Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Jarek Nohavica a hromada fotek k tomuÚvodník: Zpívající básník, ikona českého folku, slezský patriot, fanda Baníku Ostrava, bohém, filozof... to vše je Jaromír Nohavica. Život i tvorbu jedné z největších legend české hudební scény posledních třiceti let, čerstvého šedesátníka Jarka Nohavici přibližuje stejnojmenná kniha zkušené autorky biografií známých osobností Dany Čermákové.

Článek:
Jarek Nohavica skládá, píše a zpívá o obyčejném životě, o trápení i radostech. Netají se vztahem k ruským písničkářům Vladimíru Vysockému a Bulatu Okudžavovi, jejichž písně přebásnil, ani ke Karlu Krylovi, který ho v mnohém inspiroval. Po sametové revoluci se zdálo, že písničkáři už nebudou mít o čem zpívat, protože hlavní nepřítel zmizel v propadlišti dějin, ovšem Jaromír Nohavica svá témata nachází i v nové společnosti, takže se jeho písněmi můžeme nechat těšit i burcovat dál. Nezůstal jen u písniček s kytarou nebo heligonkou, realizoval projekty s vlastní kapelou, se skupinou Čechomor, s kolegou a přítelem Karlem Plíhalem.

Na svém kontě má řadu ocenění – například Českého lva za nejlepší hudbu (spolu s Čechomorem a Karlem Holasem za hudbu k filmu Rok ďábla), časopis Rock & Pop vyhodnotil jako nejlepší české hudební album od roku 1989 jeho Divné století, Akademie populární hudby jej zařadila při vyhlašování výsledků ceny Anděl 2003 do Síně slávy a v roce 2010 získal Anděla coby zpěvák dvacetiletí. Vedle písničkářské tvorby překládá Mozartovy opery do češtiny, v roce 2006 obdržel za překlad opery Cosi fan tutte Cenu Sazky a Divadelních novin.

internetovém knihkupectví www.KNIHCENTRUM.cz je v prodeji za zvýhodněnou cenu 187 Kč.


20.08.2013 - redakce