Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - 5 důvodů, proč dělá pilates zázrakyÚvodník: Pilates už není neznámé cvičení, které tajuplně slibuje okamžitě nové tělo. Řadí se ke stylu body and mind a najdete ho v nabídce většiny fitcenter. Přesto jste se možná ještě nerozhodli ho vyzkoušet. Možná si myslíte, že nedostanete náležitě do těla. Možná máte pocit, že by vám to nešlo. A možná vás to zatím ještě ani nenapadlo. Zde je hned několik důvodů, proč se do pilates pustit co nejdříve!


Článek: 1. Naučí vás vnímat své tělo
Autor této metody, Joseph Pilates, rozšířil pilates po celém světě díky své knize nazvané příhodně Contrology (kontrola). „Při tomto cvičení jde totiž především o vědomé, kontrolované pohyby, kdy vnímáte svaly, o kterých se vám dosud ani nezdálo. Zjistíte, kde máte lopatky, co je to pánevní dno, jak se dá vytáhnout páteř, že se dá dýchat do zad a mnoho dalšího. Vaše tělo začne komunikovat s vaší hlavou, až se nakonec stanou přáteli, kteří spolupracují,“ vysvětluje Gabriela Němečková ze studia myPilates. No řekněte, nestojí to za trochu úsilí v začátcích?
 
2. Zbaví vás mnoha zdravotních problémů
Cvičení pilates je založeno na aktivaci hlubokých vnitřních svalů, ke kterým patří pánevní dno, příčný břišní sval a bránice. „Pánevní dno nese tíhu vnitřních orgánů v dutině břišní. Jeho oslabení má často za následek nepříjemnou inkontinenci. Příčný břišní sval funguje podobně jako korzet a pomáhá držet tělo vzpřímeně. Bránice je sval, bez kterého byste nedýchali. „Naučíte-li se ovládat tyto a mnohé další svaly, můžete se zbavit bolestí zad, uvolnit ustaraná a přetížená ramena nebo kompenzovat jednostranné pracovní či sportovní zatížení,“ podotýká Jana Havrdová z nezávislé iniciativy Česko se hýbe, která chce lidem pomoct začlenit zdravý životní styl a pohyb do každodenního života.
 
3. Vyprázdní vám hlavu
Pilates není v začátcích úplně jednoduché cvičení. Musíte se soustředit na celé tělo i na jeho jednotlivé části, nesmíte zapomenout dýchat (zdá se to legrační? Věřte, že zadržený dech je nejčastějším projevem soustředění.), neustále kontrolujete, jestli někde v těle nemáte zbytečné napětí… Myslíte, že přitom stihnete mít v hlavě ještě něco jiného? Zkušený instruktor hravě pozná, kdy začnete přemýšlet o tom, kam si po cvičení zajdete na oběd místo toho, jak správně protáhnout paži. Starosti prostě odložíte v šatně.
 
4. Zlepší váš sexuální život
Pilates samozřejmě není seznamka a nezaručuje, že najdete toho správného partnera (i když na lekcích pilates potkáte často i muže). Pokud ovšem svého partnera už máte, můžete ho překvapit novými triky, které vaše pánevní dno zvládne právě díky tréninku. Ženy také obvykle připouštějí, že díky lepšímu vnímání této oblasti je i jejich prožitek sexu intenzivnější. Je to vlastně takový “vedlejší efekt”, ze kterého budete mít prospěch oba.
 
5. Pilates využijete kdykoli
Hlavní efekt většiny sportovních aktivit spočívá v samotném provozování daného sportu. Na kole nebo při aerobiku se zapotíte, zbavíte se pár kalorií. V posilovně vybudujete svaly. Ale když skončíte, jako byste sportování odložili spolu s tréninkovým oblečením. „Pilates má jednu nespornou výhodu ve srovnání s dalšími sporty. Naučíte se zacházet se svým tělem a tuto dovednost využijete doslova kdykoli. Změní se vaše chůze, budete jinak stát ve frontě u pokladny, jinak budete zvedat a nosit svoje děti. Pilates využijete, když jdete na běžky, když hrajete tenis nebo golf, když si vyrazíte zaběhat. Jakmile se jednou naučíte o svém těle přemýšlet, už nikdy to nezapomenete,“ uzavírá Gabriela Němečková.
 
Tajný tip:
Stále ještě jste se nedočetli, jestli vám pilates může dát pořádně zabrat? Samozřejmě že se při pilates můžete i zapotit. Vyzkoušejte pilates na BOSU nebo jiné balanční pomůcce. Zacvičte si na strojích. Například  MOTR je novinku ve světě fitness, se kterým zvládnete i poctivý kardio trénink. Cvičení pilates vás naučí základům správného pohybu, stejně jako vás utahá jako kotě.
 


zdroj informací www.ceskosehybe.cz a www.mypilates.cz
 


04.10.2015 - redakce