Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - LAUTREC - TV tip – Velký talent v neduživém těleÚvodník: Svět konce 19. století. Monmartre – místo umělců, žijících a tvořících v prostředí kabaretů, barů a nevěstinců. Zvláštní životní osudy fyzicky poznamenaného malíře, které tento svět geniálně zachytil v celé kráse i nahotě. To najdete ve filmu LAUTREC režiséra Rogera Planchona.

Článek: Dnes skutečně jen pamětníci pamatují dvěma Oscary vyznamenaný vynikající film amerického režiséra Johna Husiona z roku 1952 s názvem MOULIN ROUGE natočený podle románu Pierra la Mure.Film přesvědčivě zachycující peripetie nelehkého života umělce Henriho de Toulouse-Lautreca (1864-1901), dnes považovaného za jednoho z předních světových postimpresionistických malířů.

Jeho osud skutečně nebyl záviděníhodný. Ač syn bohatých aristokratických rodičů trpěl od dětství vrozenou vadou růstu kostí, což způsobilo, že nerostl a pohyboval se jen s obtížemi.  Ve zmíněném filmu byl sice příčinou jeho zdeformované postavy pád ale skutečnost odhalená historiky říká, že šlo dědičnou vadu ve šlechtickém rodě, kde se spolu brali bratranec a sestřenice. 

Milované dítě svých rodičů svoji vadu na kráse nese těžce. Únik hledá v alkoholickém opojení a místo svého rodného zámku tráví téměř veškerý čas v podnicích na Montmartru – ať už v proslulém Moulin Rouge či v těch podřadnějších. To byl jeho svět, kde nalézal  zapomenutí na svůj životní úděl, ale také chvilkové lásky a hlavně inspiraci. Inspiraci pro svoje rozsáhlé malířské dílo (kolem tisíce olejomaleb a akvarelů, přes pět tisíc kreseb). V tomto polosvětě, vzdálen sídla a bohatství své rodiny,si pronajme ateliér a přátelí se jak s nevěstkami a tanečnicemi, tak i s uměleckou bohémou. V citovaném filmu MOULIN ROUGE ztvárnil Lautrecovu postavu José Ferrer (ten si zde zahrál i roli Lautrecova otce).

Pod názvem MOULIN ROUGE diváci určitě znají nejnovější filmový muzikál, který natočil v roce 2001 Australan Baz Luhrman. Zde malíře Lautreca ztělesnil John Leguizamo. Ovšem není to v tomto případě film Lautrecovi, přestože v něm má své nezastupitelné místo, ale snímek o lásce básníka Christiana (Ewan McGregor) k předčasně zesnulé kurtizáně Satine (Nicole Kidmanová). Navíc kulisou není dobová Paříž ale jakýsi imaginární svět, na hony vzdálený od Montmartru a doby přelomu minulých dvou století.

K životu a životním osudům bohéma z Montmartru, dnes  proslaveného a světoznámého umělce se vrátil až v roce 1997 herec a režisér Roger Planchon a vdechl Lautrecovi (tentokrát v podání Régise Royera) nový život. Z filmu doslova prýští režisérova znalost prostředí a fascinace handicapovanou ale nesmírně talentovanou osobou s nezměrnou vitalitou a chutí žít i milovat. Barvitě líčí svět venkovské šlechty, z níž Lautrec pocházel, bohémské prostředí ateliérů na Montmartru, zakouřené pařížské kabarety a tančírny s kanýry, podvazky a svůdným prádlem tanečnic, jimž vládne legendární Moulin Rouge. Do filmu pronikly pařížské ulice a zahrady s pouličními prostitutkami a muzikanty a také luxusní salóny v pařížských nevěstincích – prostě Lautrecův svět v plné kráse, nahotě a osudovosti. Režie také nezapomněla na vyjádření umělcova vztahu k Suzanne Valadonové (Elsa Zylbersteinová), proslulé modelce (stála modelem m.j. Degasovi i Renoirovi) a také talentované malířce.

Filmový životopis jednoho z nejslavnějších světových malířů a zachycení bouřlivé doby, v níž mu bylo dáno žít je důstojným a poutavým pomníkem velkého talentu a zašlé slávy doby, zvané dnes „belle époque“.
*******************************************
LAUTREC
Francie, &Spanělsko 1997, režie Roger Planchon,
 uvede ČT Art ve čtvrtek 18. ledna od 20,45 hodin
10.01.2014 - Stanislav Polauf