Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - 23 nejlepších akcí podzimu a zimy 2015 v EvropěÚvodník: Festivaly hudby, dobrého jídla a pití, literatury, módní přehlídky, unikátní architektonické prohlídky, maratony i ohňové show! Takové zážitky budou letos hýbat podzimní a zimní Evropou. Nenechte si je ujít!
 


Článek: 1. Musikfest, Berlín (2. – 20. 9. 2015)
Tato akce každý rok zahajuje berlínskou hudební sezónu. Před zraky diváků vystoupí desítky světově proslulých sólistů, sborů i orchestrů. Vaši přízeň si zaslouží 70 hudebních děl z dílen 25 skladatelů, které budou prezentovány německým i světovým orchestrem, instrumentálním i vokálním ansámblem. 
 
2. Pyronale, Berlín (4. – 5. 9. 2015)
Milovníci ohňostrojů a dostupné pyrotechniky se mohou i letos zúčastnit světového šampionátu ohňostrojů, který se již tradičně koná v Berlíně. &Sestice mezinárodních týmů se utká o prvenství a bojovat budou do posledního plamene. Kreativní, až někdy okázalá show s dech beroucími efekty si získá i vaši pozornost. Uhádnete, kdo získá titul Mistr ohňostrojů 2015? Autobusy Eurolines se do Berlína dostanete až 4x denně od 250 Kč za jednosměrnou Promo jízdenku. Více na www.eurolines.cz
 
3. Mezinárodní literární festival, Berlín (9. – 19. 9. 2015)
Toužíte se seznámit s arabskými i jihokorejskými básníky, americkými povídkáři či africkými romanopisci? Poznejte rozmanitost současné prózy a poezie od hlavních osobností světové literatury. Více než 100 autorů z 50 zemí se zúčastní více jak 200 akcí v rámci Mezinárodního literárního festivalu v Berlíně. Čekají na vás ukázky básní i prózy, diskuze s autory i politické rozprávky. Na programu je i literatura pro děti a mladistvé. 
 
4. Den otevřených dveří kulturního dědictví, Berlín (12. – 13. 9. 2015)
V září je čas se vzdělávat a vy budete mít jedinečnou příležitost podívat se na významná historická místa. Po těch vás provedou odborníci, berlínští archeologové, památkáři a restaurátoři. Dovíte se zajímavé informace, záhady i tajemství tradující se o německých památkách, muzeích, palácích i sálech, které jsou dnes součástí německého kulturního dědictví. 
 
5. Týden umění v Berlíně (15. – 20. 9. 2015)
Všichni milovníci umění se zářijový víkend sjíždí do Berlína, aby společně obdivovali umělecké skvosty z celého světa. Zúčastnit se můžete až 20 výstav, prostorových projekcí, ukázek soukromých kolekcí, zajímavých promítání a obohacujících diskuzí na besedách s umělci. 
 
6. Open House, Londýn (19. – 20. 9. 2015)
Oslavte den architektury návštěvou skvostných budov a skrytých prostorů v hlavním městě Velké Británie. Zúčastnit se můžete až 800 komentovaných prohlídek, diskuzí a dalších aktivit. Nahlédněte v tento den do ikonických budov či domovů slavných a bohatých osobností, které jsou běžně veřejnosti nepřístupné. Otevřou se vám dveře domu číslo 10 v Downing Street, kde bydlí britský premiér, či Mansion House, oficiální rezidence primátora Londýna. A pozor: vstup na tuto akci je zdarma! 
 
