Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Súdán dnes



Úvodník: Hladomor, vraždění, znásilňování. Genocida civilního obyvatelstva, jehož svědkem byla i Mende Nazer, jejíž příběh jsem popsala v rubrice RECENZE. Mendin příběh se odehrál před pár lety, byla unesena a prodána do otroctví muslimské súdánské rodiny, podobné příběhy se však v Súdánu odehrávají pořád a jsou zřejmě stále drastičtější. Asi si to ani nedokážeme představit, protože něco takového se prostě musí vidět. Zatímco my si o tom můžeme jen povídat...... Naštěstí!

Článek: Až do soboty minulého týdne odmítala súdánská vláda rezoluci OSN a bránila vstupu mezinárodním organizacím chránícím lidská práva. V sobotu konečně Súdánské vyslanectví ve Washingtonu přislíbilo, že bude rezoluci uplatňovat. Až čas ukáže, zda je to skutečně výhra, nebo jen dočasné utišení situace. Protože....
Co se v Súdánu děje?
Ozbrojené arabské milice vraždí súdánské civilní obyvatelstvo (jednoduše řečeno muslimové vybíjí černochy), a to vše zřejmě s plnou podporou súdánské vlády. Vraždění probíhá formou nájezdů, během kterých vojáci vypalují vesnice, znásilňují ženy a děti (z příběhů Mende také vyplývá, že je unášejí a prodávají do otroctví), vraždí. Tito vojáci se nezastavili ani před příměřím podepsaným na jaře súdánskou vládou a dvěma hnutími bojujícími proti útlaku muslimů (Súdánské osvobozenecké hnutí a Hnutí za rovnost a spravedlnost).
Co k tomu říká Súdán?
Vláda ovládá veškeré televizní a rozhlasové stanice a súdánské bezpečnostní síly zatýkají všechny, kteří se odváží o útocích a znásilňování informovat. Súdánská vláda dvakrát odmítla rezoluci OSN, která zavazovala odzbrojit arabské milice a zabezpečit dodávky humanitární pomoci pro uprchlíky, kteří útoky přežili a nyní, zbavení všeho dobytku a úrody, hladoví ve městech. (Nedostává se jim ani takové základní potřeby jakou je prachobyčejná voda.)
A proč to „protože...“ na začátku?
Rada bezpečnosti zařadila do své rezoluce řadu podmínek, které se Súdánu nelíbí a kvůli kterým také rezoluci odmítal. Jedná se o dodatečná opatření, což jsou sankce vztahující se k ropnému průmyslu. Tuto podmínku lze vidět ze dvou úhlů, ze strany OSN jako jedinou možnost, jak Súdán zastavit, ze strany Súdánu snaha o získání kontroly nad ropným průmyslem za humanitární pomoc. Minulý týden Súdán označil rezoluci OSN za vyhlášení války – a dnes tedy souhlasí....



24.09.2004 - Renata Šindelářová