Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Zapište si do diáře: 21. 11. proběhne již 3. ročník Noci divadelÚvodník: Divadelní ústav připravuje již třetí ročník Noci divadel, která si letos opět klade za cíl přilákat do divadel návštěvníky všech věkových kategorií i zájmů. Noc divadel je nocí nevšedních zážitků, a proto budou mít návštěvníci možnost v divadlech vidět a zažít věci, které jim obvykle během sezóny divadla nenabízejí. V loňských ročnících tak mohli navštívit workshopy, přednášky, autogramiády, prohlídky zákulisí, nebo se zúčastnit bourání scény, besed s režiséry či prohlídek zákulisí malých i velkých divadel. Letošní ročník proběhne opět třetí listopadovou sobotu, tedy 21. listopadu v divadlech po celé České republice. 


Článek:
Druhý ročník Noci divadel překonal úspěch prvního ročníku v roce 2013. Do projektu se přihlásilo téměř 120 divadel z 29 českých a moravských měst a tato divadla navštívilo dohromady okolo 50 000 návštěvníků. Díky vysoké účasti divadel i veřejnosti se tak česká Noc divadel stala největší akcí svého druhu v Evropě. I během druhého ročníku se podařilo naplnit jeden z hlavních cílů – tedy přilákat návštěvníky, kteří by běžně do divadla nepřišli. Velký úspěch zaznamenal také zvukový spot, který běžel nejen v rádiích po celé ČR, ale divadla ho také několik týdnů před Nocí divadel pouštěla svým návštěvníkům před začátkem představení. Během druhého ročníku Noci divadel se otevřela budova Institutu umění – Divadelního ústavu a kromě informačního centra nabídla návštěvníkům zajímavý vzdělávací program.

V průběhu loňské Noci divadel proběhlo také rozsáhlé dotazníkové šetření, které má napomoci zmapovat divadelní publikum v ČR (žádná relevantní studie na rozdíl od dalších uměleckých oblastí neexistuje). Výsledky dotazníkového šetření jsou zpětně poskytovány divadlům zapojeným do Noci divadel, která díky tomu mají možnost lépe poznat své diváky a modifikovat dle nich svůj umělecký program, PR, marketing a další aktivity. 

V červenci se navíc poprvé představí výstava 23 fotografií z loňského ročníku Noci divadel. Autory snímků jsou výherci amatérské, divácké soutěže, které vybrala odborná porota složená z produkčního týmu IDU a zástupců profesionálních divadelních fotografů. Poprvé bude výstava k vidění na hradě v Ledči nad Sázavou, který je zároveň sídlem divadla „Mimochodem“.  Od září se bude výstava přesouvat mezi jednotlivými divadly, objeví se například v divadle DISK, v Karlovarském městském divadle, v divadle AMPULKA v Třebíči.

Zdroj: Eliška Černá / Institut umění + Foto: wikipedia.org / Maltingsberwick


20.10.2015 - redakce