Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Petra Černocká a Kyklop už mají kolonoskopii za sebou! Střevotour podpořili rádi



Úvodník:

Návštěvníci Střevotour, kteří se v uplynulých dvou týdnech prošli modelem tlustého střeva a prohlédli si, jak vypadá tlusté střevo uvnitř, uvítali nejen skutečnost, že maketou provádí zkušení průvodci – lékaři, zdravotní sestry nebo studenti vyšších ročníků medicíny, ale také možnost klást otázky přímo zdravotníkům, kteří problematiku včasného záchytu a léčby rakoviny tlustého střeva a konečníku ovládají.  



Článek:

Mezi zájemce o prohlídku makety se zařadila i zpěvačka Petra Černocká a zpěvák Pavel Vohnout - Kyklop. "Oba jsme ve věku, kdy si člověk musí své zdraví hlídat a tahle aktivita OnkoMajáku nám přišla jako výborná informační věc", nechala se slyšet Černocká, která zároveń prozradila, že má kolonoskopii už za sebou a je ráda za to, jaké jsou dnes možnosti diagnostiky.

"Já jsem se o činnost OnkoMajáku začal zajímat díky osobním zkušenostem onkologického onemocnění v rodině", zdůvodnil svou podporu OnkoMajáku Kyklop. "Možnost sdílet své pocity, propojit se s lidmi, kteří jsou v podobné situaci a získávat od nich cenné rady na základě osobních zkušenosti, to je nesmírně důležité."

Kromě jmenovaných zpěváků si prohlídku makety střeva nenechaly ujít ani modelky a missky Lucie Smatanová, Lucie Kovandová a Nikola Buranská, a finalisté soutěže Gay roku 2015.

"Jak známo, komunita gayů patří k nejohroženější skupině onkologických onemocnění střeva, proto jsme v rámci soustředění před finále soutěže uvítali možnost zdravotní osvěty na Střevotour", vysvětlil pořadatel soutěže Jiří Jarkovský.

A kde Onkomaják potkáte?

Více na  http://www.onkomajak.cz/planovane-akce-strevo-tour

Postřehy z uplynulých zastávek Střevotour:

Žena, asi 40 let: Nechci od vás vyšetření, a proto nepůjdu do vašeho stanu. 

                   - Ale my tady nic nevyšetřujeme, můžeme se spolu projít maketou tlustého střeva.

Následuje prohlídka střeva.                    

No to je hrozný .. A moje lékařka mě nikdy na nic nevyšetřila, a přitom na rakovinu tlustého střeva zemřela moje máma i babička!

                         

Muž 36let: Můj děda měl rakovinu i vývod a za dva roky zemřel, tak chci vědět, jestli mám rakovinu taky, jdu se podívat jak to vypadá, abych věděl do čeho jdu. No pěkně hnusný to je, to si raději na to vyšetření zajdu. 

 

Starší manželé: Přišli jsme se jenom podívat s vnoučaty - a je to zajímavé, to vidět. Já mám hemeroidy, ale jako muž se bojím k doktorovi ... Po tom, co jsem tady viděl, si raději někam zajdu.

 

 

Paní 67 let: Mám pořád nějaké problémy se zácpou, už jsem nebyla měsíc na stolici, nevím co mám dělat. V lékárně jsem si koupila Lactulosu i jiné preparáty ale nic mi nepomohlo.

Na dotaz, zda byla panína vyšetření, reaguje záporně. K lékařce chodí, ale ta jí jen předepisuje projímadla. Na žádném vyšetření nebyla. Obdržela z OnkoMajáku kontakty, chce změnit lékařku a začít se sebou něco dělat

 

OnkoMaják rozvíjí své aktivity také na nových internetových stránkách. Pacienti, vyléčení a podporující rodiny mají možnost tvořit na www.onkomaják.cz unikátní komunitu lidí, které spojuje diagnóza rakovina. „Díky jednoduché registraci získáte vlastní profil, můžete se ptát odborníků, nebo si najít kamaráda podle lokality, věku či onemocnění. Někoho, kdo ví, o čem mluvíte. Nezlomného člověka, někoho, kdo Vám poskytne podporu, naději, správné informace. Najdete další maják na rozbouřeném moři nebo třeba jen cestu, jak se ze všeho jednoduše vypsat ve svém osobním Dopise rakovině a ukázat ostatním, čím procházíte a jak je v procesu léčby potřeba o rakovině mluvit a mít přístup k dobrým informačním zdrojům, podpoře a naději,“ popsal možnosti webových stránek Tomáš Kruber.

Od pondělí 23. března 2015 je na webových stránkách OnkoMajáku pravidelně každý týden publikován nový článek o možnostech léčby rakoviny tlustého střeva a konečníku. Autorem série článků, které byly napsány exkluzivně pro potřeby spolku OnkoMaják, je prof. MUDr. Zdeněk Kala, CSc., přednosta Chirurgické kliniky FN Brno Bohunice.

ONKOMAJÁK

Hlavním cílem spolku ONKOMAJÁK je ukazovat cestu pacientům, kteří se ocitnou na rozbouřeném moři v podobě onkologického onemocnění a neví, kudy se vydat. ONKOMAJÁK svítí zářivým a silným světlem a je vidět ze všech koutů naší vlasti. Jsme tu proto, aby všichni, jichž se onkologické onemocnění týká, žili déle a nebáli se své diagnóze postavit. S naší pomocí se už nikdo nemusí topit v neznámých vodách.

 

Zdroj: OnkoMaják



23.04.2015 - Aneta Šimonková