Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Jaké dětské knihy koupit pod stromeček?Úvodník: Konec roku se blíží, pomalu a jistě hledáme vhodné dárky pro naše ratolesti. Pokud patříte mezi ty, kdo rádi darují knihu, pak máme pro vás několik menších recenzí, abychom usnadnili váš výběr. Velmi často prohlížíme, pročítáme upoutávky, snažíme se zvolit něco mimořádného.
Jaké knihy rozhodně stojí za pořízení a které upoutají pouze první anotací? To vše zjistíte v následujícím článku a nejen v něm. Do konce roku vám budeme pravidelně představovat několik titulů, které byste neměli na knižních pultech přehlédnout.

Článek:

Ani Muk v Africe

Ondřej Sekora
Albatros, 2015


Ondřeje Sekoru netřeba české veřejnosti představovat. I přesto, že to bude skoro 50 let, kdy odešel do spisovatelského nebe, jeho postavička Ferdy mravence zůstává neustále populární. Velmi činorodý Sekora nezůstal pouze u hmyzího světa. Zrod kapitána Ani Muka lze zaznamenat  již ve třicátých letech. Postavička odvážného dobrodruha počala svůj život v týdeníku Pestrý týden.
Nové vydání knihy Ani Muk v Africe přináší kraťounké komiksové příběhy kulatého lovce. Známý "rukopis" Sekory rozebírá jednoduchou formou kraťounké lovecké scenky, dobrodružné mini zápletky. Nostalgie pracuje na plné obrátky a nejednou se přistihnete, jak se na vaší tváři vykouzlí úsměv. Ani Muk zřejmě nenadchne úplně ty nejmenší, přece jenom drobnost a barevná jednoduchost osloví spíše školou povinné. Těžko tuto knihu věkově zařadit .
Sekorův svět je spíše kolorovaný než plně barevný. Přesto se jedná o mimořádně zdařilou publikaci.
 
Už jenom poskládat vše v jednu publikaci lze ohodnotit jako mimořádně zdařilý výkon. Dokonce bych věřila, že africké dobrodružství může nadchnout i příznivce starší věkové kategorie. Všichni, kdo vyrůstali na "Ábíčkách", "Ohníčkách" aj. budou jásat. No, řekněte upřímně, není příjemné někdy pouze listovat a vědět, že držíte správnou knihu. Ani Muk stále baví a věřím, že si najde své "čtenáře" i mezi dnešními dětmi.Noc
 
Berner Rotraut Susanne
Paseka, 2015

 
Pro všechny malé upíry, divoženky, poletuchy. Že ne? Pak tedy dobře. Pro všechny maminky, tatínky a v neposlední řadě jejich ratolesti. Bez jediného slova, přesto s mnoha příběhy. Tak by se dala charakterizovat další z knížek Rotraut Susanne Berner s názvem Noc.
Tam, kde jiné knihy staví na psaném projevu, tam autorka nechává plně pracovat fantazii. Pokud patříte do podobné kategorie vypravěčů jako já, kdy předepsaný text i tak nečtete a vypravujete a vypravujete, dokud vám nedojde hlas či stránky dle vlastních myšlenek, pak je tato kniha stvořena přímo pro vás, respektive vás a vaše dítě.
Na překážku je pouze příliš veliký formát knihy. Zároveň některé stránky by snesly větší rozkreslení, ale i tak se jedná o velmi zdařilé dílko letošního roku. Brouzdání očí, pokukování a kreativita si přijdou na své.
Věřím, že podobné literárně obrázkové počiny mají své věrné fanoušky a není jich rozhodně málo. Berne oslovila širokou věřejnost již svými předešlými knihami zaměřenými na roční období.


Nutno dodat, že s úlevou sobě vlastní, ráda vidím knihu, kde se autor zaměřuje pouze na ilustrace. Velmi často se totiž stává, že jdete koupit dětskou knihu, osloví vás ilustrace úžasné povahy a po následné snaze začíst se s vaším dítkem zjistíte, že text je slabounký ne-li brakový. Toto trauma v případě Noci odpadá. Čisté ilustrace, absence textu přinášejí opravdu to, co vás zaujme na první pohled (na druhý, třetí až stý). Až na zmíněný formát mohu jenom doporučit


 

Rasmus tulákem
Astrid Lindgren
Albatros, 2015
 

Rasmus je hrdina k pohledání. Všudybýlek, který prošel dětským domovem, touláním i velkou krádeží dokáže chytit za srdce každého, kdo se tuto knížku rozhodne přečíst. Všechna jeho trápení dočkají konce a těžko se s ním bude malý čtenář loučit.
Kdo miloval Toma Sawyera, určitě si Rasmuse oblíbí. Jeden malý rošťák totiž vykouzlí usměv i nadchne jemnou prostotou.
 
"Krok za krokem se blížil ke schodům. Každé prkno před došlápnutím vyzkoušel, jestli nevrže, a odhodlaně postupoval vpřed. Pokaždé když dole nastalo ticho, stál bez hnutí a sotva se odvažoval dýchat, ale každého hluku, který mohl jeho vlastní plíživé kroky přehlušit, hned využil. Nakonec stanul až téměř u schodů."
(ukázka z knihy)


 
Astrid Lindgren patří mezi velikány dětské literatury. Její dětský svět i dnes patří mezi laskavé rozjímání s velkou dávkou dobrodružství. Talent tak vtiskla do mnoha knih a Rasmus tulákem s naprostou jistotou patří mezi ně. Bez všech moderních nesmyslů provází malého čtenáře jasně daným příběhem, realitou bez všech kravinek kolem. Stylistika, jednoduchost (ne prosím hloupost), příjemná úroveň jazyka, to vše lze přičíst k plusu knihy.
Pokud se rozhodujete pro knihu, kde by si mohl pročítat školáček prvního stupně, rozhodně s Rasmusem neprohloupíte. Dobrou knihu totiž vyzkouší až čas.
 


 

 

 


 


 


12.10.2015 - Veronika Švarcová