Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - HORŠÍ UŽ TO NEBUDE – TV tip – zabijte hlavního hrdinuÚvodník: Nevěřte titulu – vždy by to mohlo být horší. Hlavně pro nenápadného hlavního hrdinu, který najednou zjistí, že někdo manipuluje s jeho životem. Americká fantastická komedie vychází z výborného scénáristického nápadu a, jak brzy divák pozná, autoři zamíchali  karty osudů opravdu důkladně. Ani chvíli nevíte, zda filmový hrdina žije skutečný život nebo je jen fiktivní vymyšlenou postavou.


Článek:
Začněme ale od začátku. Hlavní postava Harold Crick (Will Ferrell) je vyšším úředníkem daňového úřadu „berňáku.“ Je to osamělý suchar přesně dodržující pracovní dobu i léty nacvičené neměnné rituály - třeba ulici přechází stejným počtem kroků a pod stejnými úhly nebo jablko sní každý den přesně v určenou chvíli. Určitě to není postava pro drama či dokonce komedii. Ale v jeho nudném životě se najednou začnou dít věci - jednoho dne se mu v hlavě ozve krásný ženský hlas a přesně mu komentuje vše, co právě dělá. To by vyvedlo z míry každého. Nezbláznil se náhodou? Nejde o začínající schizofrenii?

Harold nejprve navštíví psychiatra dr. Caylyho (Tom Hulce) a poté literárního vědce prof. Hilberta (Dustin Hoffman - viz foto). Ten zjistí, že krásný hlas patří spisovatelce Karen Eiffelové (Emma Thompsonová) bydlící nedaleko a právě prožívající tvůrčí krizi. Kniha, kterou s obtížemi píše je právě o Haroldu Crickovi. Ovšem o skutečném Heroldu Crickovi nemá spisovatelka ani tušení. A právě přemýšlí, jakou smrtí by ho sprovodila ze světa…
Zatímco literární vědec chce rozsoudit, zda jde o komedii nebo tragédii, Harold se začíná strachovat a začne autorku románu „jeho“ života hledat. Kolize fikce a reality na sebe nenechá dlouho čekat a Harold bude bojovat o svůj život – románový i skutečný. Do toho se ještě bláznivě zamiluje do anarchistické pekařky a notorické neplatičky daní Any (Maggie Gyllenhaalová - viz foto v závěru). Jak z toho vyjde?

Reklamní slogan distributora říká, že „Harold není ještě připraven zemřít.“ V jedné z kritik se dočtete, že „bojuje o svůj život tak, že ho začne žít.“ Dodejme jen, že dějových zvratů se dočkáte v této inteligentní komedii požehnaně, komických prvků rovněž.

Podíváme-li se po faktech pak musíme zmínit skutečnost, že scénář je druhým dílem začínajícího (a jak se ukazuje) nadějného scénáristy Zacha Helma. Inspiraci pro setkání literární postavy s autorem našel u španělského filozofa a spisovatele Miguela de Unamuna (román MLHA  z roku 1914). I obrazové řešení (kamera Roberto Schaefer) je inspirováno – tentokrát filmovou klasikou - Tatiho filmem PLAYTIME. Mluvilo se i o znacích ze svérázných filmů Charlie Kaufmana a Michela Gondryho s trochou přídavku humoru stylu Woody Allena.

Mimořádně kvalitní jsou herecké výkony – hlavně překvapuje Will Ferrell (VÁNOČNÍ SKŘÍTEK, BENGA V NESNÁZÍCH, VOLTE MĚ!) v hlavní roli. Tento spíše hrubozrnný komik musel silně omezit své vyjadřovací prostředky – hraje téměř bez mimiky, bez gest – připomene Bustera Katona (Friga). To je ovšem zcela v duchu vyjadřované postavy.

Původní název STRANGER THAN FICTION vychází z citátu Marka Twaina: „Pravda je horší než fikce,…protože fikce se musí držet daných možností, pravda ne.“ Inteligentní, romantická i „smutná“komedie natočená – podle režiséra Marca Forstera „ s duší a srdcem“ pojednává o absurditě života a o jeho nástrahách, které však nesmí být překážkou v tom, prožít život naplno.
Foto: filmaster.pl, frontapage.fok.nl, novinky.cz
****************************************
HOR&SÍ UŽ TO NEBUDE
(Stranger Than Fiction), USA 2006, režie Marc Forster.
Uvidíte v pondělí 1.12. od 21,15 hodin na Barrandově

28.11.2014 - Stanislav Polauf