Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Stieg Larsson opět plný napětíÚvodník: Kdo by si myslel, že má knihy od Stiega Larssona přečtené ze všech možných úhlů, krutě by se mýlil. Přichází ten "starý" Larsson, ale v mnohem pochmurnějším provedení. Že to nejde? Nové komiksové zpracování známých detektivek je toho důkazem.

Článek:

Mikael Blomkvist, Lisbeth Salanderová, podnikatel Wennerström a bohatá rodina Vangerových, která ukrývá děsivý kolotoč tajemství. Známé tváře tentokrát na literárním plátně.
Zdařilý návrat Stiega Larssona na knižní pulty! Za podařeným počinem stojí známá autorka detektivek Denise Mina a kreslíři Leonardo Manco a Andrea Mutti.
Tentokrát však příběh působí mnohem přímočařeji než v předloze, přesto čtenář nepřijde o plnou dávku napětí, překvapivých zvratů a neodolatelné touze přijít celé "věci na kloub".
Denise Mina dokázala z knižní předlohy vyždímat naprosto vše, co je pro děj klíčové a kde film, který byl také natočen podle stejné předlohy, bohužel tak trochu selhal.
Kdo četl všechny díly autora v původním vydání, je tak trochu zklamán, že komiksové zpracování přece jen rozdělili vydavatelé do více dílů. Pro spád celého příběhu a čtivost je  tempo tímto počinem poněkud zpřetrháno. Pokud se však jedná o tak dobře propracované dílo, jakým tento komiks bezesporu je, čtenář velkoryse jistě promine.
Grafická úprava ve stylu gothic ješta podtrhuje temnost celého prostředí. Chlad a syrovost čiší z celé knihy a čtenář pomalu tuší, že to všechno nemůže ve finále dopadnout dobře.
Pokud jste již četli Larssonovu trilogii, můžete po komiksu sáhnout také. Překvapí vás svoji čtivostí a grafická stránka je uchvacující. Ti, co Muže, kteří nenávidí ženy, berou poprvé, zkuste si přečítst i původní předlohu. Možná má více stran a strávíte nad ní více času, ale nemějte strach, i tak jej přečtete jedním dechem...


Muži, kteří nenávidí ženy 
Denise MinaLeonardo MancoAndrea Mutti
nakladatelství: Host 
Rok vydání 2013
http://www.nakladatelstvi.hostbrno.cz

 


© 2013 Moggliden AB. All rights reserved

 


 

 

 08.06.2013 - Veronika Švarcová