7. Design Festival, Londýn (19. – 27. 9. 2015)
V Londýně se letos uskuteční už 13. ročník Design festivalu. Zavítejte na festival oslavující talent a nadání současných umělců. &Siroké spektrum designových inovací se vám představí na více než 300 akcích a výstavách, které se konají na mnoha místech této anglické metropole. Navštívit můžete jak velkolepé výstavní síně, tak i malá místní studia. Autobusy Eurolines se do Londýna dostanete od 890 Kč za jednosměrnou Promo jízdenku. Více na www.eurolines.cz
 
8. Fashion Weekend, Londýn (24. – 27. 9. 2015)
Co se bude příští sezónu nosit? Do tajemství módních trendů můžete nahlédnout v galerii Saatchi, kde se koná víkend módy. O exkluzivní zážitek se vám postarají módní přehlídky světových designerů a módních návrhářů, pop-up obchody s nejnovějšími trendy, kadeřnické a kosmetické bloky a vzdělávací panely. Domů si s sebou můžete odvézt garderobu od vyhlášených designérů za zvýhodněnou cenu. Zbyde i čas prodiskutovat trendy v nadcházející sezóně s klíčovými módními redaktory, stylisty a odborníky.  

9. BMW Berlin Maraton, Berlín (26. – 27. 9. 2015)
Připravit se, pozor, start! Jeden z největších běžeckých závodů, kterého se účastní více jak 40 000 běžců z celého světa, se i letos koná poslední zářijový víkend v Berlíně. Běžet si pro medaili budou nejen profesionální závodníci, ale také běžečtí nováčci. A ti, kteří jen rádi fandí, si mohou užít bohatá hudební vystoupení, která celý závod doprovází. Oprašte tak své běžecké boty a vydejte se na ulici 17. června, kde běh začíná.  

10. Berlin Food Week (28. 9. – 4. 10. 2015)
Týden plný dobrého jídla a zábavy vám v Berlíně připraví gurmánští profesionálové a kuchaři. Doma si dejte očistu a připravte své tělo na týden přímo nebeských hodů. Oslava německé, ale i mezinárodní kuchyně, na vás čeká na berlínském týdnu jídla. 
 
11. Restaurant Festival, Londýn (1. – 31. 10. 2015)
Žádný milovník jídla si nesmí nechat ujít měsíc dobrého jídla. V říjnu vás budou rozmazlovat londýnské restaurace a jejich šéfkuchaři. Speciální menu a početné labužnické akce nesmí uniknout vaší pozornosti. &Séfkuchaři z nejlepších londýnských restaurací pro vás připraví jedinečné menu za zvýhodněnou cenu. Zúčastněte se kulinářské tour i dalších lahodných aktivit v rámci dnů restaurací. 

12. Lichterfest, Berlín (2. – 18. 10. 2015)
Po dobu 17 dnů si můžete užít Berlín v jiném světle. Fasády domů, mosty i architektonické skvosty německých umělců budou terči světelné show. Lichterfest je jedním z nejznámějších festivalů světel, který za soumraku promění nekrásnější berlínské budovy v promítací plátna. 
 
13. Street party, Berlín (3. 10. 2015)
Výročí dne sjednocení Německa se musí patřičně oslavit, tak proč ne třeba na street party. U Braniborské brány bude připraven zábavní program pro celou rodinu. Hlad zaženete občerstvením u stánků a žízeň čepovaným německým pivem. Nebudete ani ochuzeni o již tradiční koncert v berlínské katedrále, o který je neutuchající zájem (vstupenky si raději kupte předem). O skvělou atmosféru se postarají i dostihové závody, konající se na závodišti Hoppegarten v Karlshorst, které začínají už ve 14 hodin. 

14. Afrika v Británii, Londýn (10. 10. 2015)
Afrika se stěhuje do Londýna, ale pouze na jeden den. Druhou říjnovou sobotu se můžete vydat na Trafalgar Square, kde se prostřednictvím hudby, tance, módy a zábavy seznámíte s africkou kulturou. Poznejte africké zpěváky, bubeníky i akrobaty. Hlad i žízeň zaženete u stánků s jídlem a těšit se můžete i na opravdové dobroty. A pozor: Vstup na tuto akci je zdarma! 
 
