Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Varhaník Lorentzen, který hraje pro dánskou královskou rodinu, je v Praze!Úvodník: Mezinárodní varhanní festival Audite Organum (Poslouchejte varhany) pokračoval ve čtvrtek koncertem Jakoba Lorentzena, varhaníka z kodaňského paláce Christiansborgu, kam na bohoslužby přichází i dánská královna se svou rodinou.

Článek:
Uznávaný dánský varhaník a skladatel, který má na svém kontě řadu nahrávek, si pro své pražské vystoupení připravil skladby v romantickém a impresionistické stylu od skandinávských autorů a oblíbená díla francouzských skladatelů L. Vierneho a Césara Franka.  Jakob Lorentzen působí jako varhaník v Holmens Kirke v centu Kadaně a zároveň jako zámecký varhaník v bývalém královském paláci Christiansborg, (dnes sídlo dánského parlamentu).

Osm výjimečných koncertů v bazilice sv. Jakuba v Praze
Letošní 18. ročník Mezinárodního varhanního festivalu, který se koná do 19. září v bazilice sv. Jakuba v Praze, nabízí pražskému publiku koncerty plné objevné dramaturgie a nových hudebních zážitků. Během osmi čtvrtečních večerů za největší pražské varhany během usednou uznávaní varhaníci ze &Svédska, Norka, Dánska, Litvy, Polska a také francouzští a čeští umělci.

Videoprojekce umožní sledovat interprety při hře
Festivalové koncerty začínají vždy od 19.00 hodin. Publikum bude moci díky projekci živého videozáznamu na plátno umístěné v přední části lodi chrámu sledovat interprety při hře. Jedna ze tří kamer bude snímat i pohyby nohou po pedálech, což při běžných varhanních koncertech není možné vidět. 

Hudební zážitky z festivalových koncertů umocňuje překrásný interiér baziliky svatého Jakuba, který se vyznačuje vynikající akustikou s ideálním dozvukem.

Svatojakubské varhany
Svatojakubské varhany jsou se svými 4 manuály, 91 znějícími rejstříky (hlasy) a 8 277 píšťalami největší v Praze a po varhanách olomouckého chrámu svatého Mořice jsou druhé největší v České republice. Jejich zvukové spektrum lze přirovnat k velkému symfonickému orchestru s více než 90 hudebníky. Původ nástroje spadá do počátku 18. století. Poslední modernizace z roku 2011 pozvedla svatojakubské varhany na světovou úroveň. Nově instalované paměťové zařízení je schopno zaznamenávat, měnit a uchovávat velké množství dat. „Interpret si tak může předem připravit až 4 000 barevných možností a sám je během hry ovládat,“ vysvětluje Irena Chřibková.

Předprodej vstupenek Vstupenky jsou k dostání v síti prodejen TICKETPORTAL (www.ticketportal.cz) a VIA MUSICA  (www.viamusica.cz) nebo jednu hodinu před začátkem koncertu v místě konání.


15.09.2013 - redakce