Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Na Václava Havla vzpomínali Karel Schwarzenberg a Karel Janeček Úvodník: Fotograf Oldřich &Skácha prožil mnoho let v blízkosti prezidenta Václava Havla. Fotografie, které v průběhu času zhotovil, představil v expozici nazvané Pocta Václavu Havlovi. Návštěvníci ji najdou v Café NONA v budově Nové scény Národního divadla.

Článek: Výstavu, která potrvá do 12. února, zahájil ministr zahraničí a prezidentský kandidát Karel Schwarzenberg, který si ve svých slovech posteskl, jak nemnoho času od rozloučení se zesnulým prezidentem uběhlo, a zavzpomínal na čas, který spolu prožili. Připomněl také jeho slova, která bychom měli mít na paměti a v jejichž šlépějích by sám rád šel Když jsem se prošel výstavou, vybavily se mi překrásné vzpomínky na dobu před dvaadvaceti lety. Když to člověk vidí, cítí tíhu toho, že je potřeba v odkazu Václava Havla pokračovat. Pokračovat je obtížné, ale možné. Berme tuto výstavu i jako výzvu k našemu vlastnímu životu," pronesl Schwarzenberg, který se coby bývalý Havlův kancléř na některých fotografiích, většinou z let 1989 a 1990, objevuje také. 

Ke slovům Karla Schwarzenberga se přidal i spoluzakladatel občanského sdružení Pozitivní evoluce Karel Janeček, za jehož podpory tato výstava vznikla. Karel Janeček též vzpomínal na slova Václava Havla, která citoval: „Žádné zlo se ještě nepodařilo odstranit tím, že by byly odstraněny jeho symptomy. Je třeba odstranit jeho kauzu.“ Zdůraznil také, že je třeba si tato slova uchovávat a pokračovat v morálním odkazu bývalého prezidenta.

Díky patří i spoluorganizátorce vernisáže paní Martě Krampolové (pozn. autora: Marta agency).

K srdečné atmosféře vernisáže přispěla svou písní Na kopcích zpěvačka Marcela Březinová.
Text: Michaela Lejsková

Foto: Josef Váša15.01.2013 - redakce