Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Jak se Husákovi zdálo, že je Věra ČáslavskáÚvodník: Groteska se dvěma klauny  v premiéře 7. a 9. dubna 2014 Na Zábradlí.
Článek:
Divadelní groteska se odehrává v roce 1975 v noci, po jednomyslném zvolení Gustava Husáka prezidentem Československé socialistické republiky. Uchvácen svým úspěchem a posílen několika štamprdlemi imperialistického francouzského koňaku, přichází do své prezidentské pracovny – odkud pak mluvil mnoho let ke svým národům – a znaven usíná… A zdá se mu sen o Věře Čáslavské, této kontrarevolucionářce, která nikdy neodvolala, dokonce se mu zdá, že on sám by jí mohl být…jak je to možné? Je to vinou imperialistického koňaku? Nebo je to personifikované Husákovo svědomí? Copak má Husák svědomí? Proč by se něčím podobným obtěžkával?
         Divadelní inscenace originálním a netradičním způsobem zpracovává dobu komunismu. Příběh vyprávějí dva klauni. Nejpomalejší klaun na světě Gustav Husák a jeho klaunský oponent Věra Čáslavská.
         Celá doba a celý spor kovaného komunisty, technokrata a vůdce Československé socialistické republiky a Věry Čáslavské, jedné z nejslavnějších sportovkyň světa a majitelky samurajského meče, je vyprávěn pomocí humoru, grotesky, skeče, gegu a smíchu. Smích je totiž ten nejobjektivnější způsob, který má lidstvo k dispozici, aby mohlo zkoumat svoje chyby a jednotlivé lidi, které je tvoří. Smích a ironie je nadhled.
         Divadelní inscenace by měla být vybroušeným briliantem rozporů té doby. Ale nejen jí. Stačí na něj nahlédnout a mělo by nám být vše jasné. Mělo by nám to pomoci i dnes. Alespoň k smíchu.
         Pro ucelenější atmosféru představení bychom si přáli ozdobit ji atributy té doby – párky a pivem – neboť, jak říká sám Husák: „Já jsem párkovej, a dokud budou mít lidi párek a pivo, žádná revoluce nebude. Ne, že by byli tak blbí, ale oni si říkaj, dokud je párek a pivo, tož to pořád ještě jde…“ Obojí se bude prodávat za lidové komunistické ceny, párky za 1,50Kč a pivo 1,70Kč, v přestávce představení.
 
         V roli nejpomalejšího klauna na světě Gustava Husáka vystoupí Tomáš Matonoha. V roli Věry Čáslavské vystoupí Tomáš Měcháček nebo Vladimír Polívka. Premiéra 7. a 9. dubna 2014 v Divadle Na Zábradlí.Zdroj: Alexandra Poláková
06.04.2014 - redakce