Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - TRAFIKANT – román Roberta Seethalera



Úvodník: Sedmnáctiletý Franz opouští zapadlou rodnou vísku u Atterského jezera a přichází do Vídně. Poznává nový, fascinují svět, učí se pracovat a milovat. Také poznává lidi, mezi nimi slavného psychologa Sigmunda Freuda. Jak si poradí nezkušený a naivní mladík z vesnice s nástrahami velkoměsta, lásky a zmatené doby, která nepřinese nic dobrého? 


Článek:

K románu rakouského spisovatele Roberta Seethalera má přilákat čtenáře výrazná obálka (autor Pavel Rút) s motivem titulní trafiky a s portrétem Sigmunda Freuda. Přiznejme hned v úvodu, že o něm román není a že v něm hraje jen malou, byť pro Franze možná dost významnou, úlohu. Zpočátku se vám bude zdát, že čtete jeden z mnoha románů o dospívání mladého chlapce. Důvěřivého až naivního venkovana, jemuž matka dala do vínku lásku, ale nepřipravila ho dostatečně na svody a drsnost světa. Franz po příchodu do Vídně konce třicátých a počátku čtyřicátých let minulého století má co objevovat – město, práci pomocníka v trafice, zajímavé lidi, kteří k nim chodívají a pochopitelně zažít i první milostné dobrodružství. To vše jeho nezkalené srdce přijímá s otevřeností a horečností mládí.

Město i práce mu líbí, jeho zaměstnavatel, invalida z první války, Otta Trsnjek se k němu chová vstřícně, ale první problém nastane s láskou. Objeví českou boubelatou Anežku se sexy mezerou mezi zuby, ale než se stačí vyslovit, Anežka se mu ztratí. Musí vyvinout hodně úsilí, aby objevil, že vystupuje jako varietní umělkyně. S problémy jejich vztahu se rozhodne vyjít na světlo u profesora Sigmunda Freuda, v té době těžce se pohybujícího starce, který si chodí pro tisk k nim do trafiky. Ve věcech lásky zcela nezkušený Franz hledá rady u zkušeného psychoanalytika, aby posléze zjistit, že v otázce lásky jsou oba dva úplně vedle. Ženské kouzlo a přitažlivost, rozmanitost a nevyzpytatelnost proměn ženské mysli nedokáže definovat ani mladý naivka ani zkušený analytik.

            „V kraji odkud pocházím se lidi snad vyznaj v lesním hospodářství a v tom, jak letním hostům vytáhnout peníze z kapes. O lásce ale nemaj vůbec žádný ponětí!,“ sděluje Franz Freudovi a dialog pokračuje:
            „To není nic neobvyklého. O lásce totiž neví nikdo nic.“
            „Ani vy ne?“
           „Právě já ne!“
          „Ale jak je to možný, že se všichni lidi pořád a všude zamilovávaj?“

„Mladý muži,“ řekl Freud a zastavil se. „Člověk nemusí znát složení vody, aby do ní mohl po hlavě skočit.“

Až potud – asi do poloviny knihy - je to román o objevování městského světa a hledání lásky. Pak přicházejí stále více temné a zlé tóny. Nacisté začínají ukazovat svoji lásku k Hitlerovi a nenávist ke všemu židovstvu a po anšlusu Rakouska k Říši se v ulicích pouštějí do bojů a bojůvek. Franz by rád pochopil, proč jsou to právě Židé, kteří probouzí temné síly nenávisti. Když dojde  i na  jeho zaměstnavatele Ottu Trsnjeka mladý Franz dospěje – v lásce i sebeuvědomění. A dospěje až k zoufalému gestu odporu…

Postava Franze podle vydavatele zpočátku připomíná svojí prostotou a nekomplikovaným viděním světa &Svejka. Mě však stále více připomínal Hrabalova Miloše Hrmu a jeho představitele z Menzelova filmu Ostře sledované vlaky Václava Neckáře. Když Franz s důvěřivou otevřeností sděluje Freudovi své intimní problémy jako bych před sebou viděl Václava Neckáře jak škemrá u paní přednostové aby z něj učinila „muže.“ A je tu ještě jedna spojnice – stejně jako se hrabalovsko-menzelovský naiva stává bezděky hrdinou tak i Franz se – možná více vědomě – stane hrdinnou obětí doby.

Tragikomický román TRAFIKANT je mistrně napsaný a k čtenářské účinnosti nepotřebuje přiliš slov ani moc doporučování. Možná budete čekat více popisu dobové Vídně, z níž autor přiblíží jen kopec Kahlenberg, kam Franz chodí meditovat. Možná (soudě podle obálky) budete čekat více o Sigmundu Freudovi a jeho psychoanalýze, z níž je – možná zbytečně – uvedeno jedno náhodné sezení. Kdo četl nedávno vydanou obsáhlou Freudovu románovou biografii od Irvina Stonea VÁ&SNĚ MYSLI (psali jsme o ní viz http://www.webmagazin.cz/index.php?stype=all&id=11234) ten ví  o slavném psychoanalytikovi, ale také i o Vídni jeho doby, snad všechno. Právě proto po přečtení této knihy, v níž mladý Freud je nucen žít velice skromně až bídně, vás zarazí to, že mladý pomocník trafikanta, občas lelkující a čekající na zákazníky, vůbec netrpí jídlem ani financemi a své dívce i sobě dopřává z radovánek Vídně plnou hrstí.

Seethaler se ve svém románu soustředil na obraz dospívání v rozporuplné a tragické době a na růst sebeuvědomění mladého člověka poznávajícího záludnosti a krutosti světa v té, pro lidstvo nejméně vhodné době. Daří se mu to úspěšně a čtenářsky vděčně.
*************************************************
Robert Seethaler: TRAFIKANT
Z německého originálu Der Trafikant přeložil Michael Púček
Vydalo nakladatelství Argo Praha roku 2014


17.12.2014 - Stanislav Polauf