Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - ANNA A KRÁL – TV tip – romantická historická podívanáÚvodník: Není pochyb o tom, že film, pokud je velkolepou podívanou, snáze přitáhne diváky. Tuto podmínku splňuje film režiséra Andy Tennanta ANNA A KRÁL, který se právě v předvánočním čase opakovaně dostává na televizní obrazovku. Jde již o třetí zpracování autentických deníků Anny Leonowensové a dotýká se skutečných událostí ze siamského království v druhé polovině devatenáctého století.

Článek:

Děj začíná v roce 1862 v Bangkoku. Sem přijíždí se svým synkem mladá ovdovělá Britka. Na pohled škrobeně sebevědomá a přehnaně nacionalisticky naladěná. Má se stát učitelkou mladého prince. Poznává odlišnou feudální kulturu, často zvláštní, nepochopitelnou a krutou. Jejím mužským protějškem je krutý, lehce schizofrenní vladař Monguto (1804-1868), usilující za každou cenu zachovat nezávislost země, ale uvědomující si nutnost spolupráce s nenáviděnou západní civilizací.
Konfrontace dvou odlišných světů – západní civilizace a tradic Východu je silným diváckým lákadlem. Zvláště když se divák stane, stejně jako Anna,  svědkem dramatických událostí, jež vrcholí pokusem proradného generála o vzpouru. K úspěšnému filmu by to však nestačilo. Je nutno přičíst i rovinu osobní – vztah mezi mužem a ženou, umocněný ještě zcela odlišnou výchovou a prostředím. Obě naprosto rozdílné osobnosti se do sebe zamilují a jeden od druhého převezme část jeho názorů a zkušeností. To vše, pochopitelně, v romantickém balení a odehrávající se v sluncem prozářené nádheře místní přírody.
Zbývá otázka, jak je tento koktejl namíchán. Na rozdíl od předchozích zpracování (1946 s Irene Dunneovou a Rexem Harrisonem a 1956 s Deborah Kerrovou a Yulem Brynerem) je Tennantova verze dynamičtější, pravdě bližší a divácky atraktivnější. Přímo oslní výpravná pompéznost milostných scén při západu Slunce, velkolepé průvody slonů a pestrobarevné kostýmy.
Autentičtěji působí i výběr hlavního představitele. Číňan Chow Yun-Fat, proslavený z hongkongských stříleček, se do Siamu hodí přeci jen lépe než oba jeho předchůdci (zláště když se film natáčel v Malajsii). Atraktivní a přesvědčivá  je i titulní představitelka – Jodie Fosterová, hrající svoji roli přesně v tom duchu, jak si představujeme  anglické vychovatelky. I když ani tady není vše dokonalé – Fosterová je místy až přespříliš hrdá a zpupná a Yun-Fatův neproniknutelný úsměv často skrývá herecké rozpaky.

ANNA A KRÁL je pro romanticky založené diváky opravdovou lahůdkou a navíc přichází v té pravé době, kdy máme city obnaženější a srdce otevřenější.
Foto: vk.com, dvdlipa.sk. csfd.cz
*******************************************
ANNA A KRÁL
(Anna nad the King), USA 1999,
režie: Andy Tennant
uvádí Prima Max v sobotu 5. prosince od 20,00 hodin
 

27.11.2020 - Stanislav Polauf