Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Divadelní Flora potrvá rekordních dvanáct dníÚvodník: Největší kulturní událost Olomouckého kraje, mezinárodní festival Divadelní Flora, se letos dočká svého sedmnáctého pokračování. Pořádající občanské sdružení Divadlo Konvikt stanovilo termín přehlídky na 9. - 20. května, kdy se na deseti olomouckých scénách uskuteční na sedm desítek produkcí. Kromě areálu Uměleckého centra UP, jeviště Moravského divadla, klubu S-Cube, kostela Panny Marie Sněžné či Jazz Tibet klubu zavítá Flora letos poprvé například také do prostor nedávno otevřené scény Divadla na cucky ve Wurmově ulici.

Článek:

V rámci žánrově pestré nabídky činoherních titulů přijede v polovině května do Olomouce mj. brněnské Divadlo Husa na provázku, uherskohradišťské Slovácké divadlo, pražské Divadlo v Dlouhé, ostravské Divadlo Petra Bezruče, soubor Vosto5, Divadlo Dno a celá řada dalších tuzemských ansámblů. Větší prostor bude během sedmnácté Flory věnován současné nejprogresivnější české scéně, brněnskému Divadlu Reduta, které na festivalu představí hned tři novinky svého současného repertoáru – inscenace Nenápadný půvab buržoazie, Kabaret Kafka a Zlatá šedesátá. Součástí nabitého programu bude i minipřehlídka tří představení divadelního seskupení Geisslers Hofcomoedianten.

„Jsem rád, že se nám po loňské retrospektivě sedmi titulů Pražského komorního divadla podaří festivalovému publiku přiblížit i nejaktuálnější tvorbu brněnské Reduty, která má potenciál nahradit Komedii v pozici originální, dramaturgicky pevně vyprofilované scény, schopné důstojně reprezentovat české divadelníky i v silné evropské konkurenci,“ komentuje programovou volbu ředitel DF Petr Nerušil.

Příznivci tanečního divadla se mohou těšit hned na dvě světové premiéry: švédská choreografka Charlotta Öfverholm představí publiku svůj nejnovější počin Youwilldieandyou2, nizozemská formace United-C uvede – ve spolupráci s olomouckým Divadlem na cucky – titul Seasoning. „Kromě premiérového titulu se Öfverholm představí společně se svým kolegou ze stockholmské formace Compagnie Jus de la Vie Tobiasem Hallgrenem také v duetu Leonce francouzské choreografky Corinne Lanselle,“ upřesňuje dramaturg festivalu Jan Žůrek a dodává:

„Žánr výrazového tance a performing arts v programu letošní Flory představí kupříkladu ještě varšavský Teatr Tańca Zawirowania, slovenský tanečník Jaro Viňarský, česko-španělská koprodukce Artemis v zrcadle, skupina VerTeDance či Maďar Imre Vass.“

Na linii loňského velkorysého loučení s Komedií letos naváže nejen uvedení posledního „živého“ titulu z repertoáru souboru – inscenace SAM režisérky Kamily Polívkové se skvělým Karlem Rodenem – ale rovněž reprezentativní filmový blok dvanácti televizních záznamů profilových inscenací Pražského komorního divadla, které na sklonku jeho působení natočil pro Českou televizi režisér Radim &Spaček. „Kromě tuctu televizních záznamů nejlepších představení Pařízkova a Jařabova souboru bude mít v rámci Flory svou olomouckou premiéru také Hřebejkův film Odpad město smrt, inspirovaný stejnojmennou inscenací, která získala Cenu Alfréda Radoka jako nejlepší český divadelní titul loňského roku. Festivaloví diváci budou zároveň prvními, kdo bude moci zhlédnout &Spačkův dokument šbquo;Divadlo Komedie 2002–2012‘ a navštívit výstavu fotografií mapujících hostování Komedie na DF 2012,“ láká na exkluzivní filmové menu ředitel přehlídky Nerušil.

Bohatý festivalový off program doplní také divadelní improvizace a performance, plenérová představení, tradiční pohádky pro děti či workshopy a řada koncertů. Na zhruba polovinu produkcí 17. DF bude volný vstup, pořadatelé očekávají, že si rekordní festivalovou nabídku nenechá ujít více než deset tisíc diváků.

Festival Divadelní Flora pořádá Divadlo Konvikt, o.s. ve spolupráci se Statutárním městem Olomouc, Olomouckým krajem, Moravským divadlem Olomouc a Ministerstvem kultury ČR. Hlavním mediálním partnerem přehlídky je Česká televize.

 

 

(foto www.divadelniflora.cz) 


09.04.2013 - redakce