Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Týden vědy trvá 15 dní - budete ho mít zdarma!Úvodník: Ani vědci z Akademie věd ČR dosud nedovedli uspořádat přes 500 akcí po celé ČR v jednom jediném týdnu, a proto Vás zveme na Týden vědy a techniky Akademie věd ČR. Týden, který trvá 15 dní!

Článek:

Nechcete o vědě pouze poslouchat? Chcete také vidět, jak vše funguje ve skutečnosti? Akademie věd v rámci Týdne vědy a techniky AV ČR ožije interaktivními expozicemi.

Přestaňte se o všem pouze učit, přijďte si to vyzkoušet!
 

Těšíme se na vás v budově Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1 a peníze si nechte doma, výstavy jsou zdarma.

 

Po stopách zločinu

4.–15. listopadu 2013, PO-PÁ 10:00–18:00
interaktivní expozice Kriminalistického ústavu Praha a Ústavu chemických procesů AV ČR, v. v. i.

 

Tým mladých volejbalistů oslavuje vítězství v turnaji. Bujarý večírek skončí vraždou trenéra. Kdo je vrahem? V pátrání po pachateli vám pomohou výsledky znaleckých zkoumání v interaktivní expozici Kriminalistického ústavu Praha.

Připadá vám, že kriminalistické metody z televizních seriálů připomínají kouzla? Expozice Ústavu chemických procesů AV ČR, v. v. i., vám ukáže, že se za nimi skrývají docela jednoduché chemické a fyzikální pochody. Přijďte se dozvědět, jaké materiály kriminalisté používají, co umí chromatograf nebo jak zjistíte, jestli jsou vaše šperky pravé.
 

Ve dnech 4., 6., 11. a 13. listopadu 2013 od 10:00 do 18:00 budou na výstavě přítomni pracovníci Ústavu chemických procesů AV ČR, v. v. i. Ti vám ukážou, co se skrývá za kriminalistickými metodami. Přijďte se dozvědět, jaké materiály kriminalisté používají, co umí chromatograf nebo jak zjistíte, jestli jsou vaše šperky pravé.
Ve dnech 5., 7., 12. a 14. listopadu 2013 od 10:00 do 18:00 hodin budou návštěvníkům k dispozici znalci Kriminalistického ústavu Praha z odvětví daktyloskopie a fyzikální chemie. S nimi budete pátrat po vrahovi trenéra volejbalistů.

Partnerem výstavy je A-Royal Service s. r. o.
 

 

Modely fyzikálních a energetických zařízení

1.–15. listopadu 2013, PO-PÁ 9:00–18:00

interaktivní expozice Energetické skupiny ČEZ
 

Můžete se těšit na mlžnou komoru, měření radioaktivity, představíme vám kontejner na použité jaderné palivo, palivový cyklus uhelné elektrárny a dozvíte se více úložištích jaderných odpadů. Podrobné informace o této expozici naleznete zde.

 

 

Fusion Expo

4.–15. listopadu 2013, PO-PÁ 10:00–18:00
interaktivní expozice European Fusion Development Agreement

 

Věříte tomu, že je energie zcela nedílnou součástí našich životů? Výstava Fusion Expo vám představí různé aspekty termojaderné fúze a ukáže ji jako přijatelnou, bezpečnou a především dlouhodobě udržitelnou technologii. Velmi jednoduše a srozumitelně vám expozice vysvětlí základy termojaderné fúze a přiblíží její možnosti.

 

 

Podpora české vědy novodobými mecenáši

1.–15. listopadu 2013, PO-PÁ 10:00–18:00
výstava Nadačního fondu Neuron

 

Výstava představuje laureáty ceny Neuron – ocenění pro špičkové české vědce a držitele grantů, které uděluje Nadační fond Neuron (dříve NFKJ), založený mecenášem vědy Karlem Janečkem.

 

 

Věda na vaší straně – Očima vědce

1.–15. listopadu 2013, PO-PÁ 10:00–18:00
Akademie věd ČR

 

Výstava přináší pozorovateli dosud neviděný netradiční pohled a umožní návštěvníkovi spatřit objekty zdánlivě zcela nejasných funkcí a rozměrů. Tento soubor faktů má za cíl vyvolat zájem a pozornost. Pečlivě zpracované popisy jednotlivých obrazů pak zprostředkují zájemci poznání.
Partnerem výstavy je A-Royal Service s. r. o.

 

 

Expedice na půl cesty do vesmíru

4.–8. 11., PO–PÁ 10:00–18:00
interaktivní expozice Technet.cz
 
Neděláme si legraci. Ještě letos se budete moci s námi v přímém přenosu vypravit do výšky kolem čtyřiceti kilometrů nad naši matičku Zemi. Přijďte se k nám na stánek podívat na funkční model expedičního modulu. Takzvaný Dropion se ve stratosféře „rozpadne” na jednotlivé části — stratokešky, které se jako javorová semínka snesou zpět na zem i s vašimi vzkazy. Zúčastněte se geolokační hry, jaká v Česku ještě nebyla — „Stratocaching”. Akci pořádá Technet.cz ve spolupráci se sdružením Žádná věda. Kromě toho se budete moci s odbornými redaktory poradit o všem, co vás zajímá kolem IT. Uvidíte 4K projekci, nejnovější ultrabooky, 3D tisk a další novinky spotřební elektroniky.
 
 

Přírodovědecký koutek

4.–15. listopadu 2013, PO–PÁ 10:00–18:00
interaktivní expozice Přírodovědci.cz
 
Zajímá vás molekulární gastronomie a její principy? Chcete ochutnat zmrzlinu z tekutého dusíku nebo molekulárně upravené jahody? Zajímá vás život masožravých rostlin a bezobratlých živočichů? Jste příznivci geologické minulosti i současnosti naší planety? Troufli byste si na přípravu vlastních mikroskopických preparátů? Přijďte se stát přírodovědcem alespoň na pár minut.


více na http://www.tydenvedy.cz

 21.10.2013 - redakce