Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Už se to blíží - Zlínský festival na obzoruÚvodník: Zlín Film Festival právě vstoupil do svého 55. ročníku. Není náhodou, že nejstarší festival filmů pro děti a mládež vznikl ve Zlíně. Zlíňáci měli totiž filmovou náruč vždy otevřenou. Už ve 20. letech 20. století Tomáš Baťa zřídil pro své zaměstnance kino, ve kterém mohli v době polední pauzy sledovat nejnovější filmové hity – tehdy ještě bez zvuku. O něco později bylo ve Zlíně vybudováno největší kino v Evropě, které mělo tehdy 2500 sedadel! Odtud byl už jen krůček k založení vlastního filmového studia a posléze také filmového festivalu. 

Článek: Půlkulaté festivalové výročí oslavíme jak jinak než zlínským filmem. Vzpomeneme známé tvůrce v čele s Karlem Zemanem a Hermínou Týrlovou, ale také ty, kteří jsou v našich myslích neprávem zapomenuti.
 
Hlavní linku festivalového programu bude letos tvořit německý film, který bude představen v rozsáhlé kolekci více než 50 celovečerních snímků. Objeví se mezi nimi tituly mezinárodně úspěšné, historicky pozoruhodné a cenné, ale i filmy nejnovější. Laureáty Grand Prix se letos stanou paní Uschi Reich a Prof. Gert K. Müntefering. Paní Reich je velmi úspěšnou německou producentkou filmů pro děti a mládež. Profesor Müntefering zase stál v roli producenta u zrodu legendárních československých filmů a seriálů natočených v západoněmecké koprodukci, jako byl Pan Tau, Arabela nebo Návštěvníci.
 
Filmový program nabídne velmi pestrou a především neopakovatelnou mozaiku světové kinematografie. Uvedeme snímky z netradičních destinací, jako jsou Dominikánská republika, Libanon či nedávným zemětřesením postižený Nepál.
 
Věřím, že tým Zlín Film Festivalu pro vás připravil zajímavý a hodnotný program, který ve vás zanechá nezapomenutelné pocity, dojmy a zážitky.
 
Přeji vám jen ty nejlepší filmy!
 
 
Markéta Pášmová,
umělecká ředitelka festivaluZÁKLADNÍ ÚDAJE O 55. ZLÍN FILM FESTIVALU

Termín a místa konání
ZLÍN FILM FESTIVAL 2015 – 55. Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež se uskuteční od 29. května do 4. června 2015. Většina projekcí i akcí doprovodného programu proběhne ve Zlíně, další filmová představení uspořádá ZFF v Otrokovicích, Mladé Boleslavi, Hodoníně, Kroměříži, Fryštáku, Vsetíně, Vyškově a v kinech Premiere Cinemas v Praze a Olomouci.
Výstava originálních filmových klapek projektu Minisalon – Filmové klapky kromě domovského Zlína navštívila Mladou Boleslav a Prahu. Prostřednictvím další oblíbené doprovodné akce, Kinematovlaku, se ZFF prezentuje po celé ČR.
 
Struktura filmového programu 55. ZFF
Soutěžní sekce:
·                     Mezinárodní soutěž hraných filmů pro děti
·                     Mezinárodní soutěž hraných filmů pro mládež
·                     Mezinárodní soutěž krátkých animovaných filmů pro děti
·                     Mezinárodní soutěž hraných evropských debutů
·                     Mezinárodní soutěž studentských filmů Zlínský pes
                
Informativní sekce:
·                     Dny německé kinematografie
·                     Česká filmová a televizní tvorba
·                     Panoráma
·                     Dokumenty
·                     Noční horizonty
·                     Tisíc a jedna noc
·                     Ve stínu války
·                     Young Stars
·                     Festival slaví 55 let – zlínská animovaná tvorba
 
 
STRUKTURA DOPROVODNÉHO PROGRAMU 55. ZFF
Nejvýznamnější akce:
·                     Duhová kulička – projekt věnovaný tématu marketingu a propagace v audiovizi
·                     Film Industry – odborný program nejen pro odbornou veřejnost
·                     Minisalon – Filmové klapky
·                     Kinematovlak
 
Další akce:
·                     Interaktivní akce (především pro děti), workshopy
·                     Open air program
·                     Výstavy
·                     Koncerty
·                     Charitativní a benefiční projekty
·                     Pořady mluveného slova
·                     Odborné akce
 
 
Slavnostní zahájení – otevírací filmová představení 55. ZFF
55. ZLÍN FILM FESTIVAL 2015 bude zahájen dvěma plnohodnotnými ceremoniály   ve Velkém kině. V letošním roce budou oba zahajovací filmy uvedeny ve slavnostních premiérách.
Oficiální zahájení pro děti se uskuteční v pátek 29. 5. od 10 hodin a jeho součástí bude distribuční předpremiéra příběhu vycházejícího z klasické pohádky Boženy Němcové Sedmero krkavců, který natočila režisérka Alice Nellis. Zahajovacím filmem večerního programu bude od 20.00 premiéra českého celovečerního animovaného filmu Malá  z rybárny režiséra a výtvarníka Jana Baleje.
 
Galavečer 55. ZFF s ceremoniálem předávání cen
Festival vyvrcholí závěrečným slavnostním vyhlášením vítězných filmů a předáním cen           ve středu 3. 6. v 19.30 ve velkém sále Kongresového centra Zlín. V průběhu večera převezme Uznání za tvůrčí přínos v kinematografii pro děti a mládež letošní jubilant Adolf Born. Svým osobitým rukopisem se zapsal pod řadu dnes již legendárních nejen pohádkových příběhů a právem mu náleží čestné místo v síni slávy. 
 
Další ocenění (předávaná mimo ceremoniál)
Laureáty Grand Prix ZLÍN FILM FESTIVALU 2015 se letos stanou paní Uschi Reich a Prof. Gert K. Müntefering.
Uschi Reich je významná německá producentka, která se věnuje zejména tvorbě pro děti    a mládež. Na svém kontě má mj. úspěšné filmové adaptace knih spisovatele E. Kästnera   a řadu dalších v Německu velmi populárních filmů. Ty produkovala především ve společnosti Bavaria Film (Emil und die Detektive, Bibi Blocksberg, Das fliegende Klassenzimmer).
Prof. Gert K. Müntefering je respektovaný německý producent. Stál u zrodu legendárních československých seriálů natočených v západoněmecké koprodukci, jako byl Pan Tau, Arabela, Návštěvníci, Létající Čestmír a mnohé další. Úzce spolupracoval především  s režiséry Jindřichem Polákem a Václavem Vorlíčkem.
Grand Prix – velká cena zlínského festivalu je určena osobnostem, které mají zásluhy v oblasti rozvoje kinematografie pro děti a mládež.
 
Mezinárodní porota pro hraný film pro děti a mládež
Petr Sís / USA, ČR
Uschi Reich / Německo
Burny Bos / Nizozemí
Srinivasa Santhanam / Indie
Nils Malmros / Dánsko
Firdoze Bulbulia /Jihoafrická republika


17.05.2015 - redakce