Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Norští Flunk přivezou do Paláce Akropolis triphopovou melancholiiÚvodník: Odkaz devadesátých let je v současné elektronické hudbě pořád živý. O tom nás přijede přesvědčit norská čtveřice Flunk, která zahraje 6. prosince v Paláci Akropolis. Skupina stihla za dvanáct let své existence vydat pět studiových alb a procestovat celý svět.

Článek: Jejich pražský koncert, na kterém představí také své nové album Lost Causes, vás přesvědčí, že podlehnout kouzlu náladových písní norské čtveřice Flunk je velmi snadné. Obzvláště když v jejich čele stojí charismatická zpěvačka Anja Oyen Vister a kvarteto z Osla má díky hojnému použití kytar blízko i k folkovému písničkářství. Za více než dekádu své existence se Flunk stihli zařadit po bok projektů jako jsou Zero 7, Hooverphonic či Télépopmusik a stát se stálicí svého žánru.
 
Flunk založili přesně na Silvestra roku 2000 Jo Bakke a Ulf Nygaard, hudebníci s bohatými zkušenostmi z norské elektronické scény. Tentokrát ale chtěli zkusit něco nového - živou kapelu s výrazným ženským vokálem. Ten našli u mladičké Anji Oyen Vister, která na začátku tisíciletí zkoušela sólovou kariéru po několika letech v dívčí popové skupině. Jedním z prvních počinů Flunk byla uhrančivá coververze Blue Monday z repertoáru New Order, která kapele získala pozornost v médiích v Evropě i za oceánem. V diskografii Flunk najdete i převzaté skladby od Depeche Mode či Radiohead.
 
Debutové album For Sleepyheads Only (2002) línou atmosférou i chytrou produkcí navazovalo na tvorbu skupin jako Air či Morcheeba a Flunk se s ní dočkali skvělého přijetí - například ocenění Deska měsíce v časopise DJ Mag. Následné album Morning Star (2004) natočené v Paříži obsahovalo i hity On My Balcony a Play, které byly použity v reklamách či televizních seriálech.
 
Vloni Flunk uzavřeli první dekádu své existence kompilací hitů The Songs We Sing a stálým členem skupiny se stal bubeník Erik Ruud. Jeho živé bicí pomáhají Flunk k organičtějšímu zvuku a ti teď znějí víc jako dreampopová kapela s kytarami než jako elektronická skupina. To se odráží i na jejich letošní desce Lost Causes, kterou přijedou představit 6. prosince do žižkovského Paláce Akropolis.
 
Předkapelou Flunk budou brněnské trio Fiordmoss hrající zasněnou hudbu na pomezí inteligentní elektroniky a folku. Skupina s výraznou zpěvačkou Petrou Hermanovou u mikrofonu vydala dvě EPčka - Gliese (2010) a Ink Bitten (2012) a v roce 2012 obdrželi hudební cenu Vinyla jako objev roku. 
Flunk – diskografie:
 
For Sleepyheads Only (2002)
Morning Star (2004)
Personal Stereo (2007)
This Is What You Get (2009)
Lost Causes (2013)
 
Více informací a audio ukázky:
http://flunkmusic.com
www.fiordmoss.cz
 
www.palacakropolis.cz
 
 
Předprodej lístků v  kavárně Paláce Akropolis, Ticketpro a Ticketstream
450,- Kč v kavárně Paláce Akropolis
450,- Kč +poplatky v předprodejích
550,- Kč  na místě

04.12.2013 - redakce