Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - 10 rad, jak zvládnout děti i práciÚvodník: Existují ženy, které přijdou se svým malým uzlíčkem z porodnice, dokáží se postarat o jeho dalšího sourozence, zvládají při tom shonu i pracovní nasazení a ještě mají harmonický vztah s partnerem? Neexistují. Jsou to jenom obyčejné ženy. Možná se liší v tom, že si uvědomují, po čem touží a umí věci pojmenovat. Ale především vědí, že nemusí být vše najednou. Jsou přání, která se splní, ale musí se na ně počkat, až uzraje ten správný čas. Malý návod na to, jak zvládat rodinu i práci, dává čtyřnásobná matka &Stěpánka &Strougalová z Baby Clubu Juklík.
 


Článek: „Jsme matkami, manželkami, kamarádkami, také dcerami, sestrami…, ale hlavně jsme úplně obyčejnými ženami. S vlastními touhami a sny. Nezapomínejte, že sebedestrukce nevede k ničemu dobrému. Pokud se naučíme najít harmonii mezi povinnostmi, radostmi a především odpočinkem, bude svět okamžitě růžovější. Při každé své činnost se starejte především o váš duševní klid,“ říká &Stěpánka &Strougalová a přidává několik vyzkoušených rad:
 
1. Plánovací dvacetiminutovka
V současné době opravdu velké množství maminek alespoň částečně pracuje. Pokud všechno chtějí stihnout, je organizace času to nejdůležitější, co musí udělat. A to nejen tak hala bala, ale opravdu téměř do minutky je nutné promyslet celý den. Zajistit, kdo, kdy a kde vyzvedne děti, kdo nakoupí jídlo, kdy se dá prádlo do pračky… „Věnujte denně alespoň dvacet minut poctivému plánování. Usnadní vám to chod dnů dalších. Zautomatizování přípravy dalšího dne se vyplatí dělat pravidelně – ideálně večer nebo ráno,“ doporučuje &Stěpánka &Strougalová.
 
2. Nešetřete na svém jídle
Výběr potravin, vaření a chystání jídla vůbec pro děti i manžela zabere spoustu času. Nikdy ale nezapomínejte ani na sebe! I vy, jako maminka, budete potřebovat dostatek energie. A tu rozhodně nezískáte nekvalitním rychlým stravováním…
 
3. Neobětujte se druhým, myslete také na sebe
Ženy mají tendenci „obětovat“ se ostatním. To ale dlouhodobě rozhodně nevede ke spokojenosti. Žádné strany. „Poctivě si naplánujte čas jenom pro sebe. Uvidíte, kolik vám tato pravidelnost dodá energie. Pokud máte úplně malinké miminko, stačí si užít i krásných dvacet minut. Stačí malá procházka, klidná sklenka dobrého vína (pokud nekojíte) s pár stránkami oblíbené knihy. Naučte se hýčkat tyto okamžiky a nebuďte čtyřiadvacet hodin denně za nepostradatelnou,“ upozorňuje &Stěpánka &Strougalová.
 
4. Spásná chvilka před příchodem domů
Pokud docházíte do zaměstnání mimo domov, může být někdy obtížné přecházení z role pracující ženy do role matky. „Zkuste vystoupit z autobusu nebo tramvaje o zastávku dřív a domů dojít pěšky. Nebo se zastavit na chvilku na dobrou kávu. Uzavření pracovních povinností a naladit organizmus na dětský svět je důležité,“ říká z vlastní zkušenosti &Stěpánka &Strougalová s tím, že těchto pár minutek vám může pomoci v tom, aby příchod domů nebyl roven výbuchu sopky.
 
5.  Schůzky plánujte podle hlídání dětí
Pokud je to jen trošku možné, plánujte si své pracovní schůzky, kdy máte zajištěno hlídání dětí. I pokud už chodí do školky, ujistěte se, že v tento den bude v pohotovosti babička, manžel nebo kamarádka… Zbavíte se tak stresových situací, kdy se ráno dítě probudí s horečkou, a vy začnete propadat panice. Je jasné, že je to velmi složité, ale uvidíte, že vaše stresové buňky budou v daleko větší pohodě.
 
