Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Literární dostaveníčko s Martinou BittnerovouÚvodník: Na nevěru se neumírá, V průšvihu a Utajené životy slavných Češek,  to je pouze několik literárních počinů Martiny Bittnerové. Úspěšná spisovatelka, která slaví úspěchy i na besedách se svými čtenáři.
V krátkém rozhovoru jsem Martině položila několik otázek. Jedno malé literární "dostaveníčko", které prozradí zase o trochu více a před svátky určitě neurazí.

Článek:

Když venku prší, tak... bych si nejraději zalezla pod deku a vzala si k tomu lenošení knihu. Nicméně mám moc ráda takový ten letní teplý deštík, který mě naopak láká k tomu vyběhnout na louku. Naposledy jsem to však realizovala asi v osmi letech…

Lze cestou do pekla potkat anděla?

Říká se, že cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly a nad dobrými úmysly určitě bdí andělé, čili to podle mě možné je. Možná se jedná o anděly, kteří stejně jako Luke Skywalker v Hvězdných válkách trochu zaváhají, na kterou stranu síly se mají dát.

Vracíš se ráda na stará místa nebo objevuješ nová? 

V mém případě platí oboje. Moc ráda se vracím na brněnský &Spilberk, do roztockého zámku a Tichého údolí a samozřejmě do mého rodného města. To jsou doslova mé osobní cestovatelské evergreeny. Kdybych mohla, tak bych ráda na těchto místech měla alespoň něco jako přechodné bydliště. A co se týče toho objevování, vždycky jsem chtěla mít práci, při níž bych cestovala, a ono se to splnilo. Díky besedám a přednáškám totiž jezdím po celé republice a tím pádem stále něco objevuji.

 

Pokud bys mohla být literární postavou, jakou postavou bys byla?

Určitě by se mi líbilo strávit den v kůži Pipi, hrdinky knihy Pipi Dlouhá punčocha. Fascinovala mě svou svobodomyslností a taky tím, že si kvůli ničemu nedělala starosti. A ty schovávačky ve stromech by se mi také zamlouvaly.

 

Která literární postava by byla pro změnu tím nejhorším životním údělem?

Jako první mě napadl „Otec Goriot“, protože jasně ukazuje, že ne všechny oběti, které složíme nejbližším, se vyplácí.

 

Kdo z literárního nebe měl talent od Boha?
 
Vzhledem k tomu, že jsem přesvědčená o tom, že psaní je také otázkou cviku, disciplíny a hlavně je docela dřina, jenom s talentem si autor nevystačí. Přirovnala bych to ke sportu, v biatlonu se také musí trénovat střelba, nestačí, že daný sportovec dobře běhá.

Jednou v roce, na Vánoce,....se všichni zničí nákupy, sháněním dárků, jídla, mytí oken a gruntováním domácností. Nerozumím tomu, proč si lidé dobrovolně zvyšují míru stresu. Pak se tím pádem vytrácí původní myšlenka svátků klidu a míru.


Která knížka by tě letos potěšila pod stromečkem?

Původní vydání Ottova slovníku naučného.

 

Je v dnešním světě důležitá víra?

To je těžká otázka, já ač nepokřtěná a nechodící do kostela, věřím v nějakou vyšší moc a sílu, protože x krát v životě jsem se ve svém okolí setkala s božími mlýny, vím, že každá špatnost se stejně časem vrátí. A naší společnosti by určitě prospělo, kdyby lidé zase začali ctít a dodržovat desatero Božích přikázání. Ono to totiž dává určitá pravidla chování, nutí lidi k elementární slušnosti a úctě.


Pokud by každý člověk měl možnost jednoho zázraku na nový rok, v co bys jej proměnila ty?

Kdyby se mi do rukou dostal onen kouzelný proutek, využila bych ho k tomu, abych jedním mávnutím uzdravila všechny nemocné a trpící lidi na světě.

 

Čeká nás v novém roce další Tvá knížka?

Čeká, ale v tuto chvíli nechci prozrazovat úplně o čem bude. Každopádně souvisí s jedním z výročí příštího roku.

15.12.2014 - Veronika Švarcová