Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Zahájení výstavy Protektorát a jeho konecÚvodník: V budově Akademie věd ČR v Praze na Národní třídě jsou od 5. května k vidění hned dvě výstavy s tématem 2. světové války. Zahájila je pondělní vernisáž za účasti předsedy AV ČR prof. Jiřího Drahoše, který ocenil korektní vědecký přístup autorů k tématu. 
Výstavy s názvy „Protektorát a jeho konec“ a „Na prahu svobody. Vítězství 1945“ představují klíčová místa spojená s protektorátní historií

Článek:

Dne 4. května 2015 byla slavnostně zahájena výstava Protektorát a jeho konec, která se koná při příležitosti 70. výročí ukončení 2. světové války v budově Akademie věd České republiky v Praze na Národní 3. Vernisáž otevřela současně i výstavu Na prahu svobody. Vítězství 1945, kterou připravil Historický ústav AV ČR, v. v. i., a která se koná ve stejných prostorách.

Výstava Protektorát a jeho konec přibližuje návštěvníkovi klíčová, i když někdy možná poněkud pozapomenutá místa, spojená s protektorátní historií především Prahy. Na jednotlivých panelech najde návštěvník informace nejen o známém Petschkově paláci, místu, kde sídlilo gestapo, ale třeba o dnes bohužel skoro zapomenutém Hagiboru, místě, kde byli internováni pražští Židé, nebo o nakladatelství Orbis, které sehrálo obrovskou roli v nacistické propagandě. Výstava je doplněna řadou dobových knih, tiskovin a map.

Výstavu připravilo Středisko společných činností AV ČR, v. v. i. ve spolupráci s Nakladatelstvím Academia a je možné ji shlédnout až do 4. června 2015 v přízemních prostorách Akademie věd České republiky, Národní 3, Praha 1. Výstava je otevřena v pracovní dny od 9 do 19 hodin, vstup je volný.
Foto: Stanislava Kyselová (Akademický bulletin)


07.05.2015 - redakce