Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - PŘEDČÍTAČ – TV tip - drama viny a odpuštěníÚvodník: Silných lidských dramatických osudů není v literatuře ani ve filmu nikdy dost. Filmu PŘEDČÍTAČ předcházel mimořádně úspěšný stejnojmenný bestseller Bernharda Schlinka, známý i z českého překladu.

Článek:  Příběh filmu začíná koncem padesátých let v Berlíně. Poznáte patnáctiletého nemocného studenta Michaela (David Kross). Všimne si jej průvodčí Hanna (Kate Winsletová) a postupně se mezi mladíkem a šestatřicetiletou ženou vyvine vášnivý milostný vztah. Michael zjistí, že Hanna má ráda, když jí předčítá knihy. Vzájemná láska však skončí tajemným Hanniným zmizením.
 
O osm let později Michael (hraje ho tentokrát Ralph Fiennes) přihlíží soudům s válečnými zločinci a tam se s Hannou s úžasem setkává - potkává ji na lavici obžalovaných, kde je odsouzena na doživotí jako bývalá dozorkyně koncentračního tábora. Dokáže se s šokujícím faktem vyrovnat? A jaké tajemství ještě jeho láska úporně skrývala? Proč si nechávala tak ráda číst knihy?
 
Režisér Stephen Daldry se v jednom z rozhovorů nechal slyšet, že knihu už četl v roce 1999 a byl rozhodnut ji zfilmovat. Bohužel jeho kamarád a taktéž úspěšný režisér, již zesnulý Antony Minghella zakoupil práva jako první. Nakonec mu ale práva přenechal a sám zůstal u filmu jako producent.
 
Pro hlavní ženskou roli se původně počítalo s Nicol Kidmanovou. Ta však otěhotněla a tak ji získala Kate Winsletová, což se ukázalo jako mimořádně zdařilý tah. Film měl celkem 5 nominací na Oscara, nakonec si cennou sošku odnesla za postavu Hanny Kate Winsletová (předtím byla oceněna již Zlatým globem a cenou BAFTA).

Film je přesvědčivý take v popisu dobové atmosféry (byť místy pojaté až idylicky).Klade nelehké morální otázky na téma studu a zodpovědnosti za vlastní činy. Je to příběh o pravdě a odpuštění, o tom, jak se jedna generace vypořádává se zločiny té předešlé.
Foto: warcenter.cz, fandrop.com
 
****************************************
PŘEDČÍTAČ (The Reader),
USA, SRN 2008, režie Stephen Daldry,
v televize na ČT2 v úterý 4. června od 22,20 hodin

 
David Kross a Kate Winsletová ve filmu PŘEDČÍTAČ


31.05.2013 - Stanislav Polauf