Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Papírové tvoření: Tahle kouzelná dílka dokážete i vy!Úvodník: Slovo origami už zřejmě aslespoň jednou slyšel každý z nás. Ale jen opravdoví fajnšmekři papírových skládaček mají ponětí, co je třeba kirigami nebo podivně znějící quilling. Tohle všechno se ale jednoduše a tak, že takřka nemáte šanci postup nepochopit, dozvíte v Papírovém tvoření autorek Ayako Brodekové a Shannon Voigtové.

Čeká na vás 78 sluníček, hvězd, anebo třeba papírových vloček. Mistrem papírových zázraků se můžete stát i vy! 

Článek:

"Je takřka neuvěřitelné, jak několik jednoduchých tvarů slepených k sobě může vytvořit složité a krásné umělecké kousky. Pouhou změnou pořadí nebo polohy tvaru můžete vytvořit zcela nový model. Možnosti jsou skoro nekonečné a brzy jim úplně podlehnete. Doufám, že vám tato kniha přiblíží staleté umění práce s papírem, podnítí k vytváření vlastních návrhů a okouzlí vás natolik, jako okouzlila mě," vítá nás v publikaci jedna z jejích autorek, Shannon Voigtová. Už jako mladičké děvče se začala věnovat quillingu, kterému se se nadarmo přezdívá papírový filigrán. Společně s Ayoko Brodekovou vám ukážou, že stačí pouze papír, nůžky a někdy lepidlo k tomu, abyste návštěvám, oslavencům, dětem a ve výsledku třeba i sobě sama dokázali, že co je krásné nemusí být vůbec složité.

Pojďme si ale hned zpočátku ujasnit terminologii. Origami vysvětlovat nemusíme, u quillingu se ale již zastavit musíme. Jde o výtvarnou techniku využívající proužků papíru. Ty se stáčejí a formují do požadovaného tvaru. Nejde o žádnou novinku, tahle technika má velmi bohatou historii. Ve středověku  mniši a jeptišky z poškozených papírů vyráběli touto technikou ozdoby církevních spisů. U stáčení papírků si pomáhali husím brkem. Angličtinářům možná právě došel význam slov. Brk se totiž označuje právě slovem quill.

A co kirigami? laicky řečeno, složitější origami, u kterého se vám budou hodit i nůžky. Slovíčko pochází z japonského kiru - tedy střáhat a kami, což znamená papír. Díky kirigami vytvoříte nejen úžasné abstraktní dekorace, nebo třeba sluníčka, ale i úžasných, až fantazijních modelů, třeba bájných hradů a zámků. To je už ale technika hodná pokročilých, knížka, o které je tu řeč, cílí na úplné začátečníky, kterým dokáže, že i oni mohou vytvořit řadu krásných věcí!

Hned na úvodních stránkách vás autorky nechají namlsat fotografiemi. Obsah je proveden se vší důvtipností - u každého vyrobeného kousku rovnou najdete číslo strany s návodem. Nemusíte se bát, neskočíte rovnýma nohama do výroby. Nejdřív musíte vědět, který papír je vhodný na jakou techniku a také, co všechno budete muset mít po ruce. Až pak můžete nechat v dlaních vykvést květy, zazářit slunce, anebo zahřívat krásné sněhové vločky.

Zjistíte, že se výše uvedenými technikami nemusíte zabývat pouze coby výzdobou na párty či do dětského pokojíčku. S trochou tréninku můžete vyrábět i domácí papírovou bižuterii!

 

Každý z návodů vám názorně, krok za krokem předvádí, jak přesně postupovat. Nechybí názorné fotografie ani šablony. Tady se zkrátka chyba nedá udělat! Dobře zpracovaná rukověť papírových mágů tak má samé plus - pochopitelná, názorná, kreativní, a navíc graficky hezky udělaná. Jen tak dál!
 

Papírové tvoření
Autor: Brodeková Ayako, Voigtová Shannon
ISBN: 978-80-7359-402-2
Běžná cena: 299,00, v e-shopu Metafory 269,00

www.metafora.cz/pro-sikovne-ruce/papirove-tvoreni

 
 


26.06.2014 - Michaela Wilhelmová