15. Diwali, Londýn (11. 10. 2015)
Trafalgar Square se na jeden den promění v Indii. Tisíce lidí míří do Londýna na festival světel, aby ochutnali vegetariánské jídlo od pouličních prodejců, zaposlouchali se do živé hudby a společně si zatančili. Na Diwali se není čeho bát. Tady totiž vítězí dobro nad zlem a světlo nad tmou. A pozor: Vstup na tuto akci je zdarma!

 
16. Noc rodin, Berlín (10. 10. 2015)
Děti mají chodit v noci brzo spát, ale jednou za čas můžete udělat výjimku, jako například během akce zvané Noc rodin. V tento den se děti budou za doprovodu rodičů toulat nočním Berlínem a poznávat jeho tajemství. Na děti čeká komentovaná večerní prohlídka německé metropole, hledání pokladu, noc plná pohádek a večeře za tmy. 
 
17. Festival světel, Berlín (18. 10. 2015)
Braniborská brána, televizní věž i berlínská katedrála se na jeden den promění k nepoznání a zaslouží se o to světelná show. Fasády nejznámějších berlínských budov budou oslněny barevnými světelnými projekcemi, prostřednictvím kterých vám svou tvorbu představí němečtí i zahraniční umělci. Užijte si v Berlíně noc plnou světel. 
 
18. Noc ohňostrojů, Londýn (5. 11.  2015)
Oblohu, rozzářenou tisíci světel, si můžete užít nejen při oslavách příchodu nového roku, ale také během noci ohňostrojů, která se koná první listopadový týden. Show s ohňostroji je dnes už britskou tradicí, ale má také skrytý význam, který se datuje do roku 1605. Tehdy se katolický spiklenec Guy Fawkes pokusil vyhodit do povětří britský parlament a krále Jakuba I., což se mu vymstilo a on skončil v žaláři. 
 
19. Jazzfest, Berlín (5. – 8. 11. 2015)
Jazzový festival se už od roku 1964 koná tradičně v Berlíně. Od té doby německá metropole zažila vystoupení více jak 5 000 hudebních mágů a 1 200 kapel. I letos se máte na co těšit. Nezapomenutelný hudební zážitek progresivního i tradičního jazzu na vás čeká hned na několika místech v Berlíně. 

20. Jazz festival, Londýn (13. – 22. 11. 2015)
Mix světových umělců i začínajících hvězd se vám představí na 23. ročníku jazzového festivalu v Londýně.  Londýnské uličky a zákoutí se stanou koncertními halami jazzových kapel i vokalistů. Těšit se můžete na vystoupení Alfreda Rodrigueze, Kurta Ellinga či Dava Hollanda.
 
21. Primátorská show, Londýn (14. 11. 2015)
Jak se slaví v primátorském stylu? Od pouličních tanců, přes pojídání skvělého jídla až po vojenskou přehlídku. Primátorská show baví lidi už 800 let. Poprvé ji lidé zažili v roce 1215, kdy proběhly první volby do primátorské funkce. Vydejte se s půl milionem lidí na pestrý průvod napříč Londýnem. Večer bude již tradičně zakončen okázalým ohňostrojem. A pozor: Vstup na tuto akci je zdarma! 
 
22. Den svatého Ondřeje, Londýn (30. 11. 2015)
Svatý Ondřej je, jak se ví, patronem Skotska, ale i Londýňané jeho den rádi slaví. Zažijte trochu Skotska v londýnském stylu. Lidé oblečení do tartanu budou v barech popíjet whisky, jíst tradiční haggis a hrát na dudy. Na této velkolepé oslavě byste chybět rozhodně neměli. 
 
23. O pohár Petera Pana (25. 12. 2015)
Jak slaví Vánoce v Londýně? Například plaveckým závodem. I vy se můžete zúčastnit 91 metrů dlouhého vánočního závodu v plavání. Stačí se vydat směr Hyde park a připojit se k dalším plaveckým nadšencům, kteří i letos budou plavat jako o život, aby získali pohár Petera Pana. 

30.08.2015 - redakce