Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Vánoce ještě nekončí: Navštivte jejich výstavu!Úvodník: I tento rok ji najdete v podzemních prostorách Betlémské kaple a nosným tématem letošní vánoční výstavy budou české pohádky.

Článek: Letošní výstava je pro Vás otevřena do 5.1.2014 a to od 9:00 do 18:00 (kromě výjimek v otvírací době, které jsou vypsány níže). Více informací na www.vanocnivystava.cz

1.1. 2014 13.00 –18.00 hod.
- setkání řezbářů 31.12. 2013
- setkání krajkářek 7. 12. a 8.12. 2013


Přijďte si vyzkoušet praxinoskop!


Vytvořte si své vlastní pohyblivé obrázky na naší vánoční výstavě. Připravte si předem 12 čtvrtek velikosti A4. Položte si je naležato a každou čtvrtku očíslujte v levém dolním rohu.

Vyberte si postavičku nebo věc, kterou chcete animovat a animaci rozdělte na 24 částí. Pak na každou čtvrtku nakreslete dva obrázky.

Pro animaci je lepší volit jednoduché obrázky a změny volit výraznější.
Až půjdete na výstavu, vezměte si tyto čtvrtky s sebou. Obrázky vložte do velkého praxinoskopu jeden za druhým podle čísel. A pak praxinoskop roztočte. Výsledek Vás velmi překvapí.


Vánoční stolní hra „Jdeme spolu do Betléma“ a Vystřihovací betlém Jindry Hubkové


Hra „Jdeme spolu do Betléma“ je vhodná pro hráče každého věku, ale nejvíce si hru užijí hráči od 5 do 105 let. Vaše štědrovečerní večery již nemusíte trávit u televize. Máme pro vás vtipnou a poučnou alternativu za rozumný peníz.

Vystřižení Veselého vystřihovacího betlému Jindry Hubkové zvládne opravdu každý a to za malou chvíli. Již se nemůžete vymlouvat, že na vystřihování betlému nemáte čas či že nezvládnete dostatečně přesně ovládat nůžky. Vystřihnutí tohoto betlému zvládne každý (pokud tedy nejste extrémně nešikovní, ale takových by měla být menšina).

Vstupné: Základní – 60 Kč
- Snížené (děti a důchodci) – 30 KčVýstava se stane jakousi stylizovanou procházkou pohádkami, a snad i jemnou oslavou českých pohádek. Chtěli bychom, aby se alespoň v malých dotycích na výstavě objevilo vše, co tvoří nesmírnou bohatost našich pohádek. Začneme pohádkami národními, přes Spejbla a Hurvínka, broučky Jiřího Trnky, až po oblíbené postavičky z klasických večerníčků.

Část prostoru výstavy bude věnováno loutkám a divadlu. Vystavíme loutky mnoha tvůrců: Karla Vody, &Stěpána Pěnky, Václava Krčála, Vladimíra Cejnara, Bedřicha &Silara, Pavla Truhláře, a pár loutek si přivezeme z divadla Drak.

Nezapomeneme ani na charakteristické postavy českých pohádek, na vodníky a čerty. Čertům bude vévodit velké dílo pražského řezbáře Oldřicha Drozdy, který nám zapůjčí téměř sto vyřezaných žertovných hrátek.

Pomocí funkčního praxinoskopu budeme návštěvníkům ukazovat princip kresleného nebo loutkového filmu. Návštěvníci budou na našich webových stránkách vyzváni, aby si přinesli na patnácti čtvrtkách rozfázovaný pohyb postavičky. Náš praxinoskop jim pak postavičku rozpohybuje.

Pro pobavení návštěvníků jsme dále vytvořili funkční, přes metr dlouhý, teleidoskop, u kterého objektiv tvoří kříšťálová koule o ? 15 cm.

Pohádky na výstavě jen naznačíme a návštěvníci budou sami hádat, o které pohádky se jedná. Zároveň vystavíme různé předměty, které se v pohádkách vyskytují a lidé je mnohdy dnes již neznají (např.: potěh, verpánek, kramle, krajáč, díže a kopist, herdule, brdo, kadlub, onuce, kubík, valcha, apod.).

Část expozice bude věnována hračkám, např. skvělé české stavebnici MERKUR, která byla ještě v nedávné době velice oblíbeným dárkem pod stromečkem. Vláček Merkur bude mít na výstavě kolejiště dlouhé přes 30 m.

I letos najdou návštěvníci na výstavě mnoho rozmanitých betlémů dřevěných, papírových, kovových, textilních, kovových apod. Užasný betlém vyřezal z lipového dřeva Jiří Lain z Abertam. K již dříve vytvořenému Týnskému chrámu a Betlémské kapli vyřezal letos ještě Karlův most, chrám Sv. Mikuláše a Hradčany. Mezi figurkami můžete hledat J. Nerudu, V. Náprstka, Jana Husa, Rudolfa II., F. Kafku, M.D.Rettigovou a mnoho dalších osobností, které se v průběhu staletí starou Prahou procházely.

Jak už se stalo tradicí a vítaným zpestřením našich výstav, v jejím průběhu budou návštěvníci moci spatřit ukázky staročeských řemesel na vlastní oči. Pozveme různé řemeslníky a lidové tvůrce, aby zasedli do připravených „dílen“ a předvedli přímo na místě své umění. Stejně tak nabídneme prostor výstavy různým muzikantům, aby návštěvníkům zahráli hlavně koledy.

Blahoslav Lukavec01.01.2014 - redakce