Město Urbo Kune (v esperantu „společné město“) je inspirováno myšlenkou „komponovaného urbanismu“ rakouského teoretika architektury Jana Tabora, do jehož projektu je zapojena řada umělců, teoretiků, filozofů, architektů a hudebníků. Město zde není navrhováno na základě regulací a typologie, nýbrž je komponováno na základě partitur podobně jako hudba.
Do projektu se zapojili studenti studenti FA ČVUT Praha z ateliéru Petra Hájka a Jaroslava Hulína a studenti V&SVU Bratislava z Virtuálního studia Petra Hájka a Víta Halady. Lom byl rozdělen do několika různě dlouhých koridorů o jednotné šířce 11 metrů. Studenti poté do jednotlivých „slotů“ navrhovali obytné čtvrti, vzdělávací a kulturní prostory, zahrady, obchodní centra, hřbitovy, ale také skokanský můstek, skatepark, pěstírnu konopí, pivovar nebo vězení.
Studentský model, který je nyní součástí výstavy v Centru DOX, byl vystaven mj. ve Vídni a Bratislavě, v příštím roce poputuje do Tokia. Návrh celého města je zdokumentován v katalogu, který je přístupný na webových stránkách www.membranecity.eu.
„Se studenty se v současnosti zabýváme konfliktem města s krajinou – klademe si otázku, jak definovat jejich hranici. Projekt membránového města hledá možnosti, jak revitalizovat krajinu zničenou průmyslem a jak zacelit její jizvy,” říká architekt a kurátor výstavy Petr Hájek.
Součástí výstavy v Centru DOX jsou také obrazy od malíře, grafika a ilustrátora Pavla Růta, inspirované tímto fiktivním městem. Rozměrná plátna jsou vystavena paralelně s rozloženým urbanistickým modelem.
„Architektura, literatura, urbanismus, výtvarné umění, film, pohybové divadlo, atd. se vzájemně ovlivňují a doplňují,“ vysvětluje Petr Hájek multioborovost projektu Urbo Kune.
Model utopického města inspiroval kromě série obrazů také vznik nového románu Miloše Urbana Urbo Kune, který vydalo letos v říjnu nakladatelství Argo. Utopické město se tak stalo inspirací pro román, román propůjčil náměty obrazům a obrazy se staly stimulem pro město.
Výstava je pro veřejnost otevřena v Centru současného umění DOX do 18. 1. 2016.
Zdroj: www.dox.cz