Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Severské filmové čtvrtky: CizinecÚvodník: Skandinávský dům a kino Evald uvádí v rámci unikátního dlohodobého projektu Severských filmových čtvrtků další výjimečný snímek ze současné severské kinematografie: úspěšný finský film Cizinec s Pavlem Liškou v jedné z hlavních rolí.

Článek:

ČT 4. 7. 19:00 CIZINEC (Muukalainen, Finsko/Estonsko/Německo/Velká Británie, 2008, 100 min, režie Jukka-Pekka Valkeapää)

Severský venkov první poloviny 20. století. Malý němý chlapec žije s matkou na farmě hluboko v lesích, jeho otec sedí ve vězení. Zničehonic se u domu objeví krvácející tajemný cizinec, který údajně zná chlapcova otce. Jaké je jeho tajemství?

Po vizuální stránce je film Cizinec fantastické dílo, kritici tento debutový snímek režiséra J.-P. Valkeapääho přirovnávají k tvorbě legendárního Andreje Tarkovského. Skvělou kameru a podmanivou hudbu doplňují vynikající herecké výkony. Českého diváka jistě zaujme neobvyklé obsazení Pavla Lišky do role Cizince, přičemž český herec má ve filmu i několik replik ve finštině. Snímek získal na Mezinárodním festivalu v Göteborgu hlavní cenu a ocenění za nejlepší kameru. Promítání bude předcházet krátký úvod o finských filmových novinkách.
 
Cílem Severských filmových čtvrtků je zprostředkovat milovníkům severského filmu aktuální, v České republice nedostupné snímky. Vždy první čtvrtek v měsíci nabízí kino Evald perlu současné severské kinematografie v dramaturgii Skandinávského domu, která se přes své nesporné kvality a ocenění nedostala do českých kin. Ve výběru filmů je zohledňováno rovnoměrné zastoupení všech (velkých) severských zemí.
 
Více informací na www.skandinavskydum.cz
 

Zdroj: Alice Aronová


02.07.2013 - redakce