "plavovlasá Maud" i když ani milá hlavního hrdiny Hilda nepochází od jinud než právě z nevěstince.

Peckinpahovi se daří skvěle kombinovat komické pasáže s dramatickými, drsnost s lyričností - a tato neobvyklá směs kupodivu funguje. Hodně mu pomáhají herci. Jason Robards v sympatické titulní roli zvládá všechny zmíněné polohy. Podobně jako v DIVOKÉ BANDĚ i zde se vyskytnou nenávidění pánbíčkáři, zastoupení reverendem Joshuou, jehož si s chutí a nadhledem zahrál David Warner. A představitelka Hildy Stella Stevensová (na fotu s Jasonem Robardsem) by mohla sex-appeal rozdávat.

BALADA O CABLE HUGUEOVI je úsměvný western plný ironie, skvělého humoru a smutku z konce Divokého Západu. Cableův konec není jen v tom, že mu milovaná Hilda uteče za lepším, ale hlavně v tom, že pokrok se nedá zastavit. Když se v jeho hostinci objeví první automobil je mu jasné, že éra dostavníků plných žíznivých cestujících nenávratně končí. Ale jeho pomsta nakonec přijde. Lupiči se znovu objeví a Clable se tentokrtrát obrat nenechá...

Peckinpahův film ve své době neměl v kinech přiliš úspěch, téměř současně uvedená DIVOKÁ BANDA ho převálcovala. Přesto v něčem vstoupil do dějin filmu. Protože filmování nepřálo počasí, štáb posedával po krčmách a podařilo se mu vypít takové množství alkoholu, že byl málem narušen rozpočet na film. Značně v tom vedl sám režisér, který vždy prohlašoval, že střízlivý není schopen natočit ani metr a že k alkoholu potřebuje ještě kila drog. Přesto toto dílo patří k těm, které začaly bořit mýtus Divokého západu a znamenalo první výrazný odklon od mýtu westernových hrdinů, na něž byla Amerika - jako na svůj národní klenot - tolik pyšná.
Foto: warnercenter.cz, kfilmu.net

******************************************

BALADA O CABLU HOGUEOVI

(Ballad of Cable Hogue), USA 1970, režie Sam Peckipan.

Uvádí Nova Cinema v úterý 4. prosince od 20,00 hodin
a opakuje o den později ve 14,30 hodin

 30.11.2012 - Stanislav Polauf