Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - GERONIMO – TV tip – Ztratil svobodu ale ne hrdostÚvodník: Rok 1881. Geronimo -legendární náčelník a šaman kmene Apačů Čirikawů, posledního kmene, který odmítal jít do rezervace, se po dvacetiletém snažení dostává do rukou armády Spojených států. Dobrovolně se vzdává, aby…

Článek:  Připomeňme si nejprve skutečná historická fakta: Legendární Geronino (vlastním jménem Goyathlay - 1929-1909) vedl na svém území s hrstkou svých bojovníků válku proti mnohonásobné přesile amerických vojáků (uvádí se až pět tisíc mužů). Byl posledním indiánským vůdcem, který se vzdal – bylo to 5. 8. 1886. Na chvilku byl uvržen do vězení, ale po propuštění skončil v rezervaci, kde zemřel přirozenou smrtí. Apači válčili s přistěhovalci téměř 300 let. Poslední velká bitva byla zobrazena ve filmu PODZIM CHEYENŮ. Tu vedl siouxský náčelník Sedící Býk. Geronimo byl tak poslední bojující náčelník. Své jméno získal podle masakru mexické vesnice Kaskiyeth, který vedl na den svatého Jeronýma. Pro svou neuvěřitelnou odvahu, strategickou moudrost a šamanské schopnosti se stal legendou.
 
Osamělý boj posledního hrdiny Indiánů se stal předlohou mnoha literárních i filmových děl. V roce 1993 se jeho osudů ujal renomovaný režisér Walter Hill. Příběh otevírá příjezd čerstvého absolventa Wet Pointu podporučíka Davise (Matt Damon) do pevnosti na americkém Jihozápadě poblíž mexické hranice. Jeho očima pak nahlížíme na krvavý konflikt, při němž velící generál Cook (Gene Hackman) zmasakruje vzdorující indiánský kmen. Jediný, komu se podaří uprchnout je právě Geronimo. Jedním s ním  jsou pověřeni podporučík Davis a zkušený poručík Gatewood (Jason Patric). Napolapitelný bojovník se armádě dobrovolně vzdává. Generál Cook konečně splnil úkol, ale jak on, tak i Gatewood a tvrdý hraničář Al Sieber (Robert Duvall) mají stále k obávanému vůdci Apačů respekt.
 
Po propuštění z vězení se Geronimo pokouší žít poklidným životem v rezervaci. Ale takový život není pro něj. Je válečník a jeho divoké instinkty a vzpomínka na svoji neporaženost zvítězí nad moudrostí již starého muže. Stačí malý konflikt s bělochy a …
 
Režisér a scénárista Walter Hill (v době natočení filmu proslulý již třeba filmy ŘIDIČ, BREWSTEROVY MILIONY, FE&SÁK JOHNNY či RUDÉ HORKO) se ujal historické látky se ctí. Pokusil se o důslednou historickou rekonstrukci. Vychází ze znalosti dobových pramenů a citlivě dbá na věrnost oblečení a realit. Na titulního Geronima se dívá jako na mystickou postavu (místy s věšteckými vizemi) zatímco v táboře jeho nepřátel citlivě zobrazuje různé charaktery – od čestných mužů plných úcty k indiánskému hrdinovi až po cynické pragmatiky, kteří jdou bez skrupulí za svou kariérou. S historickou věrností si scénárista John Milius již takovou starost nedělal. &Slo mu spíše o zdůraznění „ideovosti“ o příspěvek k tématice konfrontace ničivé bělošské civilizace s duchovnější indiánskou kulturou, což můžete nalézt i v řadě jiných filmů např. MALÝ VELKÝ MUŽ či TANEC S VLKY nebo ČERNÉ ROUCHO. Titulní postavu ztvárnil indiánský herec z kmene Čerokézů Wes Studi (viz foto), známý z filmů TANEC S VLKY, THE DOORS či POSLEDNÍ MOHYKÁN.
 
Ve stejném roce jako tento Hillův film vznikl v USA i hraný film Roberta Younga se shodným názvem, uvedený u nás ve videodistribuci.
Fota: allyoulike.com, zeably.com
 
*******************************************
GERONIMO
(Geronimo: An American Legend), USA 1993,
režie Walter Hill,
uvádí Nova Cinema v úterý 14. května od 20,00 hodin10.05.2013 - Stanislav Polauf