Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Písničkář John Grant bude na Colours of Ostrava 2014Úvodník: hudební festival Colours of Ostrava, který proběhne od 17. do 20. července 2014 v industriálním prostředí ostravských Dolních Vítkovic, zná první vystupující pro příští ročník: patří mezi ně americký písničkář John Grant.

Článek: Jeho zasněná hudba na pomezí folku, elektro i softrocku proplétající se s melodramatickým barytonem získala velký ohlas mezi hudebními publicisty i diváky po celém světě. V Grantových upřímných a otevřených textech se navíc odráží písničkářovy pohnuté životní osudy. Výsledkem je hudba, při které vás bude mrazit a nebudete moci odejít,“ zdůrazňuje ředitelka festivalu Zlata Holušová. Grantovo první album Queen of Denmark vyhlásil vlivný magazín Mojo nahrávkou roku 2010 a letošní novinka Pale Green Ghosts, kterou natočil pod producentskou taktovkou Birgira Thorarinssona aka Biggiho Veira z islandské kapely Gus Gus, předchozí triumfální přijetí rodáka z Colorada na světovou hudební scénu překonává. Jak poznamenali v The Guardian: „John Grant je mužem, jehož čas nadešel.“ Zajímavostí je, že na nahrávce jej vokály doprovodila také Sinéad O´Connor, která naopak na svoji desku nazpívala Grantovu skladbu Queen of Denmark.

Dosavadní život Johna Granta připomíná dokonalý očistec. Narodil se jako gay, tušil to odmalička, ale před přísně protestantskými rodiči o svém problému nesměl ani špitnout. Po střední škole se vydal do Německa studovat jazyk a propadl tam paralyzujícím záchvatům paniky - agorafobii. Vrátil se domů k umírající matce, nasadil léky a strach naopak vystřídaly těžké deprese a pocity totální ztráty sebeúcty. Deset let nevyšel z domu střízlivý a přidal si k tomu kokain. Mezitím Grant založil alternativní rockovou kapelu The Czars, i přes značné úsilí producenta Simona Raymonda (Cocteau Twins) oblíbenou sice mezi kritiky, zato nevalně přijatou posluchači. To už se prý Grantovi hlavou honily sebevražedné myšlenky. V roce 2004 proto skupinu opustil, odstěhoval se do New Yorku a nastoupil tvrdou odvykací kůru.

Ze dna ho vytáhl Raymond: dohodil mu prog-folkovou kapelu Midlake, se kterou Grant natočil ďábla vymítající desku Queen of Denmark; ústřední trýznivou skladbu pak Sinéad O´Connor zařadila na své poslední album How About I Be Me (And You Be You)?. Úspěch Grantovi zněl jako budík do lepších časů a dokonce poprvé navázal trvalejší vztah. Vyjel na turné se slavnou americkou skupinou Wilco (objevil se s ní v pražské Arše), spolupracoval s Rumer a Hercules & Love Affair a jeho skladby zazněly ve filmu Weekend, ceněném pro autentické zachycení problematiky gayů.

Pak si na Granta osud znovu vyšlápl. Nečekaně ho opustil přítel a od jiného, hodně dávného, přišla SMS: „Mám pro tebe špatnou zprávu.“ Lékaři už jen potvrdili diagnózu HIV. HIV coming out dopředu neplánoval, v roce 2012 se ale na londýnském festivalu Meltdown úlevně vyznal publiku.
Přesídlil na Island, kde dodnes žije, a natočil „terapeutické“ a krásné album Pale Green Ghosts o lásce, zoufalém volání po vysvětlení od partnera – „tvé mlčení je jako zbraň, jako Agent Orange použitý ve Vietnamu“ - i věčných pochybnostech – „vědomí, že nemohu být tím, koho byste si představovali, mě odřezává od přívodu vzduchu“.
 
Pale Green Ghosts: http://www.youtube.com/watch?v=Ux1fglC0aT0

I Wanna Go To Marz: http://www.youtube.com/watch?v=mzWQSabtWLs

 
Festival Colours of Ostrava 2014 proběhne od 17. do 20. července v Dolních Vítkovicích v Ostravě.  Návštěvníci se mohou opět těšit na čtyři dny plné koncertů předních zahraničních i domácích kapel, divadel, workshopů, diskusí, filmů a dalších aktivit na mnoha otevřených i krytých scénách.

Čtyřdenní vstupenky v první vlně za 1.390 Kč jsou již k dostání výhradně přes e-shop Colours of Ostrava na adrese http://eshop.colours.cz/ ve formě e-ticketu a od 18. listopadu i ve fyzické podobě. Uvedená cena je limitována na prvních 6.000 kusů nebo do 31. prosince 2013. Zároveň si zájemci mohou koupit i místo ve stanovém městečku, parkování či místo pro karavan.
Kromě třináctého ročníku letního festivalu připravuje tým Colours of Ostrava ve spolupráci se sdružením Dolní oblast Vítkovice podzimní koncerty Solo Colours Concerts: 28. 11.: Lisa Hannigan a Jape (CoolTour), 29. 11.: Gregory Porter (Gong), 5. 12.: London Community Gospel Choir (Gong)  
 
Video sestřih z Colours of Ostrava 2013: http://www.youtube.com/watch?v=eRbI9duuctI
Dokument České televize Moje Colours:
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10438107540-moje-colours/413235100311001/14.12.2013 - redakce