Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Svoboda slova nebo propagace fašismu?
Úvodník: Tiskem proběhla zpráva, kterou nelze ponechat bez povšimnutí.
Je jí stručná informace o rozhodnutí německého soudu, který povolil setkání neonacistů u hrobu Hesse.
Toto setkání se má uskutečnit v sobotu 21.8.2004 a rozhodnutím soudu je na rozdíl od předchozích let povoleno (tedy schváleno) státem.
Rozhodnutí soudu se opírá o svobodu slova, která je zcela nepochybně jednou ze základních svobod člověka. Přesněji řečeno, svobodného člověka. Ovšem výrazy „svoboda“ a „Hess“, jsou na opačné straně dlouhé, krvavé cesty.
Článek: Hess byl nepochybně jednou z velkých ikon fašistických ideálů a německého fašismu vůbec. Veřejná podpora fašismu je zakázána nejen v Německu, ale i v mnoha dalších (nejen) evropských státech. Není však právě tato „svoboda slova“, přiznaná neonacistům v Německu, oslavou fašistické ideologie? Ideologie zrůdné, násilné a zavrženíhodné? Asi těžko si lze představit, že by se u hrobu Hesse jeho obdivovatelé scházeli, kdyby nebyl právě tím, kým byl. Krutým, bezcitným a fanatickým fašistou, oddaně sloužícím Hitlerovi a jeho režimu.
Koncentrační, pracovní a vyhlazovací tábory byly prostředkem k dosažení cílů, které byly stěžejními i pro Hesse, jehož památku hodlají neonacisté uctít při své sobotní demonstraci. Uctívají s ním i tyto způsoby zacházení s lidmi. Jak se mohou ti, jenž považují uctívání Hessovy památky za „svobodu slova“, podívat do očí lidem, kteří byli nuceni projít německými koncentračními tábory?
Zarážející je i informace, že oproti loňskému roku, kdy se sešlo při této akci 2,5 tisíce lidí, letos se očekává až 10tisích návštěvníků! Za hranicí s Německem to doutná - zatím. Doufejme, že se velká německá bestie neprobudí k životu a nebude chtít spolknout vše, co jí přijde do cesty. Stejně jako se o to pokusila již dvakrát během minulého století.
I svoboda slova by měla mít své mantinely.
19.08.2004 - Markéta Karešová