Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Ušij panenku, pomoz dítěti aneb jak vypadá UNICEF pártyÚvodník: &Sití panenek jako nový koníček? No jistě se na to lze dívat i takto. Panenky, které se šijí pro UNICEF, mají ale mnohem větší význam a jejich zhotovení a podstatu se rozhodla podpořit Michaela Lejsková, která uspořádala ve svém bytě UNICEF párty.

Článek: „Tím, že takovou akci pořádám doma v okruhu přátel, chci inspirovat k tomu, že totéž může udělat každý. A jak se říká, žádný byt není tak malý, aby nepojal mnoho přátel. Určitě to udělám zase. Já sama jsem ještě několik dní po tom ušila další tři panenky. Projekt mě nadchl!“ komentuje Michaela Lejsková.
Látky a krajky na výrobu panenek věnovaly návrhářky Gábina Páralová a Dominika Sedláčková. UNICEF párty se zúčastnila také výkonná ředitelka Českého výboru pro UNICEF Pavla Gomba, která přinesla pro ukázku také očkovací ampuli a výživu, kterou děti dostávají. Představila historii šití panenek, která začala v Itálii.Pořadatelka nápadité akce - Michaela Lejsková.

„Vypadalo to tam jako velkovýrobna panenek! Přišla jsem dřív, ale šití už bylo v plném proudu. Bylo milé hovořit o aktivitách UNICEF s lidmi, které to skutečně zajímá, a cítit jejich nadšení a chuť zapojit se. Současně to bylo velmi osvěžující a zábavné. Pozitivní energie se jistě přenese i na jejich účel, a jak jsem viděla, výsledky byly skvělé a panenky nápadité,“
dodává Pavla Gomba.

Každá panenka představuje skutečné dítě, které bude v rámci očkovací kampaně UNICEF v rozvojových zemích proočkováno proti šesti hlavním smrtelným dětským chorobám – spalničkám, záškrtu, černému kašli, tetanu, tuberkulóze a dětské obrně. Rodina či jednotlivec, který panenku adoptuje, obdrží spolu s panenkou blahopřání UNICEF, které zašle tvůrci panenky se zprávou, že jeho panenka našla „svoji rodinu“.

Každým rokem se díky očkování podaří zachránit život až třem milionům dětí. Přesto dosud téměř stejný počet dětí umírá na nemoci, kterým lze očkováním předcházet. V zemích, kde neexistuje běžný zdravotnický systém nebo které jsou postiženy válečnou nebo přírodní katastrofou, pomáhá UNICEF ve spolupráci s jejich vládami a místními dobrovolnými spolupracovníky uskutečňovat speciální akce pomoci dětem, jako jsou například Národní očkovací dny proti dětské obrně, které v minulém roce pomohly 550 milionům dětí ve věku do pěti let. UNICEF sehrává klíčovou roli v projektu GAVI (Global Alliance for Vaccines and Immunisation), jehož cílem je očkovat každé dítě proti šesti hlavním smrtelným dětským chorobám.

Akce se zúčastnili a poděkování patří: Evě Vaškové se synem Františkem, Petru Vágnerovi, který vzal s sebou obě své děti, Ditě Brančíkové se synem Teodorem, Evě Hruškové, Oldřichu Kněžíkovi, Martinu Kolářovi, Kateřině Sopkové, Nině Haladyové, Jiřímu Zbořilovi, Noemi a Timoteiovi &Srámkovým a Tomáši Střelcovi. Také svého synovce Sebastiána zapojila pořadatelka UNICEF párty, Michaela Lejsková. Krásné fotografie přišla nafotit fotografka Lenka Hatašová, která krátce na to slavila narozeniny, a ten den se „narodila“ také panenka UNICEF Lenka Hatašová, kterou pořadatelka ušila jako vyjádření díku za podporu tohoto projektu.
 
Foto: Lenka Hatašová a Michaela Lejsková
UNICEF ČR www.unicef.cz


 
02.08.2013 - Aneta Šimonková