Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - 4 dny, 25 filmů, 2 workshopy, 16 hostů - to je MFF 3Kino!Úvodník: Fanoušci současné středoevropské kinematografie se můžou těšit na 2. ročník Mezinárodního filmového festivalu 3Kino - Praha 2015, který se uskuteční od 5. do 8. listopadu 2015 v pražském kině Atlas. Přehlídka vychází ze spojení kinematografie čtyř zemí visegrádské koalice a láká na současnou polskou, slovenskou, českou a maďarskou tvorbu. 

Článek: Během čtyř dnů diváci můžou zhlédnout pětadvacet filmů a zúčastnit se dvou mezinárodních workshopů. Letošní hvězdou přehlídky je polský herec Eryk Lubos, oceněný na MFF Karlovy Vary 2012 Cenou za nejlepší mužský herecký výkon v dramatu Zabít bobra, který uvede tři filmy a bude debatovat s diváky. Dále z hostů zmiňme polskou delegaci k filmu Tam, kde svítí slunce /Polsko 2015, režie Piotr Balicki/, slovenského režiséra celovečerního dokumentu Tak ďaleko, tak blízko /Slovensko 2015/ Jaro Vojtka s producentkou snímku Barbaru Harumovou Hessovou, z českých hostů delegace k filmům Takovej barevnej vocas letící komety /ČR 2015, režie Václav Kučera/ a  Třetí poločas /Makedonie, ČR 2012, režie Darko Mitrevski/.
 
Lahůdkou pro diváky je retro večer aneb „Film, na který se stála fronta“. Letošní ročník představí kultovní polskou komedii Fotbalový poker /Polsko 1989, režie Janusz Zaorski/. Nadčasový příběh z fotbalového prostředí, kde korupce, machinace s výsledky zápasů a přebírání hráčů jsou na denním pořádku.
 
Na festivalu bude zastoupena i domácí produkce: již zmiňovaný v kinech nedávno uvedený celovečerní dokument o rockovém hudebníkovi Filipu Topolovi Takovej barevnej vocas letící komety /ČR 2015, režie Václav Kučera/. Na programu jsou rovněž tři české koprodukční snímky - dramata: Aferim! /Rumunsko, ČR 2015, režie Radu Jude/, Život v akvárku /Island, ČR 2014, režie Baldvin Zophoniasson/ a Třetí poločas /Makedonie, ČR 2012, režie Darko Mitrevski/.
 
 
Pořadatelé MFF 3Kino Miloš Máca a Vavřinec Menšl upozorňují na novinky letošního ročníku:
„Novinkou oproti loňskému ročníku budou dva workshopy. První z nich proběhne v pátek 6. listopadu v 17.45 hod před projekcí filmu Onirica /Polsko 2014, režie Lech Majewski/ a představí divákům mnohovrstevnatou tvorbu renomovaného režiséra filmu Lecha Majewského. Workshop povede polský kritik Artur Zaborski. Druhý workshop bude následovat v neděli 8. listopadu v 15.45 hod po projekci filmu Přímý přenos /Slovensko 2014, režie Zuzana Piussi/ a bude se věnovat tématu zobrazenému ve filmu - Sociální systém a práva dětí. Zúčastní se ho tvůrci filmu a známý odborník na danou problematiku klinický psycholog Radek Ptáček“.
 
Dále doporučují divákům tyto snímky:
„Dle našeho názoru stojí za to přijít na všechny filmy, které jsme pro letošní festival vybrali, ale máme-li doporučit tři polské snímky, byl by to zahajovací snímek Chemo režiséra Bartosze Prokopowicze, který uvedeme 5. listopadu v 20 hod. Netradičně pojednává o vyrovnávání se se zákeřnou chorobou. Dále bychom rádi pozvali na filmy záměrně umístěné na páteční a sobotní večer: Zabít bobra režiséra Jana Jakuba Kolského, zachycující vnitřní boj psychicky vyšinutého jedince a Bohové režiséra Lukasze Palkowského, jehož hlavním hrdinou je profesor Zbygniew Religa, který provedl první úspěšnou transplantaci srdce v Polsku.
Ale nesmíme zapomenout také na ty filmy, které u nás budou uvedeny vůbec poprvé: Můj pól, Páté roční období, Den žen, V úkrytu. Z maďarských snímků vybíráme snímek Středeční dítě vítěze letošní sekce Na Východ od Západu na MFF v Karlových Varech. Z českých koprodukčních filmů, vítěze Febiofestu 2015 Život v akvárku a konečně ze slovenské části, bychom rádi zmínili hned tři vynikající dokumenty: Přímý přenos, Comeback a Tak ďaleko, tak blízko“.
                                                                                                  
Jednotlivé vstupné na filmové představení činí symbolických 30 Kč.
Lístky na MFF 3Kino jsou již v prodeji v pokladně kina Atlas či na: www.3kino.cz
 
Více informací o MFF 3Kino (katalog filmů, denní program a další) najdete na webu:
www.3kino.cz nebo na FB https://www.facebook.com/3kino
 
 
 
 
 

 
PR Atlas, Evald a CinemArt, a.s.: Mgr. Alice Aronová, Ph.D.


01.11.2015 - redakce