Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Erekce srdce v divadle DISKÚvodník: První absolventská inscenace 3. ročníku oboru herectví ALD vzniká bez předem daného scénáře. Autory inscenace jsou studenti společně s režisérkou Petrou Tejnorovou a přizvaným tvůrčím týmem (dramaturg Ján Zaťko a choreograf Jaro Viňarský - čerstvý držitel tanečního Oscara Bessie Award v New Yorku). Premiéra se uskuteční 5. května 2014 v divadle DISK.

Článek: JEDNO TĚLO. JEDNA DU&SE. JEDNODU&SE.
ZALOŽENO NA SKUTEČNÝCH UDÁLOSTECH.
INSCENACE MŮŽE ZPŮSOBIT EREKCI SRDCE.

Inscenace vychází z osobních zkušeností, otázek a názorů studentů. Ty se prostřednictvím rozhovorů, modelace interakcí, improvizace a autorského psaní formulují do klíčových tematických bloků, které ve výsledku vytvoří myšlenkovou páteř budoucí inscenace. Na začátku procesu zkoušení je tedy hledání a svoboda, ale stejně jako klíčem jakýkoliv vztahů je vytvoření hranice, tak je tomu i v organickém procesu zkoušení. Hranice je začátkem naší identity, kůží našeho těla. Předpokladem úspěchu metody je samozřejmě zralý a semknutý tým herců. Z obsahového hlediska jde pak o významové propojení problematiky hereckého „ansámblu“ s tématy, které k hercům přicházejí z venku. Na půdorysu mini-světa, desek, které znamenají svět, komentují situaci, ve které žijeme. Osobní se stává na platformě divadelního jeviště univerzálním.
Některé věci zůstávají skryty, protože je známe. Když náhle změníme úhel pohledu, tyto věci zásadně změní význam situace. Dost často se smějeme, nebo pláčeme jenom proto, že je to tak správné, že se to očekává. Toužíme po intenzitě prožitku, kterou mnohdy supluje jen to, co jo opojné. Hledáme aplikace, návody a hlavně jistoty. Stojíme o falešné zpovědnice, o rychlé ultimativní vykoupení. Současný obraz lásky vede k frustraci a traumatům. A co když tolik devalvována nahota v zásadě nemá nic s pornografií - mohla by být čistá a posvátná? Kde ale jsou často křehké hranice změny významu? POČÁTEK odpovědí se nachází někde mezi rozporem, co chceme my a co chtějí oni, co potřebujeme my a co potřebují oni.
 
Informace o inscenaci

Premiéra: 5. května 2014 v 19:30 v divadle DISK
Nejbližší reprízy: 11., 12. a 28. května 2014

Vstupenky jsou k dostání buď online na www.divadlodisk.cz, nebo v pokladně divadla (ve všední dny od 16:00 do 19:30., o víkendu vždy hodinu před představením).

Vstupné je 120,- Kč a 80,- Kč pro studenty.
 

Inscenační tým:
Režie: Petra Tejnorová
Dramaturgie: Ján Zaťko
Scénografie a kostýmy: Adriana Černá
Pohybová spolupráce: Jaro Viňarský
Produkce: Michaela Hubálková, Jakub Rálek, Václav Strýček, Jan Tyl
 
Hrají studenti 3. ročníku katedry alternativního a loutkového divadla DAMU:
Sára Arnsteinová, Anděla Blažková, Petra Kosková, Pavel Kozohorský, Jan Nedbal, Ivo Sedláček, Jiří &Simek, Michaela &Svédová, Daniel Tůma

24.04.2014 - redakce