Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Magické noční prohlídky na historických památkách za svitu svíčekÚvodník: Podstatnou součástí každé prohlídky na historické památce je načerpat nové zážitky, informace a zároveň strávit pěkné odpoledne. Každý se tak za svůj život několikrát stal součástí příběhu té nebo oné památky, představoval si jak se asi žilo v dané době, co se jedlo nebo nosilo a to vše za denního světla. Ale co teprve, když se setmí a hrady či zámky se zahalí do tmy?

Článek:
Rázem se památky jeví úplně jinak. Nasvícením se historické objekty promění a umožní návštěvníkům načerpat netradiční zážitky během jedné noci. Třetí ročník Hradozámecké noci se letos uskuteční z noci 31. srpna na 1. září 2013. Do této akce se tak jako každý rok zapojuje mnoho památek, které jsou ve správě Národního památkového ústavu, ale i v soukromém vlastnictví.

Mezi nimi nebudou chybět ani památky, které spadají pod projekt „Otevřte 13. komnatu“. Hlavní program Hradozámecké noci bude probíhat na hradě Rožmberk, ale na noční kostýmované prohlídky, které doplní divadelní představení a hudební vystoupení s komponovanými programy, se mohou návštěvníci těšit i na zámcích Loučeň, Děčín, Karlova Koruna, na hradě Grabštejn a Slezsko-ostravském hradě. Připraven je pro všechny noční cestovatele bohatý kulturní program, který skončí až s východem slunce. Zároveň proběhne na zámku Loučeň losování o hlavní cenu prázdninové soutěže, která probíhá ve spolupráci se společností SPAR ČOS, víkend pro celou rodinu na hradě či zámku se zajištěním občerstvení jejich privátní značky S-BUDGET.
 

„Jsme rádi, že můžeme návštěvníkům představit historické objekty, tak jak je mnozí neznají. Památky jako takové jsou opředené historickými příběhy a vtáhnou každého návštěvníka do doby dávno minulé. Nasvícení dodá hradu nebo zámku určité kouzlo, které vytvoří nezapomenutelnou atmosféru,“ říká Kateřina &Srámková, organizátorka projektu „Otevřte 13.komnatu“. „Ráda bych tedy pozvala návštěvníky, aby se současně se setměním vydali po stopách Černého rytíře, Bílé paní, svaté Barbory, Hraběte &Sprýmaře nebo Xavera Zahozence objevovat krásy historie a načerpali mnoho krásných zážitků,“ dodává Kateřina &Srámková.

Kulturní program Hradozámecké noci nabízejí historické památky po celé České republice. Do akce se zapojilo i několik památek z projektu „Otevřete 13. komnatu“. Na zámku Loučeň  si mohou vybrat noční cestovatelé hned z několika prohlídek s Bílou paní, či komorníkem, přes aristokratickou prohlídku, prohlídku po stopách významných hostů zámku, až po naučné prohlídky s astronomem nad nedělním ránem při východu slunce. Dále se mohou těšit na speciální prohlídky různých chutí, které jim zaručeně zpříjemní celou noc. Mají možnost se vydat na čokoládovou nebo medovou prohlídku a nejen pánové budou potěšeni prohlídkou s ochutnávkou regionálních kutnohorských vín. Před samotným zámkem se bude konat africký táborák s možností opékání buřtů, které zpříjemní svým vyprávěním příběhů z dalekých cest jeho knížecí jasnot Alexandr Thurn – Taxis. Zájemci mají možnost na zámku Loučeň i přespat, ať už v Zámeckém hotelu Maxmilián nebo ve vlastním stanu v zámeckém parku, případně i ve vlastním spacáku pod střechou zámecké oranžérie.

Na Děčínském zámku se bude konat již 13. ročník festivalu Literární Zarafest. Bude zde představeno současné literární dění v České republice i v zahraničí a bude jej doprovázet hudba, která souzní s náplní festivalu. Podrobný program je uveřejněn na internetových stránkách www.zarafest.cz.  I na Děčínském zámku se budou konat speciální kostýmované prohlídky, jimiž bude provázet sám Černý rytíř - Zikmund z Vartenberka.
 
Vrátit se v čase a načerpat atmosféru historických událostí mohou za svitu svíček návštěvníci i na zámku Karlova Koruna. Denními i nočními prohlídkami bude provázet duch Hraběte Oktaviána Kinského a je se opravdu na co těšit. Hrabě Oktavián přezdívaný Hrabě &Sprýmař byl člověk s velkým smyslem pro humor a měl na svědomí mnoho kaskadérských kousků či kanadských žertíků. Den plný zábavy, hudby a tance vyvrcholí dětským karnevalem a na rozloučení
s prázdninami je připraven velký maškarní rej.


Hrad Grabštejn nabídne svým návštěvníkům
v rámci Hradozámecké noci koncert německé hudební skupiny Mardi Gras. Hradem provede poutníky svatá Barbora Grabštejnská, patronka zdejší kaple, ale kromě ní ožijí další veselí a strašidelní pomocníci. Jedním z nich bude významný hudební skladatel Ludwig van Beethoven nebo hradní pán Jiří Mehl ze Střelic.    
 
 
Kdo chce prožít doslova „Strašidelnou noc na hradě“,  může se vydat na Slezsko-ostravský hrad.
08.07.2013 - redakce