Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Čeká české školní bufety ozdravná kúra?Úvodník: Čeští poslanci schválili novelu školského zákona, která zakazuje prodej nezdravého jídla ve školách. Platit by mohla začít od září, poté co (a pokud) ji schválí Senát a prezident. Cílem je zlepšit stravování dětí. Zda je to ta pravá cesta, je otázkou. Odborníci totiž tvrdí: „Pohyb je důležitější než zákazy!“


Článek: Existuje již seznam doporučených potravin, které by se ve školách mohly prodávat. Patří sem ovoce, zelenina, jogurty, minerálky, čaj…, zmizet by ze vzdělávacích zařízení naopak měly sladké nápoje, cukrovinky nebo káva. S tzv. zdravými a nezdravými potravinami pro školáky to však podle odborníků není až tak jednoduché.

„Vidím v tom velké úskalí. Můžeme totiž zakázat potraviny přesolené, potraviny obsahující ztužené tuky, ale u živočišných tuků může nastat problém, protože mléčný tuk v určitém množství potřebujeme jako podporu kvality kostí. Stejně tak se zastavíme u cukru, kdy pokud srovnáme nápoj slazený cukrem, třeba minerálku s příchutí a cukrem, která má na dva decilitry dvě kostky cukru a sto procentní džus, mající skoro dvojnásobné množství cukru, ale ovocného. Přihlédnout musíme také k vitamínům a vláknině. Je vidět, že nemůžeme paušálně zakazovat jednotlivé složky jídel či nápojů,“ komentuje situaci odborník na výživu RNDr. Pavel Suchánek z Institutu dietologie a výživy.

Další problém odborníci spatřují v tom, že nikdo nezaručí to, že se v okolí škol neobjeví stánky s rychlým občerstvením a vším co k tomu patří, právě jako reakce na školní restrikce. „Budeme tedy potom dělat další zákon, že do pěti set metrů od školy nesmí být prodej těchto výrobků? A zcela nakonec, opravdu si ještě dnes někdo myslí, že obezita dětí je jen a jen o stravě? Podle výsledků pediatrů je to daleko více o nedostatku pohybu, na což ukazuje například i klesající průměrná hodnota HDL cholesterolu, jehož hladina by měla být co nejvyšší  a je ovlivněna zejména pohybovou aktivitou. Naopak LDL cholesterol, který je ovlivněn stravou, tak pozitivně dlouhodobě klesá. Z tohoto pohledu tedy můžeme směle tvrdit, že některé výsledky ukazují na to, děti se stravují vlastně lépe, ale chybí jim pohyb,“ varuje Pavel Suchánek.  
 
Nadváhou trpí až 30 % českých dětí

Proto by bylo vhodnější, než se zaobírat jen zákazy a příkazy, více zdůrazňovat a podpořit projekty, které kromě vzdělávání o zdravé výživě děti také rozhýbají a přitáhnou je v dobrém slova smyslu k pohybu.  Zábavnou formou tak chce činit například celorepublikový projekt Děti na startu. Odborně vyškolení trenéři a instruktoři ve školách, družinách, kroužcích, mateřských školkách, sportovních klubech i fitness centrech po celé České republice, pomáhají dětem rozvíjet základní pohybovou motoriku, koordinaci, obratnost, rychlost a sílu.

„Televize, počítačové hry, internet, sociální sítě a mobilní telefony představují v posledních letech nejčastější a nejoblíbenější způsob zábavy dětí a mládeže. A tak není divu, že mají nedostatek pravidelného pohybu a až třicet procent z nich zápolí s nadváhou a obezitou,“ říká Jana Havrdová z Českého svazu aerobiku, fitness a tance FISAF.cz, který proti tomu bojuje mnoha zajímavými a často také zábavnými projekty. „Se zdravým životním stylem a pohybem je nutno začít co nejdříve, aby ho později lidé brali jako naprostou součást svého života. Proto se v mnoha aktivitách zaměřujeme právě na děti.“
 

Desatero pro rodiče zdravých dětí:
1. Dohlédněte na vyváženou a pravidelnou stravu (pětkrát denně).
2. Dohlédněte na to, že se dítě nasnídá.
3. Kontrolujte, že dítě vypije dostatek tekutin.
4. Sladkosti nechejte jako výjimečnou, ale ne zakázanou, záležitost.
5. Nenuťte dítě sníst všechno, co má na talíři.
6. Polévka nemusí být ke každému obědu.
7. Dbejte na to, aby dítě mělo u sebe vždy malé zdravé svačinky.
8. Nikdy nejezte u televize (platí pro celou rodinu).
9. Každý den se s dítětem hýbejte (či dohlédněte na to, aby mělo pohyb – takový, který je bude bavit a naplňovat).
10. Trpí-li vaše dítě nadváhou, poraďte se s dětským lékařem o dalším postupu. Léčba obezity je náročná, jednodušší je prevence.


 
zdroj informací www.FISAF.cz

01.03.2015 - redakce