6. Řešte jen zásadní problém
Během dne narazíte na spoustu neplánovaných překážek, můžeme je nazvat slovem problém. Zkuste řešit jen ty, které opravdu ohrožují klidný chod života. Uvidíte, kolik volného času najednou získáte. A i váš mozek bude rád, že nebude v takovém zápřahu. Vždyť je vlastně jedno, zda vaše dítě si daný den vezme do školky či školy modré nebo pruhované triko. A že vám servírka donesla místo neperlivé vody vodu perlivou? I to se dá řešit s lehkostí. Je to těžké, ale naučte se vidět nečekané překážky jako výzvy. Situace se jenom změnou pojmenování stanou řešitelnější.
 
7. Zatáhněte včas záchrannou brzdu
Nestíháte? Padá vám doma i v práci vše na hlavu? Koš se špinavým prádlem přetéká a termíny v práci hoří? Zkuste požádat maminku, manžela či kamarádku o delší čas na hlídání vašich dětí. Nenechte si nahromadit práci a raději jednou do měsíce využijte delšího hlídání a skluz dožeňte. Pokud si vše doladíte, bude se vám žít veseleji.
 
8. Delegujte radosti i práci na jiné
Máte pocit, že jenom vy dokážete uvařit a uklidit nejlépe? Že jenom s vámi připravená aktovka bude v pořádku? Věřte i ostatním a delegujte úkoly. Budou možná trošku jinak provedené, ale za zkoušku to určitě stojí. „Najděte svůj potenciál a na něm pracujte. Pokud vás nebaví mýt okna, nerozumíte administraci vašich webových stránek či nemáte rozkoš při zanoření svých rukou do zeminy kolem kytiček na zahrádce, je-li to ve vašich finančních možnostech, obraťte se na profesionály. A jen tak mimochodem – pokud hravou formou nabídnete nějakou práci dětem, budete překvapeni, jak zodpovědně ji udělají. A dokonce i s radostí,“ upřesňuje &Stěpánka &Strougalová.
 
9. Nebuďte otrokem svého mobilu
V dnešní době je víceméně nemožné nepropadnout mobilnímu šílenství. Zvonění mobilu, pípání SMS zpráv či oznamovacímu tonů příchozích mailů. „Pokud máte vymezený čas s dětmi, zkuste tuto dobu nebýt otrokem mobilního telefonu. Nakoukněte, kdo volá a pokud to zrovna „nehoří“, vyřiďte tento hovor později. Naučte se nezvedat telefon i na pohodové chvilce s kamarádkou při sklence vína. Užívejte si danou chvilku a nenechte se vtahovat do dalších informací,“ varuje &Stěpánka &Strougalová. Nejvíce vás totiž naplní žít intenzivně danou chvílí a nerozptylovat svoji pozornost mezi dalších deset věcí.
 
10. Hýčkejte sama sebe
Ano. Ano. Ano. Tento bod je jeden z nejdůležitějších. Vymezte si čas nejen pro děti, manžela, povinnosti ale se stejnou pečlivostí plánujte čas i pro sebe. Ne nadarmo se říká „&Sťastná maminka = spokojené dítě“. Je důležité si ale uvědomit, že některé sny si nelze splnit hned. Pokud si je přesně pojmenujete a sepíšete kroky, které k jejich dosažení povedou, jste jim výrazně blíže. Pomůže vám i vymezení časové osy: Chci se naučit anglicky – za týden od tohoto dne si vyberu internetový kurz angličtiny, za měsíc budu umět tolik a tolik, za rok se bez problémů domluvím na dovolené a za dva roky zvládnu pohovor v angličtině v nové práci…Zdroj - www.juklik.cz.


15.11.2015 - redakce