Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Pavel Steidl, Republic of Two a Voila hrají v Betlémské kapli pro Sluneční školuÚvodník: Vystoupení kytarového virtuoza Pavla Steidla, kapely Republic of Two a Voila, moderátor Jaroslav Dušek, dražba fotografií a především dobrý pocit z podpory smysluplného projektu - to vše čeká návštěvníky benefičního koncertu pro Sluneční školu Surya 22. května v pražské Betlémské kapli.

Článek: Celý výtěžek ze vstupného bude věnován na provoz solárně vytápěné energeticky nezávislé školy, která poskytuje celoroční vzdělání dětem v Kargyaku, izolované oblasti v indickém Himálaji. “Letos jde již o 5. ročník této akce, díky které můžeme zajistit údržbu školy, platy učitelů, školní uniformy i nezbytné pomůcky,” uvádí autor projektu a předseda pořádajícího občanského sdružení Surya Jan Tilinger. Benefiční večer pod záštitou rektora ČVUT Petra Konvalinky začíná v 19:30 hodin, vstupenky jsou k dostání již nyní v síti Ticketpro, v pokladně Divadla Archa, Betlémské kapli a Informačním centru ČVUT v kategoriích od 120 Kč (snížené - studenti), 250 Kč (základní), 450 Kč (sponzorské) až po 700 Kč (VIP). Více informací na www.surya.cz.
Kargyak je odloučená vesnice v indickém Himálaji v nadmořské výšce 4200 m n. m., jedno z posledních míst, kde přežívá původní tibetská kultura. Vesnice donedávna neměla školu a děti musely odcházet do vzdálených internátů nebo se nikdy nenaučily číst a psát. Výstavba budovy Sluneční školy v Kargyaku proběhla v letech 2006 - 2008. Od začátku spolupráce s místními obyvateli sdružení Surya poskytuje pravidelnou školní výuku, která zprvu probíhala v provizorních prostorech a v září 2008 byla přenesena do nově dokončené budovy školy. Po více než pěti letech pravidelné výuky v této budově je „Surya Sun School in Kargyak“ pojem v celé oblasti. “Jde o jedinou školu, která díky unikátní konstrukci umožnuje výuku i v extrémně mrazivých zimních měsících. Kromě vzdělání dětí i dospělých přinášíme do oblasti i základní povědomí o hygieně, obnovujeme zapomenutá řemesla, sázíme stromky i díky skleníkům rozšiřujeme možnosti pěstování zeleniny i do zimních měsíců,” doplňuje Jan Tilinger. Dodnes se na výuce v této budově vystřídalo přes třicet dobrovolných učitelů, každý na dobu kolem pěti měsíců. Kromě českých učitelů se staral o kvalitu výuky i tým indických a tibetských pedagogů. Na podzim loňského roku byla správa školy částečně předána radě rodičů a radě vesnice, které budou organizačně zajišťovat výuku a a dohlížet na její kvalitu. Občanské sdružení Surya nadále poskytuje prostředky na platy učitelů, dobrovolné učitele angličtiny v letním období, školní uniformy a některé pomůcky. Cílem je, aby byl projekt v budoucnu zcela samostatný, nezávislý na zahraniční pomoci.
Občanské sdružení Surya nyní vybírá nový projekt k realizaci, který by byl situován v podobně izolované a znevýhodněné lokalitě. Sdružení Surya funguje hlavně díky individuálním soukromým dárcům a úžasné skupině dobrovolníků, kterým moc děkuje za podporu.

Videoklipy:
Pavel Steidl: http://www.youtube.com/watch?v=M4gb68by4lE
Republic of Two: http://www.youtube.com/watch?v=lQbo0fmiahs
Voila: http://www.youtube.com/watch?v=6bCpwb1IbHY

Malý zanskarský slovníček (jazyk, kterým se mluví v Kargyaku):
Džule.                                                             Ahoj, díky
Kamzang?                                                           Jak se máš?
Skjot le                                                                Vítej
Nje rang ming la či in le?                                  Jak se jmenuješ?
Ni ming                                                                Mé jméno
Nirong ming                                                       Tvé jméno
Kamzang  jod le                                                  &Sťastnou cestu
Jang žal jin                                                           Na shledanou, na viděnou
Karu kjoče?                                                         Kam jdeš?
Padum la kjoče la.                                              Jdu do Padumu.
Don don.                                                              Vezměte si ještě, pijte, jezte.
Dik. Dik.                                                                Dost. To již stačí.
Ňamun.                                                                Trošku.
Tukdžeče.                                                             Děkuji.
Taši de lek.                                                           Hodně štěstí.
Ja.                                                                          Ano
Men                                                                      Ne
Men džule.                                                              Ne, díky.        
Ha go.                                                                   Rozumím.
Ha ma go.                                                            Nerozumím.
--------------------

Zdroj:
Jiří Sedlák, ArtsMarketing.CZ


07.05.2014 - redakce