Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - TRHÁK PANA BOWFINGERA – TV tip – komický pohled do zákulisí HollywooduÚvodník: Pod názvem TRHÁK máme v živé paměti hudební komedii Zdeňka Podskalského z roku 1980. Odehrávala se ve filmařském prostředí a „trhákem“ měl být film, který by přilákal diváky. Tak trochu podobně je tomu v americkém „trháku.“ Záměr natočit film je stejný, výsledkem je ale tentokrát bláznivá až absurdní komedie.

Článek: Na počátku každého dobrého filmu je  vždy nápad. Tentokrát s ním přišel známý americký scénárista a šedovlasý komik Steve Martin (MRTVÍ MUŽI NENOSÍ SKOTSKOU SUKNI, MALÝ KRÁMEK HRŮZ). V novém scénáři vymyslel až dosud neúspěšného producenta jménem Bowfinger, jehož silnou touhou je konečně udělat nějaký ten “trhák,” jímž by zabránil bankrotu. Teď má v rukou scénář od svého účetního Íránce Afrima, o němž je přesvědčen, že je to pravé – akční sci-fi o mimozemšťanech, kteří napadli lidstvo a provedli invazi v podobě dešťových kapek. Bomba, říká si Bowfinger. Ještě dát dohromady nějaké finance, štáb a získat nějaké slavné herecké jméno. S financemi je problém – v jeho prasátku je něco málo přes dva tisíce dolarů. Možná by ho podpořil nějaký producent, ale ti mají vždy podmínku – požadují ve filmu hvězdu první velikosti. S tvůrčím štábem si Bowfinger moc starostí nedělá – členy jsou debutující scénárista, jedna obstarožní odkvétající herečka Carol (Christine Baranská), svěží naivní dívenka Daisy (Heather Grahamová) s lesbickými sklony a studiový poslíček, z něhož má být kameraman. A jako komparz přiveze mexické imigranty posbírané přímo na hranici. Jenže jaký slavný herec?
 
Bowfinger se pokusí získat slavnou akční hvězdu první velikosti Kita Ramseye (Eddie Murphy). Ten se ale zrovna léčí na nervové klinice (trpí mimo jiné hrůzou z mimozemšťanů) a scénář si ani nepřečte. No co? řekne si Bowfinger, a dostane vskutku geniální nápad - tak to natočíme s ním bez něho. Jak? Bude sledovat samolibou hvězdu skrytou kamerou. A pokud to nepůjde tak zaskočí jeho dvojník – trochu slaboduchý bratr Jiff (samozřejmě opět v podání Eddie Murphyho).
 
Na bláznivou komedii – a skutečně velmi bláznivá je – dost slušných nápadů, přehršel komických situací často nečekaných až absurdních, skvělé herecké výkony jak ústřední dvojice Steve Martina a Eddieho Murphyho (poprvé hrají spolu) tak i dalších herců (třeba Terence Stampa v roli lékaře z kliniky) a dokonalá režie zkušeného Franka Oze, s nímž si Martin už dokonale rozuměl třeba v MALÉM KRÁMKU HRŮZ či  PROMIŇ, JSI ŽENATÝ!  Můžete se těšit na smršť gagů vesměs neotřelých a na příjemnou zábavu na hony vzdálenou od jiných velmi často buranských a přisprostlých komedií, jimiž nás televizní kanály tak bohatě krmí. A navíc – podíváte se do Hollywoodu a na některé jeho praktiky, protože i na určitý díl satiry Steve Martin při psaní scénáře myslel.
 
Pár zajímavostí k filmu: Steve Martin přiznal v jednom rozhovoru, že inspirací pro postavu Daisy byla dnes pětačtyřicetiletá herečka Anne Hecheová,  s níž měl románek pár let předtím než se začala hlásit k jiné sexuální orientaci. Před koncem filmu Daisy říká, že je  „svázána s nejslavnější lesbičkou Hollywoodu“ – opět narážka na její vztah k jiné lesbické herečce, o deset let starší Ellen DeGeneresové. Roli Kita Ramseye, tak skvěle zahranou Eddiem Murphym, měl původně hrát Keanu Reeves. Pod názvem Mind Heat najdete ve filmu parodii  na scientologickou sektu a její sídlo.  A také se objevila informace, že inspirací pro film byla skutečná událost z roku 1927, kdy prý jeden ruský filmař natočil materiál z dovolené americké hvězdy Mary Pickfordové a zařadil jej do svého natáčeného filmu tak, že si diváci mysleli, že hvězda v jeho filmu skutečně vystupuje.
Foto: csfd.cz, cool.iprima.cz
****************************************
TRHÁK PANA BOWFINGERA (Bowfinger)
USA 1999, režie Frank Oz,
uvádí Prima Cool ve středu 23. října od 23,05 hodin18.10.2013 - Stanislav Polauf