Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - SKUPOVA PLZEŇ 2015 – mimořádná a výjimečná po všech stránkáchÚvodník: Na konci srpna potkáte v ulicích evropského hlavního města kultury roku 2015 v Plzni nečekanou podívanou. Ulicemi projdou a odehrají zde několik představení obří loutky – třeba dvanáctimetrové marionety, jednadvacetimetrový drak či létající orlice Přemysla s rozpětím křídel 9,5 m a vážící 750 kg (viz obrázek vlevo). 


Článek:

Celkem osm loutek unikátní španělské skupiny Carros de Foc zahájí Mezinárodní festival profesionálního loutkového a alternativního divadla SKUPOVA PLZEŇ. Loutky budou vystaveny v ulicích každý den odpoledne, večer pak ožijí a stanou se hlavními hvězdami speciálního site-specific představení La Ni?a, kde společně s více než stovkou akrobatů, tanečníků a muzikantů pod taktovkou společnosti ArtProm promění historické centrum v divadelní jeviště.
Vlčice (Chrtka) jako věrná průvodkyně holčičky je zároveň dopravním prostředkem. Při své výšce 3,10 m uveze až 8 osob.
 
Představení obřích loutek patří mezi největší akce projektu Plzeň 2015, zároveň jde o vyjádření pocty tradici plzeňského loutkářství, do které spadají velikáni jako Josef Skupa nebo Jiří Trnka. Loutky, které diváci budou po tři dny potkávat v ulicích města, budou mluvit česky a poprvé v historii souboru se předvede všech osm najednou. Je to také jejich premiéra v České republice vůbec,“ upřesňuje Jiří Suchánek, ředitel společnosti Plzeň 2015, která spolu se společností ArtProm španělský soubor Carros de Foc do Plzně přiváží.

Jakub Vedral k tomu za organizátory doplňuje:Vytváříme jedinečný příběh, kde má každá loutka svůj charakter a lidské přátele, kteří ho pomáhají dotvářet. Součástí představení bude kromě loutek originální hudba, akrobacie či fascinující práce se světlem. Připravuje ho mezinárodní tým a hlavní roli v něm hrají nejen loutky, kolem nich bude ještě zhruba stovka lidí. Svůj hlas loutkám přislíbili zapůjčit například vynikající dabéři Martin Stránský, Jiří Lábus či Antonín Procházka.“
 
Drak je zbabělec a musí být proto doprovázen skupinou ochranitelů - nebojácných ohnivců, kteří šermují mečem, plivají oheň či žonglují se zapálenými tyčemi. Je nejdelší ze souboru - měří 21 m a jeho hlava se dokáže zvednout až do výše 6,5m. 

Letošní SKUPOVA PLZEŇ bude oslavou světového loutkářstvíFestival Skupova Plzeň je tradiční akcí, která každé dva roky poutá pozornost zájemců o loutkové divadlo. Letos se koná mimořádně a tedy s mimořádným programem, jehož součástí bude velkolepá podívaná s obřími loutkami. V České republice jde o první prezentaci tohoto speciálního představení s prvky magie, neuvěřitelnou atmosférou a vizuálním zážitkem. Předpokládám, že si ji nenechají ujít lidé ze všech koutů naší země i příhraničí,“ říká první náměstek primátora a zároveň předseda správní rady společnosti Plzeň 2015 Martin Baxa.

„SKUPOVA PLZEŇ 2015 bude v rámci projektu Evropskéhop hlavního města kultury inspirační a nesoutěžní přehlídkou,“ upřesňuje ředitel divadla Alfa Jakub Hora. Proběhne od 28. srpna do 6.září ve dvou cyklech. O první části – představení obřích loutek v open air produkci jsme se již zmínili, ta druhá bude přehlídkou současných špičkových inscenací z celého světa.
 Plzeň tak bude hostit mimo jiné skvělou inscenaci House by the Lake izraelské hvězdy Yael Rasooly, nejnovější inscenaci Tria Fata francouzského souboru La Pendue nebo naprostou špičku vizuální performance - soubor W.H.S s představením Departure, které kombinuje pohybové a loutkové divadlo s audiovizuální projekcí a novým cirkusem. Dále diváci uvidí mistra hry s loutkou – australského performera Nevilla Trantera a jeho nejnovější premiéru The King na motivy života Elvise Presleyeho nebo jevištní experiment na pomezí loutkového divadla a filmového díla Katastrofa španělského souboru Company Serrano, který získal letos Stříbrného lva na Bienále výtvarného umění v Benátkách. “Nejmenším divákům i jejich rodičům nabídne program skvělé zpracování příběhu o statečném cínovém vojáčkovi v podání argentinského loutkáře Omara Alvaréze, pozoruhodnou inscenaci spojující princip loutek, stínohry a evropské klasické hudby Čelista Gauche, která vznikla pod vedením japonského loutkáře Noriyuki Sawy nebo půvabnou dánskou pohádku Mr. Muffin,” vyjmenovává ředitel festivalu Jakub Hora. Z domácích souborů se mohou děti a rodiče těšit na Divadlo Spejbla a Hurvínka nebo na Divadlo bratří Formanů s českou verzí inscenace Aladin. Návštěvníci se setkají také s řadou osobností loutkářského oboru. Bude mezi nimi i Peter Saunders, jeden z mistrů kultovního studia McKinnon and Saunders, kteří vytvořili postavy pro filmy Tima Burtona Mrtvá nevěsta, Mars útočí a Frankenweenie, hit Wese Andersona Fantastický pan Lišák, Slepičí úlet studia Aardman nebo kultovní seriály Bořek Stavitel a Pošťák Pat. Výjimečným hostem je také Národní loutkové divadlo Hanoi, které přiveze originální inscenaci Vietnamského vodního divadla. “Jde o jeden z kulturních pokladů divadla Dálného Východu, kdy loutky hrají přímo na vodní hladině, zatímco loutkoherci jsou ukryti za tradiční dekorací. Celé představení je hrou světel, triků, ohnivých efektů a vodních kouzel, návštěvníci se setkávají s lidovými hrdiny, bájnými draky a pohádkovými postavami vietnamské kultury,” doplňuje Jakub Hora. Vodní loutkové divadlo vzniklo v 11. století a původní se hrálo ve vodních lagunách a na rýžových polích.
 
Unikátním programem Skupovy Plzně 2015 bude světová premiéra mezinárodního projektu UBUdneS v režii Petra Formana umělců z druhého letošního Evropského hlavního města kultury Mons 2015. Česko-belgické divadelní představení, které vychází volně z hry „Král Ubu“ Alfreda Jarryho, je inspirované úvahami o vrtkavosti současné politické a ekonomické moci.
 
Na programy open – air bude vstup volný, předprodej vstupenek na ostatní představení Skupovy Plzně byl zahájen 1. 6. 2015 a probíhá na portálu Plzeňská vstupenka.
Více info na www.skupovaplzen.cz a www.plzen2015.cz/obriloutkyvplzni
Foto: divadlo alfa.cz, artsmarketing.cz
18.08.2015 - Stanislav Polauf