Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Zlaté ledňáčky si z Finále Plzeň odnáší snímek Jako nikdy i dokument Velká nocÚvodník: Závěrečný galavečer filmového festivalu Finále Plzeň patřil v sobotu večer udílení cen, o které letos poprvé soutěžily kromě českých také slovenské snímky.

Článek: Hlavní cenu Zlatého ledňáčka v kategorii celovečerních hraných nebo animovaných filmů mezinárodní porota včele s režisérem Jurajem Herzem udělila intimnímu psychologickému dramatu Jako nikdy režiséra Zdeňka Tyce. “Film nás přesvědčil nejenom neotřelým obsahem s velmi neobvyklou zápletkou, velmi profesionálním a mimořádně citlivým zvládnutím režie, ale také skvělou spoluprací s kamerou. Musíme vyzdvihnout herecké výkony, které byly jedinečné ať už u hlavního mužského představitele, tak i u obou ženských představitelek,” zdůvodnila svoji volbu porota, ve které dále zasedli ředitel programového oddělení festivalu v německém Cottbusu Bernd Buder, maďarská filmová kritička Éva Bársony, slovinský režisér Marko &Santić a polská filmová a televizní herečka Michalina Olszańska.
Zvláštní uznání této poroty si odnesl film nejen pro dětské diváky Pojedeme k moři režiséra Jiřího Mádla. “Chtěli jsme upozornit na velmi svěží, nečekanou prvotinu od mladého, sice známého a oblíbeného herce, ale dosud neznámého jako režiséra filmů. Diváci i porota odcházeli s pocitem svěžího závanu do někdy už trochu zatuchlých luhů a hájů československé kinematografie. Vést mladé neherce je zapeklitý úkol i pro zaběhnutého režiséra, ale tady byli zvládnuti na jedničku. Byl to velice šťastný nápad podpořit tohoto režiséra a jeho scénář a dát mu možnost ukázat, co od něho naše kinematografie může očekávat,” uvedli členové poroty. Celkově soutěžilo v této kategorii 14 celovečerních filmů.
Zlatého ledňáčka za nejlepší dokument získal dle verdiktu mezinárodní poroty v čele s režisérem Lukášem Přibylem imaginativní snímek ze světa pražských heren, nóbl klubů a laciných hospod Velká noc režiséra Petra Hátleho. 22 dokumentů kromě Lukáše Přibyla posoudili polská dokumentární režisérka Magdalena Łazarkiewicz a Marcel Maiga, programový koordinátor festivalu DOK Leipzig. “Jde o po profesionální stránce plný film, nabízející intimní, avšak nenarušující pohled do světa ne vždy přístupného kameře. Režisér je tu společníkem protagonistů, nikoli pouhým pozorovatelem,” zdůvodnila své rozhodnutí porota.
Z televizních projektů mezinárodní porota včele s Ivem Mathé udělila Zlatého ledňáčka v kategorii komedie seriálu Čtvrtá hvězda režisérů Jana Prušinovského a Miroslava Krobota. “Za výborné zpracování tradiční situační komedie, skvělé herecké obsazení a vytříbené dialogy. Rychlé, svěží a především neskutečně vtipné,” odůvodnila svoji volbu porota, ve které dále zasedli italský scénárista, režisér a producent Giovanni Robbiano, americký televizní scénárista a producent Marc Flanagan, americká producentka Robin Veith a slovenský odborník na média Radoslav Augustín.
 
Zlatého ledňáčka si z televizních projektů v kategorii drama odnesl seriál Cirkus Bukowsky režiséra Jana Pachla. “Za svěží zpracování kriminálního dramatu moderním netradičním způsobem, za kreativní tým lidí nadšených pro věc a za zajímavé a vskutku nezapomenutelné herecké obsazení v hlavních rolí společně s tím nejlepším hercem ve vedlejší roli – hamižným hadem,” prohlásila porota. Celkově se o ceny utkalo v kategorii komediální tvorby 9 projektů a v kategorii dramatické tvorby 13 projektů.

Cenu Dagmar Táborské za nejoriginálnější dokument autorky do 35 let, kterou uděluje Nadace Dagmar a Václava Táborských a Mezinárodní porota soutěže dokumentárních filmů, získal snímek Počátky sledující osudy tří dívek po opuštění výchovného ústavu režisérky Lindy Kallistové Jablonské. Cenu Václava Táborského za nejlepší dokument autora/autorky do 35 let získal kolektivní portrét zestárlých televizních profesionálů Parta Analog režiséra Martina Duška.
Ceny udělovaly také studentské poroty složené ze studentů Západočeské univerzity v Plzni: v kategorii nejlepších celovečerních hraných nebo animovaných filmů zvítězil snímek Jako nikdy režiséra Zdeňka Tyce, v kategorii dokumentárních filmů pak osobní dokument o romské menšině Gadžo režiséra Tomáš Kratochvíla z cyklu Český žurnál. Zvláštní uznání studentské poroty soutěže dokumentárních filmů získal snímek Nový život režiséra Adama Oľhy.

V diváckém hlasování bodovala nejvíce romance Křídla Vánoc jako nejlepší hraný nebo animovaný film a také představitel hlavní role Richard Krajčo s cenou za nejlepší herecký výkon.
Výroční cena AČFK za nejlepší celovečerní český film, kterou udělují Filmové kluby sdružené v AČFK, putuje za snímkem Hořící keř režisérky Agnieszky Holland, cena za nejlepší dokumentární český film pak za snímkem Show! režiséra Bohdana Bláhovce.
 
Letošní ročník festivalu Finále Plzeň navštívilo od 27. dubna do 3. května 10 853 diváků. Na festivalu se akreditovalo 931 osob - novinářů, zahraničních i domácích hostů, členů filmových klubů, studentů i diváků z řad veřejnosti. Celkově festival nabídl 167 projekcí a doprovodných akcí.
 
Více informací na www.festivalfinale.cz a www.facebook.com/finaleplzen.


05.05.2014 - redakce