Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Barokní skvosty Plzeňského kraje ožijíÚvodník: Barokní noci s dobovými ohňostroji, ochutnávky barokních jídel i vůní, koncerty našich předních souborů a interpretů dobové hudby v kostelech, představení barokního divadla včetně obnovené světové premiéry korunovační opery J. J. Fuxe Costanza e Fortezza, současné i dobové poutě, komunitní akce v krajině, oživené prohlídky barokních zámků, komentované prohlídky měst...


Článek: To vše nabídne festival 9 týdnů baroka, který rozehraje svůj bohatý program pro celé rodiny od 29. června do 30. srpna 2015 po 63 dnů v 63 unikátních lokalitách Plzeňského kraje. Den po dni bude odkrývat bohatství západočeského baroka a umožní návštěvníkům zažít dobovou atmosféru všemi smysly. Nejrozsáhlejší festival barokní kultury v České republice s více než 120 soubory, umělci a účinkujícími pořádá Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015 ve spolupráci s pěti desítkami regionálních partnerů pod záštitou ministra kultury ČR Daniela Hermana. Malá „ochutnávka” z programu proběhne pro veřejnost již 13. června během Barokní slavnosti v rámci Dne Plzně 2015 v Senátu, kdy návštěvníci od 10 do 18 hodin uvidí například Plzeňský Fanfárový orchestr, Kouzelnou flétnu, Kantátu Ariadna na Naxu J. Haydna, tance baroka En Garde! či vystoupení sdružení Žongléros, ochutnají barokní jídla i zažijí barokní vůně. Vstup na Den Plzně 2015 v Senátu bude zdarma. Více informací o programu festivalu 9 týdnů baroka na www.baroko2015.cz.


„Plzeňský kraj je místem setkání architektů Santiniho a Dientzenhofera, barokní krajina tu má svoji neopakovatelnou atmosféru a kostely, kláštery a města čekají na nové návštěvníky. Festival šbquo;9 týdnů baroka‘ přináší jedinečné příležitosti, jak se setkat s barokní i současnou kulturou v prostředí barokních památek. Otvírá se tím možnost vytvořit ze západočeského baroka značku, za kterou se budou sjíždět hosté z celé Evropy,“ říká ministr kultury ČR Daniel Herman.


„Přijeďte objevovat krásu západočeského baroka, jehož kvality dosahují evropského významu. Je pro nás velkou radostí tento skvost představit širokému publiku. Téma rezonuje i s nejvýznamnější regionální událostí roku, kterou je výročí 900 let založení kláštera Kladruby. Všichni budeme pozorně sledovat, jak se zájem o festival odrazí v turistické návštěvnosti regionu,” uvádí Jaroslav &Sobr, člen Rady Plzeňského kraje pro oblast kultury, památkové péče a neziskových organizací.


„Při výběru programu jsme mysleli na rodiny s dětmi, mládež, dospělé i seniory, na kulturní turisty, znalce vážné hudby, poutníky, na domácí i zahraniční návštěvníky. Stavíme na zkušenostech prvního ročníku, který se pod názvem šbquo;6 týdnů baroka‘ odehrál v loňském roce,” říká na úvod manažerka festivalu 9 týdnů baroka Kateřina Melenová.


Program koncipovaný do týdenních cyklů se zacílí vždy na jednu oblast. První týden bude symbolicky zahájen v oblasti Nepomuk a Spálené Poříčí, v kolébce nejslavnějšího českého světce sv. Jana Nepomuckého. V dalším týdnu se program přesune na Klatovsko, kde budou hlavními tématy jezuité a zázračná Madona klatovská. Chotěšov a Přeštice jsou třetí představovanou oblastí na křižovatce poutních cest u další zázračné Madony - Divotvůrkyně Přeštické. Oblast Tachov a Planá pozve na cesty k pramenům i na barokní pouť. Domažlicko je spojeno s tradicí Chodů, stále živého folklóru s barokními kořeny. Oblasti Stříbro a Kladruby vévodí jak unikátní klášter Kladruby, slavící právě devítisté výročí založení, tak barokní zámky. Santiniho hvězdy jasně září v oblasti Plasy, Mariánská Týnice a Radnice. Krajina barokních soch, ozdobená perlou - manětínským zámkem, okouzlí návštěvníky v okolí Nečtin a Manětína. V oblasti Sušice v krajině pod křídly Anděla Strážce se festival završí.


Návštěvníky čekají Barokní noci s dobovými ohňostroji i špičkové hudební produkce, doplněné mimo jiné i o znamenité pokrmy české kuchyně. Hlavní program, který bude v každé z devíti oblastí soustředěn do víkendových dnů, nabídne hned několik velkých hudebních událostí. „V rámci festivalu se blýsknou největší hvězdy české barokní scény,“ říká Markéta Cukrová, hudební dramaturgyně festivalu. Korunou programu je obnovená světová premiéra barokní korunovační opery J. J. Fuxe Costanza e Fortezza na historicky věrné replice barokního divadla, kterou představí Musica Florea & Florea Theatrum ve Světcích u Tachova 31. července a 1. srpna. Dále Mše h moll J. S. Bacha v podání Collegia 1704 v klášteře Kladruby, kde u příležitosti oslav 900 let výročí založení kláštera proběhne 2. srpna v rámci programu festivalu ještě další, zcela mimořádný koncert Ivy Bittové a jejích hostů. K dalším vrcholům patří barokní loutková opera F. Cavalliho La Calisto, kterou zahrají Collegium Marianum & Buchty a loutky na Zelené Hoře u Nepomuku 4. července nebo koncert Čtvero ročních dob A. Vivaldiho v podání Gabriely Demeterové a souboru Ensemble 18+ v Mariánské Týnici 15. srpna.


Komponované večery barokních zábav - Barokní noci a slavnosti jsou připraveny jak v prostředí zámků a zámeckých parků (zámek Kozel, zámek Zelená Hora, zámek Manětín, zámek Horažďovice), tak v prostředí sakrálním (jezuitská kolej a kostel Klatovy, klášter Kladruby, kostel Mariánská Týnice, klášter Chotěšov). Výjimečné zážitky čekají na návštěvníky festivalu i na venkovském barokním dvoře (dvůr Gigant Záluží u Stodu) a při variacích na barokní pouti (kostel sv. Anny u Plané, kaple Anděla Strážce Sušice).


„Festival mohl vzniknout jen díky široké spolupráci s pěti desítkami hlavních regionálních partnerů a mnoha dalšími lokálními příznivci a podporovateli. Právě oni připravili nejenom veškeré zázemí, ale i celý program,” uzavírá Kateřina Melenová.


Festival 9 týdnů baroka není jedinou akcí, která se týká západočeského baroka. Od 1. do 25. června probíhá ve Smetanových sadech v Plzni venkovní výstava Prezentace barokního ansámblu, která se věnuje dobovému umění - od největších architektonických památek až k těm drobným, dále např. zpracovává témata barokní fresky, sochařství, historické veduty, poutní místa, hospodářské dvory a zámky apod. Zároveň Západočeská galerie v Plzni připravuje rozsáhlou výstavu Barokní umění na Plzeňsku a v západních Čechách, která od 28. Října 2015 do 20. března 2016 představí výtvarnou produkci v rámci historických hranic Plzeňského kraje v období od počátku 17. do druhé poloviny 18. století s ohledem na její vysokou kvalitu i specifičnost.


09.06.2015 - redakce