Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - EL DORADO - TV tip - western jako z učebniceÚvodník: Klasický americký western patřící mezi špičková díla svého žánru s přesvědčivými hereckými výkony Johna Wayna, Roberta Mitchuma a Jamese Caana.

Článek:


Milovníci westernů si jistě nenechají ujít opětné televizní uvedení filmu EL DORADO natočeného roku 1966 zkušeným hollywoodským veteránem Howardem Hawksem. Jméno režiséra připomeňme alespoň veselohrou LEOPARDÍ ŽENA, detektivkou HLUBOKÝ SPÁNEK či tituly jeho dalších skvělých westernů jako RED RIVER či RIO BRAVO.

Ve filmu EL DORADO zachovává Hawks všechny typické prvky žánru, v němž hraje prvořadou roli statečnost a odvaha, smysl pro čest a přátelství a v němž vítězí spravedlnost nad zločinností a špinavostmi. Děj je vystavěn přímo klasicky.

Do klidného texaského městečka přijíždí na pozvání záhadně zbohatlého rančera Jasona zkušený střelec Cole Thornton (jeden z nejslavnějších představitelů tvrdých mužů John Wayne - viz foto) a setkává se zde s dobrými známými - s Maud (Charlene Holtová), která k němu stále chová něžné city a se starým přítelem, šerifem Japee Harrahem (Robert Mitchum) s nímž kdysi bok po boku válčil v armádě. Jaké je však Thortonovo překvapení, když se dozví, že ten, koho má odstranit, je právě jeho přítel šerif. Stojí totiž v cestě znohatlíkovým nekalým plánům s místními pozemky s vodou, které patří rančerovi MacDonaldovi (R.G.Armstrong).

Thortnův boj proti bandě zabijáků nebude lehký - bojuje za farmáře, jemuž prakticky zabil syna, sám bude těžce raněn, jeho přítel Mississippi (James Caan) neumí střílet a šerif se ukazuje jako notorik, který se z letargie probudí doslova za pět minut dvanáct. Do městečka se po tradiční přestřelce vrátí klid, šerif najde svoji duševní rovnováhu, přátelé zůstanou přáteli a Maud zůstane po boku hrdinného Thorntona - prostě konec jaký má být v každém pořádném westernu.

Foto: themoviedb.org, csfd.cz. gritttv.home

**********************************************************************
EL DORADO
USA 1966, režie Howard Hawks,
uvádí Prima Max v úterý4..ledna od 20,00 hodin a opakuje ještě ve středu 5.1. od 17,20 a další středu 12.1. od 17,15 hodin

 

 

02.01.2022 - Stanislav Polauf