Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Výstava bonsají v MerklíněÚvodník: Touha lidstva najít ideál krásy existuje již od nepaměti. Dnes jsme obklopeni až šílenstvím, kdy se zejména mladší generace vzhlížejí v modelkách a mediálních hvězdách. Mnohem příjemnější hledání ideálu je spojeno s přírodou a bonsajemi. Jedno takové krasohledání bylo možné spatřit tento víkend v Merklíně.

Článek:

Pokud si najdete internetové stránky spolku přátel, který pořádá tuto výstavu, hned na začátku si povšimnete, že celou akci mají na starosti přátelé a nadšenci, prostě lidé, kteří obdivují přírodu, pěstují bonsaje a věnují se tvorbě suiseki.

Začali se seznamovat v roce 2004, kdy proběhla první výstava Bonsají a čarověníků na zámku v Merklíně u Přeštic.

Postupně se k nim přidávali další přátelé a vznikla skupina lidí, kteří se skutečným zájmem, radostí a velkým elánem připravují každým rokem výstavu BONSAI MERKLÍN.

Letošní konání , které se konalo tento víkend 1.-2.6.2013,  zkomplikovalo hlavně počasí. Kdo spoléhal, že alespoň víkend umožní nějaký ten výlet, velmi se mýlil. Sluníčko vystřídal hustý déšť a jak tomu bývá, lidé si přece jenom dvakrát rozmyslí, zda dojet nebo zůstat v suchu a teple doma.
Ti stateční, kteří se přijeli přece jenom se pokochat stromky, stromečky, suiseky, ale i doprovodnými programi jako bylo skládání origami, ochutnávka čaje, čokolády aj., určitě neprohloupili. Kde je nadšení a upřímná snaha, tam i přes veškeré komplikace zavládne pohoda. Návštěvníci z blízkého i dalekého okolí si přišli na své. Koho výstava inspirovala, mohl si v přilehlých stanech koupit nějaký ten stromek a zkusit trpělivost i umění staré tisíce let - tvarování bonsají a hledání toho svého ideálu.

Klobouk dolů všem organizátorům, přátelům i dalším pomocníkům a nadšencům. Ve skromných podmínkách vykouzlili útočiště všem obdivovatelům přírodních krás.

 www.bonsaimerklin.cz


04.06.2013 - Veronika Švarcová